Lenf Drenaj Nedir? Nelere Faydalıdır?
Lenf Drenaj Ödem Atmada Etkili Bir Yöntemdir

Lenf Drenaj Nedir? Nelere Faydalıdır?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte vücutta ödem oluşacağını hepimiz biliriz. Peki bunun yaşanması hepimizin istediği bir durum mudur? Elbette ki hayır. Vücuttaki zararlı toksinleri vücudumuzdan atamamak ayaklarda ya da vücudun genelinde şişlik yaşamamıza neden olabilir. Bu da rahatsızlık hissi oluşturacaktır. Bu nedenle bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik tüm yöntemler hepimizin hoşuna gider. Hayatın yoğun temposundan dolayı kendimize uzun uzun vakit ayıramadığımız da düşünülürse, pratik ve kısa süreli yöntemler hepimizin ilk tercihleri arasında yer alır. İşte bu noktada son dönemlerde yine ön plana çıkan bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Ve karşınızda lenf drenaj.

Lenf Drenaj Nedir? Nelere Faydalıdır?
Detoks

Lenf Drenaj Nedir?

İlk duyulduğunda lenf drenaj nedir ki diye soranlar olabilir. İnanın ki gerçekten bu uygulamayı yaptırmaya başladığınız zaman kendiniz gözle görülür şekilde ve hissettiğiniz rahatlamayla bana hak vereceksiniz. Benim yaptırıp yaptırmadığımı merak edenler için de ufak bir dip not düşmek isterim. Evet yaptırdım. Hissettiğim ise; minik minik karıncalanma hissiyle birlikte kan dolaşımımın hızlandığını fark etmem oldu. Tabii uygulamadan kısa bir süre sonra tuvalete de gitme ihtiyacı hissettim.

Lenf drenaj sistemi sayesinde vücudumuzda birikmiş olan ödemlerin atılmasını sağlayan hücre ve dokulara besin taşımayı sağlayarak vücudumuzun yenilenmesine destek olan beyaz kan dolaşımı olarak ifade edilebilir.

Vücudun Lenf Drenaj Sistemi Neden Hızlandırılmalı?

Sistemi çok basit bir örnekle açıklamak istiyorum. Her gün suyu değiştirilen bir havuzda mı yoksa suyu haftada bir değiştirilen bir havuzda mı yüzmek istersiniz? Tahmin ediyorum ki cevaplar; “suyu her gün değiştirilen havuzda yüzmek isterim” şeklinde. İşte vücudun lenf sistemini de bu örneğe benzeterek değerlendirirsek, pek de hata sayılmaz. Yani vücuttaki lenf sistemi ne kadar sağlıklı ve hızlı çalışırsa, vücutta biriken toksinler ya da zararlılar o kadar çabuk vücuttan atılır. Böylece vücutta rahatlama, zindelik hissi çok daha fazla hissedilir.

Lend Drenaj Ödem Atma Yöntemi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Lenf Drenaj:

 • Geçirilen bir hastalık sonrasında vücutta ortaya çıkan ödemlerin atılmasında,
 • Selülit gidermek amaçlı selülit bakım uygulamalarında destekleyici olarak,
 • Zayıflama ve bölgesel incelme yöntemlerinde destekleyici uygulama olarak,
 • Hamilelik sonrasında ortaya çıkan varislerin giderilmesi ve destekleyici olarak,
 • Vücutta birikmiş olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak,

yaygın olarak ve rahatlıkla kullanılan destekleyici yöntemlerden bir tanesidir.

Lenf Drenaj Nedir? Nelere Faydalıdır?
Vücuttaki Ödemi Atma

Ödem Atma Yöntemi Olan Lenf Drenaj Herkese Uygulanabilir mi?

Bu yöntem genel itibariyle herhangi bir sıkıntı yaşatmamasına rağmen kişilerin sağlığı önemli olduğundan dolayı lenf drenaj ödem atma yönteminin uzman hekim kontrolü ve tavsiyesiyle uygulanması gereken kişiler de var.

 • Yüksek tansiyon hastaları,
 • Hemeroid, basur hastaları,
 • Diyabet, şeker hastaları,
 • Kemik erimesi olan hastalar,
 • Hamileler.

Lenf Drenaj Her Bölgeye Uygulanabiliyor mu?

Bu yöntem sistemsel yapısı itibariyle tüm vücudu saran bir işlemdir. Bu nedenle de vücudun tamamına uygulanan bir yöntemdir. Yukarıda belirttiğimiz durumlar dışında bölgesel olarak uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Lenf Drenaj Nedir? Nelere Faydalıdır?
Selülit

Lenf Drenaj Hangi Sıklıkta ve Kaç Seans Yaptırılmalı?

Ödem atmak için oldukça etkili olan lenf drenaj sistemi uygulaması, kişiye ve kişinin sıkıntılarına göre değişebilir. Bu nedenle net bir şey denilemez. Ancak genel anlamda bir sayı vermek gerekirse; selülit giderme amaçlı kullanılmak istendiğinde ortalama 10-15 seans uygulanması kişiyi memnun edecek sonuçlar alınmasını sağlar. Aynı zamanda bu şekilde paket olarak program yapıldığında da lenf drenaj fiyat olarak oldukça cazip hale gelir.

Lenf Drenaj Sistemi Süresi ve Seans Aralıkları Nasıl?

Uygulanan sistemde her seans 20-25 dk. sürer. Kişiye göre de 2-3 gün aralıklarla uygulama yapılabilir.

Lenf Drenaj Hakkında Merak Edilenler

 1. Lenf drenajın vücuda herhangi bir zararı var mıdır?

Bu yöntemin şu ana kadar vücut için zararlı olduğuna dair herhangi bir klinik çalışmayla karşılaşılmamıştır.

2. Lenf Drenaj acılı ya da ağrılı bir yöntem midir?

Hayır. Uygulama esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Hatta seans süresince dergi, kitap okuyabilir dilerseniz de telefonunuzla internette gezinti yapabilirsiniz.

3. Lenf drenajın herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Şimdiye kadar herhangi bir yan etkisiyle karşılaşılmamıştır. Bu nedenle yan etkisi olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Elbette ki her profesyonel uygulama için geçerli olduğu gibi lenf drenaj ödem atma yöntemi de uzman kişiler tarafından yapılırsa güzel sonuçlar alınmasını sağlar. Bu konuda 30 yılını bu sektöre vermiş olan bir estetisyenin sahip olduğu mekan rahatlıkla tavsiye edilebilir. Merkez hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler instagram hesabını(saka_guzellik) ya da facebook sayfasını(Saka Güzellik) ziyaret edebilirler.


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir