Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Makyaj

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Her kadının, genç kızlığa atılan adımla birlikte makyaj yapma hevesi de başlar. Ancak makyaja yeni başlangıç yapılan dönemlerde doğru seçim ve uygulamalarla yapılması, son derece keyif alınmasını sağlayan sonuçlar ortaya koyar. Madem ki keyiften bahsettik, o zaman yeni bir başlangıç için makyaj uygulamaları hakkında izlenmesi gerekenleri gelin birlikte görelim.

Makyaja yeni başlayanlar için öneriler

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

1) Cilt makyaja hazır olmalı

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Cilt nemlendirici

Cildin, makyaja başlayabilmek için hazır olması önemlidir. Bu yüzden cildin temizlenmesi, tonikle sıkılaştırılması ve son olarak cilt tipine uygun bir nemlendirici kremle nemlendirilmesi gerekli. Unutulmaması gereken detay ise, göz çevresi ve dudakların da nemlendirilmesi gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir; Loreal Skin Perfection Cilt Kusursuzlaştırıcı Günlük Nemlendirici

2) Fondöten Seçimi

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Fondöten

Cildin makyaja hazırlanması tamamlandıktan sonra, ilk adım fondöten seçimidir. İlk defa fondöten alacak olanların dikkat etmesi gereken nokta, cilt tipine uygun bir fondöten tercih etmeleridir. Bunun ise oldukça kolay bir yöntemi var. Cilt yapısı yağlı ve karma olanlar pudralı içeriğe sahip olan, kuru cikt yapısına sahip olanlar ise nemlendirme özelliği bulunan fondötenler arasından tercih yapabilirler. Ancak nemlendirme özelliği bulunan fondötenler, cildi nemlendiren ürünler değillerdir. Yalnızca destekleyici malzemelerdir. Cildi çok kuru olan kişiler, gondöten sürmeden önce, cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanabilirler.

Fondöten renk seçimi içinse, en ideal yüz bölgesi çeneyle boyun bölgesinin birleştiği noktadır. Bu bölgenin tercih edilme nedeni; yüz boyuna göre koyu veya açık renk olabilir. Fakat fondöten rengi seçiminde bu bölgelerde aynı renk tonunun uygulanabilmesi önemlidir.

İlginizi ÇekebilirKaliteli ve Uygun Fiyatlı Fondöten Önerileri – En İyi 5 Fondöten

3) Fondöteni sürerken

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Fondöten fırçası

Fondöten sürmeden önce sivilce ya da göz altı bölgesi için kapatıcı kullanmak iyi olabilir. Parmakla veya kulak çubuğuyla uygulanması, aynı zamanda sivilcelerin yayılmasını da önleyecek bir yöntem olacaktır. Bu işlemden sonra, fondöteni yüzün tüm bölgesine eşit dağıtabilmek için makyaj süngeri ya da fondöten fırçası kullanmak iyi bir tercihtir. Azar azar alınan fondöten, dairesel hareketlerle cilde yayılarak sürülebilir. Böylelikle daha doğal bir görüntü elde edilir.

İlginizi Çekebilir;Ten Makyajı için Makyaj Fırçaları ve İşlevleri | Makyaj Fırçası Çeşitleri

4) Göz makyajı

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Göz makyajı

Göz makyajını yeni kullanmaya başkayacaklar için, temel renklerde 2 tonda göz farı seçimi yapmak doğru olacaktır. İlk renk açık tona sahip baz far, diğeri de farklı bir renkte açık tonlarda olan bir göz farı olmalıdır. Açık renklerin seçilmesindeki neden, koyu renklerin dağıtılması başlarda zor olabilmesidir.

İlginizi Çekebilir:Far Uygulamasında Yapılan Hatalar – Doğru Makyajı Teknikleri

5) Maskara

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Maskara

Maskara sürmeye başlamadan önce, kapatıcıyla göz farının tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır. Daha sonra maskara aşağıdan yukarıya doğru ve sağa sola doğru maskara fırçası hareket ettirilerek uygulanabilir. Gerek duyulursa ikinci kat maskara sürülebilir.

İlginizi Çekebilir:Kirpik Yapısına Göre Rimel Seçimi

6) Kaşlar

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Eğer ki seyrek yapıda kaşlarınız varsa, boşlukları doldurmak için kaş kalemi kullanılabilir. Makyaja yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken nokta; kaş kaleminin sivri uçlu olmaması ve kalemi dik bir şekilde tutmamaktır. Çok bastırmadan eğik şekilde kalem tutularak, kaş çizer gibi boşlukları doldurmak doğala en yakın sonucu verecektir.

İlginizi Çekebilir: Kaş Doldurma Yöntemleri ve Ürün Önerileri

7) Allık

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Allık

Allık,cildi renklendiren bir üründür. Doğru renk seçimi ve uygulamayla, cildin oldukça canlı görünmesini sağlayacaktır. Püf noktası ise, cilt tipine uygun bir allık seçilmesidir. Gözenekli bir ciltte ışıltılı allık kullanılmamalıdır. Bu türdeki allık, gözeneklerin ön plana çıkmasını sağlayacağından doğru bir seçim olmayacaktır. Allık sürülürken ilk önce pamukla tampon yapar gibi cilde yedirilmeli, ardından aşağı yukarı hareketlerle sürülmelidir.

İlginizi Çekebilir: Her Kadının Makyaj Koleksiyonunda Olması Gereken 5 Allık

8) Ruj

Makyaja Yeni Başlayanlar İçin Öneriler
Ruj

Makyaja yeni başlayanlar için önerilebilecek ruj tonları, açık renkte olanlardır. Gün içinde tazelemesi kolay ve dağılma riski en az olanlar açık tonlardır. Dudakları çok kuru olan kişiler, pürüzsüz görünüm için ruj sürmeden önce dudak nemlendiricisi kullanabilirler.

İlginizi Çekebilir: Ruj Rengi Seçerken En Çok Yapılan 4 Hata ve Doğru Ruj Seçimi

Umarım paylaştığım adımlar, makyaj yapmak istiyorum ama nasıl başlamalıyım diyenler için yararlı olur.

Sizlerin de önerileri varsa, bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir