Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Sıcak Su İçmek Faydalı Mı

Sıcak Su İçmenin Faydaları – İşte Bilinmeyen Faydalar!

Su içmenin hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur, fakat sıcak su içmek nelere yararlı biliyor muyuz? Her bireyin günde 2 litre su tüketmesi gerektiği de uzmanlar tarafından özellikle vurgulanan bir gerçektir. Ancak düzenli olarak sıcak su tüketmek de sağlık için yararlıdır. Hadi gelin birlikte sıcak su içmek nelere faydalı bakalım.

Sıcak Su İçmek Yararlı Mı?

Bağırsaklar

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Bağırsaklar

Dehidrasyon(vücudun çok fazla oranda sıvı kaybetmesi), kabızlıkla birlikte kronik sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sıcak su:

  • Bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Bağırsak hareketlerinin sağlıklı ve acısız olmasını destekler.

Peki bunun olması için ne yapmak gerekir?

Sabah uyandığınız zaman aç karınla sıcak su içildiğinde midenin yumuşaması sağlanır. Bu sayede sağlıklı bağırsak hareketlerine sahip olunabilir.

Sindirim

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Sindirim

Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar tarafından paylaşılan bilgilere göre; yemek yerken ya da yemekten sonra içilen soğuk su, besinler aracılığıyla vücuda giren yağların katılaşmasını sağlar. Bu durum bağırsakların iç duvar yüzeylerinde yağların depolanmasında etken olur. Böyle bir durumun sürekliliği de bağırsak kanseri riskini arttırabilir.

Peki bu durumda ne yapılmalı?

Bazı alışkanlıklar sağlıklı yaşam için değiştirilebilir. Mesela soğuk su içmek yerine sıcak tüketilebilir.

Kan Dolaşımı ve Sinir Sistemi

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Kan dolaşımı

Sıcak su tüketimi kan dolaşımının artmasını sağlar. Bu da kas ve sinir sistemi için oldukça önemli bir durumdur. Ayrıca sinir sistemi etrafında bulunan yağları parçalayarak yağ depolanmasını engeller.

Peki ne yapmak gerekir?

Kaslar ve sinir sistemi etrafındaki yağ depolanmasını önlemek için düzenli sıcak su tüketmek gerekir. Elbette her şey için geçerli olduğu gibi, su tüketimini de abartmamak gerekir.

Su içmek vücudumuz için önemlidir!

Kepek Oluşumu

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Kepek

Derinin kurumsaıyla birlikte deri yüzeyinde pullanmalar oluşur ve zamanla dökülmeye başlar. Bu görüntü kimsenin hoşuna gitmez. Aynı durum saç derisi için de geçerlidir ve kurumaması gerekir. Farklı dış etkenler, hastalıklar ya da psikolojik durumlardan dolayı oluşan kepeklenmelerde doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Peki bu durumda ne yapılmalı?

Saç derisinin nemini kaybetmemesi için sıcak su içmek faydalıdır. Bu nedenle sıcak su, saç derisinin kurumasını önler. Bununla birlikte kepek oluşumu da engellemiş olur.

Vücut Detoksu

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Detoks

Sıcak su içmek aynı zamanda vücut ısısının artmasında yardımcıdır. Vücut ısısının artmasıyla birlikte terleme de başlar. Böylece vücutta bulunan toksinler terleme yoluyla vücuttan atılır.

Bu durumun oluşması için ne yapılmalı?

Eğer ki vücudun detoks ihtiyacı olduğu fark ediliyorsa, gün içinde düzenli aralıklarda sıcak su içerek terleme oluşması sağlanabilir. Bu sayede doğal bir yöntemle vücuda detoks yapılır.

Burun ve Boğaz Tıkanıklıkları

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Tıkanıklık

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük sorunu ve boğaz ağrıması sık yaşanan problemlerdir. Bunların ortadan kalkmasını desteklemek için de sıcak su içmek faydalıdır.

Bu durumu ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

Sıcak su içmek yukarıda sayılan problemlerin hepsine iyi gelir. Çünkü sıcak su solunum yollarının açılmasında destekleyici olduğu gibi, aynı zamanda balgam çözücüdür. Düzenli şekilde sıcak su tüketmek, bu sorunlardan kurtulmak için iyi gelecektir.

“Sıcak su içmek zayıflatır mı” sorusuna cevap olacak bir bilgiye hazır mısınız?

Kilo Kaybı

Sıcak Su İçmenin Faydaları - İşte Bilinmeyen Faydalar!
Kilo kaybı

Fazla kilolardan kurtulmak herkesin istediği şeydir. Hatta bunun için diyet bile yapılır. Bu nedenle de metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışması gerekir. İşte sıcak su içmek bu konuda da destekleyicidir.

Bu konuda ne yapmalı?

Sabahları kalkıldığında ilk olarak limonlu sıcak su içilmesi, hem metabolizmanın düzenlenmesini hem de vücuttaki yağ dokularının parçalanarak vücuttan atılmasını sağlar. Limonlu sıcak suyun içine bir bir miktar bal ekleyerek hem tadını iyileştirebilir hemde balın olağanüstü faydalarından istifade etmiş olursunuz.

Sıcak su içmek hakkında yukarıda paylaşılan tüm bilgiler faydalı bilgilerin paylaşımı amaçlıdır. Eğer ki yukarıda belirtilen konularla ilgili ciddi rahatsızlıklar söz konusuysa mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ancak bu durumlar dışında “ben sıcak su içmenin şu sorunuma yararını gördüm ve kesinlikle faydalı” dediğiniz konular varsa lütfen yorumlarınızla bizimle paylaşın olur mu? Belki de aynı sorunu yaşayan bir tek siz değilsinizdir. Ne dersiniz?


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir