Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini
Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini

Duşun insan vücuduna faydalarını biliyoruz ki saymakla bitmez. Sıcak ve soğuk suyun etkilerini bakacak olursak sıcak suyla alınan duş stres ile mücadelede çok faydalıdır. Sertleşen kaslara akan sıcak su masaj etkisi yaratmakta ve gevşemesini sağlamaktadır. Ancak çok sıcak su saçta kepeklenme, ciltte kuruluk gibi birçok şeyin de nedeni olmaktadır.

Soğuk su ise vücudun direncini arttırırken cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Ayrıca duşun son 5 dakikasında vücudun kendine gelmesini sağlayan şok etkisi yaratmaktadır. Su sıcaklığındaki değişim yoğunluğu alırken farkındalığı da arttırır. Eklemek gerekir ki soğuk su açık gözeneklerin sıkılaşmasında etkisi vardır.

Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini

Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini

Bende duşumun ilk dakikaları yorgunluğumu alması için sıcak su ile vücudumu gevşetiyorum. Ancak saçıma sıcak su değdirmemeye çalışıyorum çünkü kepeklenme yapıyor. Daha sonra ılık su ile duşumu alıyorum son 1 2 dakika ise soğuk su ile şok etkisi yapıp algılarımı açıyorum.

Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini
Duştan sonraki rutin bakımıma gelecek olursak eğer:
Duş Sonrası Bakım

Duş sırasında haftada 2 kez peeling yapıyorum. Biliniyor ki çok sık maske ve benzeri uygulamalar yapmak cildi rahatlatmak yerine daha çok yıpratmakta. Maske ve peelingi farklı günlerde olmak şartı ile en fazla haftada 2 kez uygulamak en ideali diye düşünüyorum. Banyodan sonra uygulanabilecek bir çok maske var ama bunların arasında en etkililerinden biri kil maskesidir. Banyodan sonra kil maskesi tarifi için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Cilde İyi Gelen Maskeler

Kullandığım maskeye göre bazen haftada 1 bile olabilir bu durum. Eğer maske günümde isem maskemi yapıyorum. Maskemi yaptıktan sonra veya duş sonrası nemli burnuma burun bandı yapıp beklemeye koyuluyorum. Burun bandım kururken ayaklarıma vaselin sürüp temiz bir çorap geçiriyorum. Benim gibi ayakları çok kuruyan biriyseniz bu uygulama nem için mükemmel bir etkidir.

Daha fazla oku: Vaseline Original Nemlendirici Krem İncelemesi

Vaselini sadece ayaklarım için kullanmıyorum dudaklarıma da sürüyorum. Dudaklarımda nemleniyor o sırada. Ayaklarımı, dudaklarımı nemlendirdikten sonra sıra cildime geliyor. Tabi cildimi nemlendirmeye geçmeden önce daha önce yapmış olduğum burun bandını yavaşça kaldırıyorum. Dikkat etmekte fayda var ki yavaşça kaldırıyorum ki hem burun bölgeme zarar vermesin hemde daha çok etki etsin. Banyodan sonra cildi nemlendirmek çok faydalıdır.

Duş Sonrası Cilt Bakım Rutini

Cilt için biliyorsunuz ki birçok nemlendirici krem mevcut. Ancak benim gibi doğal ürünlerden yanaysanız gül yağı mükemmel bir nemlendirici. Gül yağı yeni trendler arasından yer alan cilt yağlarınında yerini tutuyor. Hemde cildime doğal bir ışıltı veriyor, daha canlı gösteriyor. Cildimi nemlendirdikten sonra çok kuru olan göz çevrem için bir göz kreminden yardım alıyorum.

Sizin için öneriliyor:Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Benim duş rutinim bu şekilde. Yazımı okuduğunuz için teşekkür eder sizinde duş rutininizi yorum ile bizimle paylaşmanızı rica ederim.

Ayrıca banyodan önce ve sonra saç bakımı için uygulayabileceğiniz etkili bir saç bakım rutini için aşağıdaki sayfadan faydalanabilirsiniz.

5 Adımda Banyodan Önce ve Sonra Doğal Saç Bakımı


Hakkında wellgroomedlady

Deneyimlerini kendince yorumlayan bir instablogger Her gün hayallere bir adım daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir