Güzelliğiniz ve Sağlığınız için Yazın Sağlıklı Beslenin! İşte Öneriler
Beslenme

Güzelliğiniz ve Sağlığınız için Yazın Sağlıklı Beslenin! İşte Öneriler

Selam arkadaşlar. Malum yaz geliyor ve çoğu kişi sahilde ya da yazlık giysiler içinde daha zayıf daha güzel görünmek için diyetler yapıyor. Ve bu diyetlerin çoğu da ne yazık ki sağlıksız. İşte bu sağlıksız beslenmeler ve diyetler arttığı için sizlerle dengeli ve sağlıklı beslenme hakkında konuşmak istedim. Yazın Sağlıklı Beslenme

Güzelliğiniz ve Sağlığınız için Yazın Sağlıklı Beslenin! İşte Öneriler

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki mesleğim ve yıllardır yaptığım spordan dolayı tecrübelerim biraz var. Ve de kendime biraz daha fazla dikkat ediyorum. (Bu arada henüz 22 yaşındayım hemşireyim ve yaklaşık yedi yıldır da kort tenisi oynuyorum)

Yazın Sağlıklı Beslenme

Peki, işe ilk önce dengeli beslenmenin tanımını tam olarak öğrenmekle başlayalım. Dengeli beslenmek canımız her istediğinde yemek yemek, vücudumuzun vitamine, minerale ihtiyacı var yememiz gerekir diye sürekli onları tüketmek de değildir. Dengeli beslenme vücudumuzun ihtiyacı olanları belli miktarda almaktır. Tabi bu arada hiç mi tatlı tuzlu çikolata yemeyeceğiz galiba derseniz hayır kesinlikle. Onlardan da tüketeceğiz önemli olan abartmadan yememiz gerekir o kadar.

Normalde üç ana üç ara öğün olarak beslenmek en iyisi. Ara öğünler de bir şey yemek istemeyenler de olacak ve oluyor da ama mutlaka yenmesi gerekiyor. Yoksa midemiz sadece sabah öğle ve akşam bir şeyler almaya alışıyor ve inanın bu hiç sağlıklı değil.

Ana öğünler de ne yememiz gerekiyor peki?

Ana öğünlerde farkındaysanız hep porsiyon olarak ifade edilir. Bunun sebebi de en doğrusunun bu olmasıdır. Tabi ki porsiyon sayısını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Sonuçta herkesin hayatı farklı bünyesi farklı ihtiyacı olanlar farklı. O yüzden illa ki bundan bir porsiyonmuş o kadar yiyeyim demiyoruz çünkü menüler de bir değildir.

Sabahları da yumurta, zeytin, peynir, domates, salatalık ve ekmek yemeliyiz. Normal ekmeğe nazaran kepekli ekmek en sağlıklı olanıdır. Sindirimi daha kolaydır ve daha uzun süre bizi tok tutar. Yanında çay, meyve suyu veya süt hiç fark etmez. Seçimi tamamıyla size kalmış.

Öğleyin de sebze yemeği bulgur pilavı salata olabilir.

Akşam da et yemeği balık tavuk olabilir. Yanına da salata ya da yoğurt cacık olabilir. (balıkla birlikte yoğurt ve cacık yemeyin lütfen. Balık bayatsa zehirler sizi)

  • Lütfen internetten bulduğunuz diyetleri yapmayın. Her diyet herkese uygun değil. Zayıflamak isteyip de sağlığınızı riske atmayın. Sağlıklı günler.

Hakkında venusunekseni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir