İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Sevgili beautyperry.com okuyucuları, hepinize merhaba. Bugün şahsen çok şaşırtıcı bulduğum ilginç moda gerçekleri ile ilgili bilgileri paylaşacağım. Umarım keyifle okuyacağınız bir yazı olur.

İlginç Moda Gerçekleri

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Günümüzde çok popüler ve vazgeçilmez olan eyeliner ile başlayacağım. Eyeliner, bundan yaklaşık otuz yıl öncesine kadar hiç popüler değildi. Tutankamon mezarının keşfedilmesinden sonra popüler olmaya başlamış. Ne kadar ilginç değil mi? Firavun ve Mısır konseptlerinde kullanılırmış. Hemde altlı üstlü uzun çekilmiş eyeliner çekilirmiş. Günümüzdeki gibi uzun kuyruklu ve şık bir eyelinerlar değil tabii ki 🙂

Bir diğer şaşırtıcı bilgi ise Chanel çantaya ait.

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Chanelin klasik çantalarından biridir görselde görmüş olduğunuz model. İki kapağı vardır bildiğiniz üzere. Biri önde diğeri ise arkada bulunuyor. Ön kapağında küçücük fermuarlı bir göz bulunmaktadır. Coco Chanel bu gözü, sevdiğine aşk mektubu yazdığında saklamak için tasarlamıştır. Çok tatlı değil mi sizce de?

Sıradaki bilgi ceketlerin kollarındaki düğmeler. Kol düğmeleri kısaca.

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Ceketlerin kollarında neden düğmeler var hiç düşündünüz mü? Bunu öğrendiğinizde yine çok şaşıracaksınız. Napoleon, askerlerinin burunlarını ceketlerinin kol kısımlarına sürdüğünü görmüş ve bunu önlemek adına ceketlerin kollarına düğmeler eklenmesini emretmiş. İlk öğrendiğimde çok şaşırdığım bilgilerin en başında bu geliyor aslında. Sizce de çok ilginç ve garip değil mi? Yok daha neler dedirten cinsten bir bilgiydi bence kabul edelim 🙂

Diğer bir bilgi Micheal Kors‘a ait.

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Adını özellikle çanta ve saatlerde sıklıkla uyduğumuz ünlü tasarımcı Micheal Kors, ilk tasarımına beş yaşında iken annesinin ikinci evliliğinde giydiği gelinliği tasarlayarak başlamış. Bunu öğrendiğim zaman inanamadım gerçekten. Küçücük, beş yaşında bir çocuk iken böyle tasarımlara imza atan birine söylenecek tek söz; bu adam doğuştan tasarımcı!

Şimdi ise takma kirpik ile ilgili bilgimize gelelim.

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Daha önce hiç düşündünüz mü? Takma kirpik kim tarafından nasıl ve niçin çıkarılmıştır? İlk takma kirpik, Hollywood’ta bir film yapımcısı tarafından icat edilmiştir. Bunu düşünsek pek aklımıza gelmezdi çünkü takma kirpik denildiğinde bir modacı veya güzellik ile ilgilenen biri tarafından icat edilmiştir diye düşünce uyanıyor akıllarda. Halbuki ilk icat eden kişi bir film tasarımcısı. Bu da bence çok ilginç bir bilgi.

Moda Hakkında İlginç Gerçekler

 • Kot kelimesi, Ceneviz denizcileri tarafından giyilen pamuklu pantolondan gelmektedir.
 • Ortalama bir Amerikalı 7 çift mavi kot pantolon sahibidir.
 • Dünyanın dört büyük moda başkenti New York, Londra, Milano ve Paris’tir. Her şehir şubat ve eylül aylarında iki kez moda şovları düzenliyor.
 • Dünya Savaşı’na kadar kadınların şort giymesi kabul edilemezdi.
 • İlk moda dergisi Almanya’da 1586’da yayınlandı.
 • Amerikalılar gelirlerinin yaklaşık % 3.8’ini kıyafet üzerine harcamaktadır buda kişi başına 1.700 dolara eşittir.
 • Amerikalı bir kadın ömrü boyunca ortalama kıyafetlere 125.000 dolar harcayacak. 3.000 parça ürün – 271 çift ayakkabı, 185 elbise ve 145 çanta almaktaymış.
 • En yaygın beş giyim ham maddesi keten, pamuk, polyester ve suni ipektir. Bunların arasından en çok kullanılan ise Pamuktur.
 • İlk giysilerin kanıtları, 100.000 ila 500.000 yıl öncelere dayanmaktadır.
 • İlk önce hayvan kemiğinden yapılmış basit iğneler yaklaşık 30.000 yıl önce ortaya çıkmıştır.
 • Bikini adını 2. Dünya Savaşı’nda ABD ordusunun atom bombalarını denediği Bikini Adası’ndan almıştır. Fikir; Louis Réard. Louis, 1947’de tasarımına verdiği “bikini” adının erkekler üzerinde atom bombasının Bikini Adasına verdiği gibi şok bir etki yaratacağına inandığı için tasarımına bu adı vermiştir.
 • Batılı kadınların % 10-25’i sütyen takmıyor.
 • Bir kişinin Ortaçağ’da sosyal sıralaması ve mesleği kıyafetlerinin rengiyle temsil edilirdi. Asiller kırmızı renkte, köylüler kahverengi ve gri renkte, tüccarlar ise yeşil giyinirmiş.
 • Roma’da, mor giysileri sadece imparatorlar ve devlet erkanı kişiler giyerdi.
 • Bilinen en eski ayakkabılar M.Ö. 7.000 yılına kadar uzanan sandalet tarzı deri ayakkabılardır. 20. yüzyılın başlarında Çin kültürü, küçük ayakları güzel görmüş ve ayaklarını küçük tutmak için erken yaşlardan itibaren kız çocuklarının ayakları bağlanmış. Daha çok zenginlerin uyguladığı bu yöntemden kadınların yürümede zorluk çekmeleri sonucu vazgeçilmiştir.

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

 • Moda endüstrisi her yıl ortalama 20 milyar dolarlık bir gelir elde etmektedir.
 • Vintage giyim, 20 ila 100 yıl önce yapılan giyim anlamına gelir ve retro, başka bir dönemin stilini andıran son zamanlarda üretilen giyim anlamına gelir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bana ilginç gelen birkaç moda gerçeğinden sizlere bahsettim. Sizlerinde böyle ilginç gördüğü, kenarda köşede okuduğunuz veya duyduğunuz bilgiler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Hoşça kalın..


İlginizi Çekebilir;


İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!
İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

İlginç Moda Gerçekleri Çok Şaşıracaksınız!

Hakkında İpek YELDEN

Herkese merhaba! Ben İpek. İç mimarlık öğrencisiyim. Uzun süredir bu sitede ürün yorumu, karşılaştırma yazısı ve incelemesiyle sizlerleyim. Bana eşlik etmek isterseniz beklerim. Takip edebileceğiniz diğer hesaplarım: İnstagram: @blogbyyipek Twitter: @ipek_yelden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir