Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Hepimiz gerek saçımız, gerekse cildimiz için çeşitli bakım yağları kullanırız. Gül yağı ise bunlar içerisinden önde gelen, bakım dendiğinde akla ilk gelen yağlardan birisidir. Öncelikle gül yağının faydalarına göz atalım.

Gül Yağının Faydaları

 • Gül yağının kokusu sakinlik verir ve gevşetir. Ayrıca gül yağından yayılan kokunun depresyona da iyi geldiği belirtilmektedir.
 • Hamilelik dönemindeki çatlakları giderir.
 • Gül yağı göz kanlanmasına ve göz nezlesine iyi gelir.
 • Su ile karıştırılan gül yağı ile gargara yapıldığında boğaz ağrılarını giderdiğini görebilirsiniz.
 • Ciltte canlandırıcı bir etki yapan gül yağı, sürüldükten sonra cilt tonunun eşitlenmesini, kızarıklıklar ve tahrişli bölgelerin teskin edilmesini sağlar.
 • Cildi yağ, toz ve kirlerden arındırır.

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Bu güzel faydaları okuduktan sonra, önemli bir konuya değinmek isterim. ”Gül yağı kullanırken dikkat edin” Neden böyle bir cümleyle uyarı yaptım? Çünkü gül yağı, cilde direkt olarak uygulandığında ciltte tahrişe sebep olabilir bu sebepten ötürü gül yağını kullanırken, yağ içerisine birkaç damla zeytinyağı veya badem yağı ekleyip karıştırıp uygulayınız.

Saf gül yağı gerçekten pahalı bir üründür. Lütfen alırken dikkatli seçim yapınız. Aksi takdirde olumlu sonuçlar yerini olumsuzlara bırakacaktır. Gül yağı, sıkılaşmada ve kan dolaşımının hızlanmasında da etkin rol oynamakta. Eğer sizlerde evde basit bir şekilde deneyip uygulama yapmak isterseniz gül yağı nasıl yapılır? sorusunun cevabına bakalım.Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır?

 • 8 su bardağı gül
 • 1 su bardağı jojoba yağı veya zeytinyağı
 • Kavanoz

1. Tarif

Gül yapraklarını yıkayıp, havalandırın; nemli olmamasına dikkat edin. Daha sonra yaprakları cam bir şişeye ya da kavanoza doldurun. Üzerine güllerin iki katı olacak şekilde sızma saf zeytinyağı ekleyin. Burada zeytin yağını baz olarak kullanacaksınız, zeytinyağı en iyi tercihtir. Bu şekilde çeşitli bitkilerin yağını çıkartabilirsiniz, hem de zeytinyağının da nimetlerinden faydalanmış olacaksınız.

2. Tarif

 1. Küçük bir tencereye kaynatmak için 2 su bardağı kadar su ekleyin.
 2. Taze gül yapraklarını ezin veya rendeleyin kavanozun içine yerleştirin.
 3. Gül yapraklarının tamamına yetecek kadar jojoba, zeytin veya badem yağı ekleyin. Kavanozu sallamayın. Ancak yağın gül yapraklarıına temas etmesi için yavaş yavaş kavanozu çevirebilirsiniz.
 4. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Tencereye koyduğunuz suyu kaynatın ve ocaktan alın. Daha sonra kavanozu tencerenin içine koyun
 5. Kavanozu 24 saat boyunca sıcak bir yerde bekletin.
 6. Süre sonunda kavanozdaki gül yapraklarını ince bir tülbent yardımıyla iyice bir kaba süzün.
 7. Elle ettiğiniz yağı cam bir şişeye koyun.
 8. Gül yağınız hazır, ister banyodan sonra vücut yağı olarak kullanın isterseniz yemek tariflerinizde 🙂

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır Video

Aktarlarda satılan gül yağları gress yağı denilen ucuz bir yağın içinde bekletildiğinden dolayı fiyatları ucuz, fakat sağlık açısından kullanılmayacak kalitedeler. Alacaksanız çok güvendiğiniz yerlerden ya da firmalardan alın ya da evde bu tarifi deneyin.
İlginizi Çekebilir;


Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları
Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır? Gül Yağı ve Faydaları

Hakkında İpek YELDEN

Herkese merhaba! Ben İpek. İç mimarlık öğrencisiyim. Uzun süredir bu sitede ürün yorumu, karşılaştırma yazısı ve incelemesiyle sizlerleyim. Bana eşlik etmek isterseniz beklerim. Takip edebileceğiniz diğer hesaplarım: İnstagram: @blogbyyipek Twitter: @ipek_yelden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir