Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Aloe Vera yani diğer adıyla Barbadensis Miller; görüntüsüyle kaktüsü andıran ve sarımsak, soğan gibi bitkilerinde yer aldığı zambakgiller familyasının üyesidir. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen Aloe Vera bitkisinin anavatanı ise Kuzey Afrika’dır.

Aloe Vera Hakkında Merak Edilenler

Tıbbi sarısabır bitkisi olarak da bilinen aloe vera aylarca susuzluğa dayanabilir. Bitki sahip olduğu yeşil dış kabuğu sayesinde, yaprak özü olan jel yapıdaki su ve besin maddelerinin saklanmasını sağlar. Yaprak özünün en önemli özelliği için, uzun süren susuzluk döneminde hem temel besin öğelerinin saklanmasını hem de bitkinin zarar görmemesi için kendi kendini tedavi edebilmesini sağlamak olduğu söylenebilir.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Aloe Vera bitkisinin içinde sayısı oldukça fazla olan besleyici maddenin varlığı, yapılan araştırmalarla bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Maddelerle ilgili örnekler vermek gerekirse; aminoasitler, enzimler, kas ve sinirler için kalsiyum, sıvı dengesini kotuyan potasyum, sinirler için faydalı olan magnezyum, kan dolaşımının düzenini korumasını destekleyen demir, serbest radikallere karşı vücudun kendini korumasına destekleyici olan çinko, kolajen üretimi için manganez ve pek çok vitaminle tanin ve salisilik asit’ ten bahsedilebilir.

İşte tüm bu kanıtlanmış özelliklere sahip olmasından dolayı, geçmişten günümüze neredeyse 5000 yıldır süregelen “şifalı bitkilerin kraliçesi” adıyla anılmaktadır.

Aloe Veranın yetişme aşaması da oldukça uzun bir sürece yayılmaktadır. Elle yapılan dikim işleminden sonra, güneşin altında olgunlaşması için tam 5 yıl beklenir. Sürenin sonunda içerisindeki yaprak özünün alınabilmesi için toplanarak, özel işlemlerden geçirildikten sonra ürünler oluşturulur. Aloe vera özü, kozmetikten içecek ürünlerine kadar son derece geniş bir yelpazeye hitap eden bir hammadde özelliğindedir.

Peki, bu kadar bahsettikten sonra akıllara gelen sorunun “şimdi sırada ne var?” olduğuna eminim. Sırada özellikle kadınların merak edeceği Aloe Vera’nın neden bakım için uygun olduğu ile ilgili açıklama var.

Aloe Vera Neden Bakım İçin Uygundur?

Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Yazının başlarında da belirtildiği gibi bu bitki, uzun yıllardır pek çok kültür ve medeniyetlerde şifalı bitki olarak kullanılmıştır. İçerisinde barındırdığı maddeler bilimsel olarak kendisini kanıtladığı gibi, özellikle cilt bakımında da kendisini kanıtlamıştır.

İçeriğindeki maddeler cildin doğal yapısını koruması için mekanizmasının güçlenmesini sağlayarak, cildin nem yapısını da dengeleyen özelliktedir. Aynı zamanda bu maddeler, cildin yumuşaklığını korumasına destek olarak düzenli kullanıldığında daha canlı bir cilt görünümü elde edilmesini sağlamaktadır.

Elbette gelişen teknolojiyle birlikte sadece cilt bakımı ürünleri için kullanılmamaktadır. Ürün yelpazesi olarak zengin bir çeşide sahip olan Aloe Vera’nın kullanıldığı kişisel bakım ürünleri için de örnek vermek gerekirse; duş jeli, diş macunu, güneş koruyucu krem hatta aloe veralı jel içecek dahi vardır. Bu kadar zengin ürün yelpazesine sahip olan şifalı bitkilerin kraliçesinin bulunduğu ürünleri seçerken de gerekli sertifikaların, belgelerin ve firmanın da incelenmesinde fayda var.

Piyasada birçok aloe veralı cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Ancak internetten veya çiçekçilerden saksıda satılan aloe vera bitkisini alıp evde kendiniz yetiştirebilirsiniz. Cilt bakımınız için maskeler yapabilir hatta saç derisi kaşıntısı için saç derisine uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera ile ilgili mümkün olduğunca detaylı açıklamalar yapıldığına göre, bir sonraki yazıda bu bitkinin kullanıldığı ürünlerden ve faydalarından örnekler vermek isabetli olacaktır.

Bazı insanlar, aloe vera’yı sadece evde güzel bir görüntü olsun diye alsa da, onun faydaları saymakla bitmiyor. Mineral ve vitamin açısından zengin olan aloe vera, A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitamini içerir. Ayrıca B12 açısından da zengin bir bitkidir. Mucize bitki aloe vera saçınızdan, cildinize, sindirimden kalbinize kadar şifa veriyor.

Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Stresinizi Alır

Hepimiz gün içerisinde farklı nedenlerden dolayı geriliriz. Çoğu defa güzel bir duşun ardından rahatlarız. Duble etkili bir rahatlama yaşamak istiyorsanız Aloe verayı saç diplerinize masaj yaparak sürün, rahatlatıcı etkisinden dolayı stresinizi alacaktır.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Kepek Sorununuzu Çözer

Aloe vera sadece stresinizi almaz. Bunun yanı sıra saçınızı aloe verayla yıkadığınızda kepeklere de veda etmiş olacaksınız.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Selülitleri Yok Etmeye Yardımcı Olur

Ve biz kadınların olmazsa olmazı, can sıkan selülitlere karşı da bu mucize bitki aloe vera iyi gelir. Elbette bunun dışında beslenmenize ve egzersiz yapmaya da özen göstermelisiniz.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Ağız İçi İltihabı Söker

Hangimiz dişçiye gitmeyi severiz ki? Benim korkulu rüyam olduğunu söyleyebilirim. Mucize bitkimiz ağız ve diş eti iltihaplarına da iyi gelir. Problemli bölgeye temas ettiğinden emin olun.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Sindirimi Kolaylaştırır

Bazı insanlar için sindirim büyük bir problemdir. Kişinin hayat kalitesini düşürerek zor anlar yaşatabilir. Aloe vera suyu doğal lif içerdiğinden, sindiriminizi kolaylaştıracak ve bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Enerjik Olmanızı Sağlar

Aloe vera suyu sindirim sistemini düzenlediğinden, yorgunluk hissinizi alacak ve daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Kan Şekerini Düzenler

Bu mucize bitki aynı zamanda diyabet hastaları için önerilir. Kan şekeri seviyesini düşürdüğünden, düzenli kullanım sonrası iyileştirici etkiler görülebilmektedir. Kullanmadan önce yine de doktorunuza danışmanızda fayda var.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Cildi Yeniler, Gençleştirir

Aloe vera cildimizin olmazsa olmazıdır. Cilt dostu olan bu bitki, birçok kremin içinde zaten kullanılmaktır. Yanık tene de iyi gelen aloe verayı cildinizi yenilemek ve gençleştirmek için kullanabilirsiniz. Aloe vera ile kendi maskenizi ve nemlendirici kremlerinizi yapabilirsiniz.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Cilt Lekelerinden Arındırır

Eğer cilt lekelerinizden rahatsızsanız, aloe vera jeli sayesinde cilt lekelerinden ve ciltte bulunan aknelerden de kurtulabilirsiniz.
Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları

Ayrıca, aloe vera, yanıklarda da işe yaramaktadır. Acısını alır ve yanık olan yeri tedavi eder.

Bonus: Baş Ağrısı İçin Aloe Vera :

Aloe vera jeline birkaç damla gülsuyu damlatın. Başınıza masaj yapın.

Bonus: Aloe vera cilt maskesi için:

• Aloe vera cilt maskesi: 4 yemek kaşığı aloe vera jeli
• 2 yemek kaşığı yoğurt
• 6 yemek kaşığı taze salatalık suyu

Malzemeleri karıştırın. Cildinize sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra, yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Şimdi ilk işiniz aloe vera bitkisini almak olsun! Bu kadar kolay erişebileceğimiz, maddi açıdan da uygun olan bu mucize bitkiden mahrum kalmayın…

Mucize Bitki Aloe Vera Faydaları ve Kullanım Alanları


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir