Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber
Bana hangi saç rengi yakışır

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Bir çok kadın gibi sizde saçınızı boya(t)maya karar verdiğinizde, hangi saç renginin size yakışacağına karar vermekte zorlanıyor musunuz? Evet, birazda kararsızsınız doğru saç rengini seçmek sizin için gerçekten çok zor olabilir. Bununla birlikte yanlış saç rengi seçmek, o muhteşem görünümü beklerken felakete gözlerinizi açmanıza sebep olabilir.

Hangisi büyük sorun; saçlarınızın görünümünü beğenmemeniz mi?, yeniden boyatmanız için beklemek zorunda olmanız mı?, boşa giden paranız mı?  Bu sonları yaşamanızı istemiyoruz. Bu nedenle, bu noktada size rehberlik edecek bu makaleyi hazırladık.

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Sizin için hangi renginin doğru olduğuna nasıl karar verebilirsiniz? Cevabı bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi

İnsan vücudunda melanin denilen bir pigment bulunur. Melanin pigmenti, saçlar, gözler ve cildin renginden sorumludur. Bununla birlikte cildinizin farklı iklim koşullarında geçtiği rengin değişimini de belirler. Kısaca açıklamak gerekirse vücudunuzdaki melanin varyasyonları, dağılımı, şekli ve boyutu farklı cilt ve saç renklerine neden olur.

Saç Renginize Karar Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saçlarınızın rengine karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şüphesiz ki cildinizin rengidir. Cilt tonu ve saç renginin kötü bir şekilde birleştirilmesi, size doğal olmayan, garip bir görümün kazandırabilir. Tıpkı doğru kıyafet renklerini seçmek gibi, saç renginiz görünüşünüzü büyük ölçüde etkileyebilir ve cildinizin tonunu canlı veya mat görünür hale getirebilir. Bu makale, cilt tonuna göre doğru saç rengi bulmanız konusunda size rehberlik edecek. Okumaya devam edin!


Cilt Tonunuzu Belirleyin


Cildinizin alt tonunun ne olduğunu biliyorsanız bu kısmı okumadan geçebilirsiniz. Bilmiyorsanız veya emin değilseniz okumaya devam ederek, bir kaç basit adımda cilt alt tonunuzu öğrenebilirsiniz.

Cildinizin alt tonunu belirlemek için kullanılan en basit yol damar kontrolüdür. Yapay ışık, farklı ampul türlerinden kaynaklanan hafif renk kaymasına bağlı olarak cildinizin görünümünü değiştirebildiğinden damar renklerinizi güneş ışığında kontrol etmeniz gerekir.

Cildinizin sıcak, soğuk veya tr alt tonlarından hangisi oluğuna karar vermek için güneş ışığında bileklerinize bakın. Damarlar yeşil görünüyorsa sıcak alt tonlusunuz, mavi görünüyorsa soğuk, hem mavi hemde yeşil görünüyorsa nötr alt tonlusunuz demektir.

 • Mavi veya yeşil olup olmadığını anlayamazsanız büyük ihtimalle nötr cilt tonunuz var.
 • Cildinizde sarımsı tonlar varsa, sıcak tonlusunuz, sarı tonlu saç renkleri size uygun renkler.
 • Cildiniz pembe renk tonlarına sahipse, soğuk tonlusunuz, kül sarısı gibi soğuk renkler sizin için ideal renkler.

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Hangi Ünlü ile Aynı Cilt Tonuna ve Rengine Sahipsiniz?

Cilt tonunuzu bulmanın bir diğer basit yolu da cilt tonunuzun hangi ünlü ile aynı olduğuna karar vermektir. Ton ikizi olduğunuz ünlüyü takip ederek güzellik sırlarını öğrenebilir, kendiniz için uygun renkleri öğrenebilirsiniz.

Buraya kadar okumadan çıkanlar şuan büyük ihtimalle googleda ton ikizi olduğu ünlüyü bulmak için; “Ünlülerin Cilt Tonları” , “Hangi Ünlü Hangi Cilt Tonuna Sahip“, “Ünlü Yıldızların Cilt Renkleri” vb. gibi aramalar yapmaktadırlar. Neyseki siz daha şanlısınız. Çünkü zaten sitemizde  başlıklı bir içerik var. Devam ediyoruz.. Çünkü aşağıda renk önerileri var..


Cilt Tonuna Uygun En Güzel Saç Rengi Önerileri


 • Sıcak Cilt Tonları İçin Saç Rengi Önerileri

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Bal sarısı, karamel ve kahverengi saç renkleri sıcak tonlu ciltler için en uygun saç renkleridir. Sarı saç renginin birçok tonu mevcuttur. (bkz.;Sarı Renk Tonları) Cildiniz ile en iyi bütünleşen tonu seçtiğinizden emin olun. Cildinizin rengine bağlı olarak renk tonunuzu seçin. Örneğin, hafif sıcak tonlu cildiniz varsa, bal sarısı ve altın sarısı gibi renkler size uygun olacaktır. Daha koyu ciltler için, kestane, karamel ve çikolata gibi koyu kahve tonlarını tercih edin.

Cildiniz sarı veya altın rengi ise, Bakır sarışın veya kestane kahvesi deneyin. Saçınızı kendi cildinize zıt renkle boyamak en iyisidir. Ayrıca doğal renginiz size en çok yakışan renk olduğunu unutmayın. Geleneksel olmayan bir renge geçmek isterseniz, mavi veya moru deneyin


 • Soğuk Cilt Tonları İçin Saç Rengi Önerileri

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Soğuk tenliler genellikle daha sıcak saç renkleri ile iyi görünürler, çilek sarısı veya kül kahvesi gibi tonlar sizin için ideal renkler.  Geleneksel olmayan bir renge geçmek isterseniz, pembe, turuncu veya sarı renk tonlarından seçim yapın.

 • Nötr Cilt Tonları İçin Saç Rengi Önerileri 

Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Tebrikler! Eğer nötr cilt tonuna sahipseniz, soğuk ve sıcak tonlulara göre 2 kat daha şanlısınız demektir. Çünkü, sıcak ve soğuk ton için yukarıda önerdiğimiz saç renklerinden herhangi birisi sizin için harika görünebilir. Ama yinede sizin için de saç rengi önerilerimiz var. Öncelikle dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Nötr (ortak) cilt tonu için çok koyu saç renklerinden kaçınmalısınız. Sarışın, kırmızı, açık kahverengi veya karamel çikolata tonları bu cilt tonu ile en iyi şekilde bütünleşen tonlardır.


Genel olarak bakacak olursak; 

Soğuk Ton için Uygun Renkler

 • Koyu Kahverengi
 • Siyah
 • Platin Sarısı
 • Buz Sarısı
 • Küllü Sarı
 • Küllü Kahve

Kaçınılması Gereken Renkler

 • Bakır Kırmızı
 • Karamel
 • Bal Sarısı
 • Altın Kahverengi
 • Herhangi Altın Sarısı Ton

Sıcak Ton için Uygun Renkler

 • Kumral
 • Çikolata Kahver
 • Bal Sarısı
 • Altın Kahve
 • Altın Sarısı
 • Karamel Kahve
 • Şampanya Sarısı
 • Bal Sarısı

Kaçınılması Gereken  Renkler

 • Platin Sarı
 • Kül Kahverengi
 • Mavi, Yeşil, Menekşe Alt Tonları
 • Küllü Kahverengi
 • Siyah

Cilt Rengine Göre En Güzel Saç Rengi Önerileri


 • Açık   – Beyaz cilt rengi
 • Orta  – Buğday cilt rengi
 • Koyu – Esmer, kahverengi cilt rengi

Açık Cilt İçin En İyi Saç Renkleri

Çok hafif renklerden kaçının. Sarışın tonları ve kahverengi tonları sizin için ideal renkler. Daha sıcak, daha iyi. Zencefil gibi renklerden uzak durun. Koyu erik tonlarına ve kahverengiler uygun renkler. Saçınızın parlak görünmesini sağlayacak bir saç kesimi yapın ve saçınızı ışıltı verecek uygulamalar yaptırın.

Sonuç olarak sizin için ideal renkler, çikolata kahverengi tonları, donuk kırmızılar, kestane rengi gibi koyu, soğuk renklerdir.

Orta Renkli Cilt İçin Saç Renkleri

Sıcak kahverengi tonları buğday tenliler için ideal renklerdir. Buğday cildi orta-koyu tenli kategoriye girdiğinden, cildinizin ne kadar koyu veya hafif olmasına bağlı olarak bir renk seçmelisiniz.

Esmer Cilt için Saç Renkleri

Daha koyu bir cilt tonu olan insanlar için, kül sarışın gibi serin tonlu renkler iyi fikir olmayabilir. Ballı veya koyu kırmızı gibi sıcak renkler deneyin.  Koyu bir cilt tonunuz varsa sıcak tonlu renkler sizin için idealdir.

Halihazırda koyu renk saçlarınız varsa ve bir değişim arıyorsanız, doğal saç renginize yakın bir ton seçin.

Kontrastı iyi ayarlayın. Cilt tonunuzdan daha koyu renkler kullanmaktan kaçının. Soluk ciltteki koyu renkli saçlar sizi daha yaşlı gösterir.


En çok tercih edilen saç renkleri


 1. Sarı Tonları
 2. Ombre
 3. Balyaj
 4. Kül Kahverengi
 5. Karamel
 6. Siyah Çikolata
 7. Açık Kahverengi & Koyu Kahverengi
 8. Siyah
 9. Bronde (kumral ve sarının tam ortası)
 10. Bordo’lu Siyah Veya Derin Kahverengi
 11. Siyah Kahve
 12. Hafif İki Tonlu Renkler

Göz Rengine Göre Saç Rengi Seçimi


Cilt Tonuna Göre Doğru Saç Rengi Nasıl Seçilir? Dev Rehber

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Hala kendinize uygun bir renk seçemediyseniz üzülmeyin! Şimdi size yakışacak rengi en doğru şekilde bulmanıza yardımcı olacak bir öneride bulunacağım. Online olarak kendi yüzünüze farklı saç rengi ve saç modeli deneyebileceğiniz bir uygulama ile size yakışan saç rengine en doğru şekilde karar verebilesiniz. Böyle bir uygulama için araştırma yapmanıza da gerek yok! Çünkü bir TIK (Online Saç Rengi Denme Uygulaması) uzağınızda!

Artık bir sonraki saç renginize karar verdiniz. Peki aklınızda bir saç modeli fikri var mı? Size yakışacak bir saç modelini nasıl bulursunuz?

İşte bu soruların cevabını bulacağınız ve Yüz Şeklinize Göre Doğru Saç Modeli seçebileceğiniz dev rehber!


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir