Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi
Ruj

Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Kadınların en hassas noktaları olan dudakların ön plana çıkmasını sağlayan hususlardan biri kullanılan rujlardır. Kimimiz açık ton, kimimiz koyu renk tonunu dudaklarımızda taşımayı tercih ederiz. Peki bunu neye göre seçeriz? Ruj rengine karar verirken nelerden uzak durmamız gerekir? Doğru Ruj Seçimi Nasıl Olmalı?

Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Ruj Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ruj rengi seçerken sıklıkla yapılan hatalar;


1-EN SEVDİĞİNİZ RENGİ TERCİH ETMEK


En çok yapılan hatalardan birisi sevdiği renkleri, cilt rengine bakmazsızın satın almaktır. Bu hatayı yapmaktan bir an önce vazgeçin derim. Mümkünse, açık ten rengine sahip olanlar; mercan rengi, hafif turuncu içerikli, pembe bazlı veya orman meyvesi renklerini tercih edebilir. Orta ten rengine sahipseniz; kırmızı, pembe, şeftali tonlarını; esmer iseniz; koyu gül rengi, eflatun, koyu kayısı ve koyu kırmızı; ten renginiz koyu ise; kahverengimsi kırmızı, koyu eflatun, altınımsı bej, koyu fuşya renklerini satın alın. Unutmayın, ruj rengini yanlış seçtiyseniz tüm makyajı yanlış yapmışsınızdır!


2-KIYAFETİNİZE GÖRE RUJ RENGİ SEÇMEK


Belkide en komik görünüm veren ve kadınların sürekli yaptığı hata budur. Baştan aşağıya kırmızı, pembe, kahverengi olmak uyum içerisinde olmak değildir lütfen unutmayın! Kıyafetinize uyumlu başka ton tercih edebilirsiniz fakat ”bugün baştan aşağı kırmızı giyindim, kırmızı ruj süreyim” düşüncesini aklınızdan silin.


3-ORTAMA UYGUN RUJ SEÇMEMEK


Bu belki hatadan çok, tercih meselesi gibi görülebilir. Fakat ortama, gidilecek yerdeki konsepte göre ruj rengini seçmek gerekir. Gece gidilen bir balo veya kokteylde kullandığınız iddialı ruj renklerini, gündüz iş, ofis ortamında veya toplantıda kullanmanız pek doğru olmayacaktır çünkü her ortamın kaldırabileceği renk farklıdır. Gündüz saatlerinde, kullanacağınız bir yumuşak ton ya da şeffaf parlatıcılar dudaklarınızı güzel gösterirken, gece bir parti ya da kokteylde kullanacağınız iddialı tonlar sizi şık ve güzel gösterecektir.


4-KIRMIZI RUJ SEVDASINA KAPILMAK


Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Kadınların, dudaklarda daha seksi gösterdiğine inandığı, vazgeçmeden devamlı kullandığı ruj rengi kırmızıdır belkide. Fakat bu sevdaya kapılıp yapılan yanlışlarda almış başını gitmektedir. Kırmızı, ruj renkleri arasından en iddialı tonlardan birisidir. Gülüşünüzü, mimiklerinizi ortaya çıkaran renktir. Kırmızı ruj sürüldüğünde, giyilen kıyafete, göz makyajına çok dikkat edilmelidir. İddialı renk olan kırmızının yanında, göz makyajı biraz daha hafif yapılmalıdır.


Doğru Ruj Seçimi


Ruj renginizi doğru seçmek için dikkat etmeniz gereken bir kaç basit yol;

Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Cilt Alt Tonunuzu Uygun Renk Seçmek

Aşağıdaki tabloda cilt tonuna uygun doğru ruj rengi önerileri var. Bu renklerin, doğal dudak renginize göre bir-iki ton daha koyu rengini de seçebilirsiniz. Öncelikle cilt alt tonunuzu bilmiyorsanız, öğrenmek için; Cilt Alt Tonu Nasıl Öğrenilir? sayfasına bakınız.

Beyaz cilt tonu Kırmızı gül
Zeytin (Orta) tonu Kahverengi, kırmızı vb.
Sıcak cilt tonu Turuncu, kırmızımsı kahverengi
Soğuk cilt tonu Pembe, mor

 

Dudaklarınızın Doğal Rengini Dikkate Alın!

Dudaklarınızın doğal rengine uygun bir ton seçin. Soluk dudakları olan kadınlar, kiraz kırmızısı veya mercanda rengi, doğal dudak rengi kırmızımsı olan kadınlar için sıcak pembe, turuncu veya kızıl rengi deneyin. Koyu renk dudaklar için tuğla kırmızısı ve bordo idealdir.

Doğal dudak renginizden bir iki ton daha derin bir renk bulun. 

Ruj renginizin, doğal dudak renginize ne kadar yakın olduğunu test etmek için ruju yalnızca alt dudağınıza uygulayın. (dudağınızda önceden uygulanmış ruj olmamasına dikkat edin!) Ardından dudaklarınızı birleştirin ve iki rengi karşılaştırın. Renk tonları büyük ölçüde farklıysa ruj renginiz bu değil, aramaya devam edin.

Ruj rengi seçmek kadar uygulamakta çok önemlidir. Herhangi bir ruj uygularken, dudakların ortasından başlayın ve ruju dudaklarınızın kenarlarına doğru yayın, dudaklarınızın merkezi rengi tam alsın. En iyi sonuç için, dudak çizgilerini vurgulamak için bir dudak kalemi kullanın.
İlginizi Çekebilir;


 

Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Mac Twig Ruj İncelemesi ve Kullanıcı Yorumları


Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi
Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi
Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Hakkında İpek YELDEN

Herkese merhaba! Ben İpek. İç mimarlık öğrencisiyim. Uzun süredir bu sitede ürün yorumu, karşılaştırma yazısı ve incelemesiyle sizlerleyim. Bana eşlik etmek isterseniz beklerim. Takip edebileceğiniz diğer hesaplarım: İnstagram: @blogbyyipek Twitter: @ipek_yelden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir