Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Bu makalede, Kese Yapmanın Cilde Faydaları, Doğru Kese Seçimi ve Kese Kullanımı ile ilgili merak edilen konuları ele aldık. Aslında kese denilince akıllara ilk dillere destan Türk hamamları geliyor değil mi?

Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Türk kültüründe, özellikle Osmanlı Devleti zamanlarında Türk hamamlarının önemi çok fazladır. Hamam dilden edebiyata ve gündelik hayata kadar kültürümüzde ağırlıklı bir yer tutar. Özellikle Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş hamamlar yüzlerce yıllık tarihi ile hala hizmete açık.

Sizin için öneriliyor;
Hamama gidildiğinde neler yapılmalıdır? Yanımızda ne götürmeliyiz? Hamama hangi ürünler getirilmeli? Hamamdan daha iyi faydalanmak için neler yapılmalı? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz; Hamamda Yapılacaklar ve Hamama Giderken Alınması Gerekenler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamamın olmazsa olmaz bir parçası olan kese kullanımını yakından inceleyelim.

Kese Yapmanın Cilde FaydalarıKese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Mucize cilt bakımı; keselenmek!

Kese yapmanın cilde birçok faydası olduğu şüphesiz bilinmektedir. Öncelikle kese yapmak vücutta hafifleme hissi yaratmaktadır. Kese kullanımı akne oluşumunu önlediği gibi oluşan aknelerinde azalmasına yardımcı olmaktadır.

Düzenli keselenmek kan dolaşımını hızlandırarak hem selülit oluşumunu önleyecek hem de oluşan selülitlerin azalmasına yardım edecektir. Ölü derinin atılması ve gözeneklerin açılması işlemine dedikleri eksfoliasyon, askından keselenmekten başka bir şey değil.

Keselenmek ölü derinin ciltten atılmasını sağlayarak cildin daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildin yenilenmesine de yardımcı olacaktır. Bununla birlikte keselenmek, ağda sonrası oluşan batıkların giderilmesinde de etkilidir.

Görüldüğü üzere keselenmenin birçok faydası vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var;

Doğru Kese Seçimi

Kozmetik mağazalarında, bijuterilerde birçok kese çeşidi bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk aşama kesenin hangi bölgede kullanılacağıdır. Hangi bölge ve ne için kullanılacağına geçmeden önce kese çeşitlerinden kısaca bahsetmekte fayda var.

Piyasada yaygın olarak bulunan kese çeşitlerinin başında ipek kese gelmektedir. Bir diğeri ise ipek olmayan sert, normal ve yumuşak çeşitleri bulunan kese çeşididir. Çoğunlukla bu tip keseler yaygın olarak satılmaktadır. Şimdi hangi bölgeye hangi kese kullanılması gerekir onu inceleyelim.

Kullanılan Bölgeye Göre Kese Seçimi

Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Öncelikle hassas ciltlerin kesinlikle ipek kese kullanması gerekmektedir. Lif kese hassas bölgelere zarar verebilmektedir.  Normal ve karma cilt tipine sahip kişilerde yüz bölgesi için özellikle siyah nokta oluşumunu engellemek, tıkalı gözenekleri açmak gibi sebeplerden kullanılan keseler kesinlikle ipek kese olmalıdır.

Selülit için kullanılan ve batık tedavisi için kullanılan keseler etkili olabilmesi için sert yapıda olmalıdır. Tüm vücut için ise cilt tipinize ve tercihinize göre seçim yapılabilir. Seçimimizi yaptıktan sonra gelelim kullanımına.

Kese Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Kese kullanmadan önce kesinlikle şampuan, duş jeli gibi ürünler kullanılmamalıdır. Tercihe bağlı beyaz, zeytin yağlı, güllü gibi çeşitleri olan banyo sabunları kullanılmalıdır. Saç bölgesi hariç tüm vücudu dayanılabilecek sıcaklıkta su ve sabun ile yıkamak gerekmektedir. Daha sonrasında keseyi sıcak su ile yıkamak gerekmektedir.

Eğer sauna ve buhar banyosuna girilecekse sonrasında da aynı şekilde keseyi sıcak su ile yıkayıp vücudu aşağı- yukarı hareketlerle keselemek gerekmektedir.

  İlginizi çekebilir;  

Kese Yapmanın Cilde Faydaları ve Doğru Kese Seçimi

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizde bizimle kese deneyimlerinizi ve etkilerini yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler.


Hakkında wellgroomedlady

Deneyimlerini kendince yorumlayan bir instablogger Her gün hayallere bir adım daha

1 Yorum

  1. nurdem fakir (sephrenia_)

    Ben de yüz için az puturlu peelingler ile de uygulama yapıyorum sonuçtan cok memnunum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir