Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?

Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?

Vücudumuzdaki ölü derilerin atılmasını, cildin oksijen almasını, sürdüğümüz nemlendiricilerin daha çabuk cilde ulaşmasını sağlayan mükemmel şey peeling. İşte ayrıntılar ve Cilt Tipine Göre Peeling Tarifleri 

Cilt Bakımı için Peeling

Cildimiz yaşlandıkça üst deri tabakası incelir, cilt rengi mat ve cansız görünür. Bu yüzden haftada bir uygulanan peeling cildimizin canlanmasına yardımcı olur. Peeling cildin erken yaşlanmasını önler, akne ve güneş lekelerinin giderilmesinde de etkili olur. Cilt bakımı için peeling size çok yardımcı olacaktır.

Peeling tüm vücuda uygulanır mı?

Türk geleneklerinde vazgeçilmeyen şey hamam kültürü, birde buna peelingi ekledik mi mükemmel bir cilde sahip olmuş oluruz. Ayda bir hamama gitmek, buhar ve kese yaptırmak vücudumuzun sıkılaşmasına yardımcı olur. Vücut peelingi aşağıdan yukarı dairesel hareketlerle olmalı. Böylece kan dolaşımı hızlanır, hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Banyodan veya hamamdan önce kuru cilde peeling uygulanır. Eğer cildiniz hassas ise ıslak cilde peeling uygulamanız daha doğru olur. Cildinizde çok kuru ve pul pul dökülmeler varsa peeling uygulamasından sonra dökülmeler kaybolur cilt sağlıklı gözükür.

Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?Hamamda Peeling: Öncelikle cilt tipine uygun seçim yapmalıyız. Yağlı ciltler için meyve asitleri ve doğal ceviz, badem kabuğu içeren peelingler tercih edilebilir. Hassas ve kuru ciltler için aloeveralı, gül özlü ve fazla aşındırıcı olmayan polimer tanecikler içeren peelingler tercih edilmelidir. Devamını oku

 

Vücut peelingi için rahatlıkla evde uygulayacağınız peeling önerim;

Türk Kahvesi Peelingi

 • Bir tatlı kaşığı kuru Türk kahvesi
 • Bir tatlı kaşığı toz şeker
 • Bir tatlı kaşığı susam yağı
 • Bir tatlı kaşığı nar çiçeği yağı ( cildin sıkılaşmasına yardımcı olur)
 • Maden suyu

Tüm malzemeleri maden suyu ile karıştırdıktan sonra dairesel hareketlerle vücudumuza masaj yaparak uygulanır. Hem kokusu ile hem cildinize verdiği tazelik ile kendinizi çok mutlu hissedeceksiniz.

Peeling her cilt tipinde uygulanabilir mi?

Peeling tüm cilt tipleri için geçerlidir. Sadece hassasiyeti ve nem dengesine bakılmalı. Hassas ciltlerde peeling en ince tanecikli olmalı, cilt yüzeyinde tahrişler oluşmamalı. Çok kuru ise nem oranı yüksek olan peeling seçilmeli.

Akneli ve akneye meyilli bir cilt tipiniz varsa, gözenekleriniz çok açık demektir. Bu durumda peelinginizin gözeneklere daha rahat ulaşabilmesi için kalın tanecikli peeling seçilmeli ve akne kurutucu özellikli olmalıdır. Peelingten önce akneli bölgelerinize buhar verirseniz hem peelinginizin daha etkili bir sonuca ulaşmasını sağlarsınız hem gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlarsınız.

Cilt Tipine Göre Peeling Tarifleri

Kuru ve hassas ciltler için peeling önerim;

 • Bir tatlı kaşığı yulaf unu
 • Bir tatlı kaşığı susam yağı
 • Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Cildimizi cilt tipimize uygun temizleme sütü ile temizledikten sonra peelingimizi dairesel hareketlerle uyguluyoruz.
Kuru ve hassas ciltler temizleme jeli yerine temizleme sütü kullanmalıdırlar. Ayrıca her sabah bir bardak limonlu su içmeliler, limon vücuttaki toksinlerin atılmasını ve cildimizin onarılmasına yardımcı olur.

Yazın peeling uygulanır mı?

Yazın güneşten kuruyan cildimiz için peeling muhakkak uygulanmalı. Hafta da iki kere, banyodan sonra uyguladığınız vücut peelingi daha sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanızı sağlar.

Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?

 

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Önerileri ve Maske Tarifleri

 

 

Ayrıca ayak topuklarımız ve ellerimiz içinde peeling uygulanmalı. Ellerdeki yaşlılık lekelerinin oluşmaması ve kurumaması için ayak topuklarımızda ki çatlak ve soyulma için yine haftada iki kere el ve ayak peelingi kullanmalıyız.

El ve Ayak için Peeling Önerim;

 • Deniz tuzu
 • Hint yağı
 • Karanfil yağı
 • Gül yağı
 • Keten tohumu yağı
 • Yasemin yağı

Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?

Ellerimize peeling yaparken tırnak etlerimizi yukarı doğru iterek uygularsak, tırnak etlerinizi yumuşatır manikür yapmış etkisi bırakır.

Ayak topuklarımıza ise peelingimizi ovarak uygulamalıyız. Oradaki çatlaklığı ve kuruluğu da önlemiş oluruz.

Hem cildimiz hemde vücudumuz için peeling çok önemli, yaz aylarına girdiğimiz şu dönemde sağlıklı bir cilde kavuşmuş olursunuz.

Peeling Nedir? Tüm Vücuda ve Her Cilt Tipi için Uygulanır mı? Cilde Faydaları Nedir?

CİLT BAKIMI

Evde Yapabilecğiniz Tüm Cildiniz için Doğal Peeling Tarifleri

 

 

Mutlu , Huzurlu ve Güzellikle Kalın..

Cilt Bakım Uzmanı
Sinem Güner İYİLER


Hakkında Sinem Güner İYİLER

Güzellik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir