Siesta Yapmanın Faydaları

Siesta Yapmanın Faydaları

Ah şu Japonlar! Adamlar her seferinde beni şaşırtıyor ve şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor. Üstelik her öğrendiğim şeyden sonra da gözlerim de çekik ama neden Japonya’da dünyaya gelmedim diye hayıflanırken buluyorum kendimi. Onlara dair en büyük şaşkınlığım Siesta ile başladı.

 

 

Siesta Yapmanın Faydaları
Siesta

Siesta sözcüğü bilmeyenler için söyleyeyim öğlen yemeğinden sonra kişilerin kısa bir aralıkla bizim şekerleme olarak tabir ettiğimiz uykuyu uyumaları. Bunu neden Japonlara mal ediyorsun bizim toplumumuzda olağan diyebilirseniz ama aslında hiç de öyle değil. Japonya’nın birçok kurumsal firmasında uyku kutuları var. Yanlış duymadınız uyku kutuları  ve insanlar öğle molasında uyku kutusunun olduğu yerde ya da olmadığı yerlerde uyumaları için para alıyorlar. Keza ağır çalışma şartlarında çalışan Çin‘de de var.

Yani onlar bizim gibi kaçak göçek uyumuyor hatta Japonya’da uyudukları için para alıyorlar. Ne güzel değil mi? Ben bunu öğreneli 5 yıl oldu ama eğer mesleğe ilk başladığım yıllarda öğrensem Japonya‘da çalışmayı ciddi ciddi düşünürdüm. Ama yine geçenlerde bir gazetemizin pazar ekinde gördüm ki ünlü bir İnternet sitesi de personeli için uyku odası yapmış bu da oldukça sevindirici bir gelişme.

Siesta Yapmanın Faydaları

Peki ama hiç düşündünüz mü bunun bir faydası var mı? Hoş olmasa Japonlar yapmaz değil mi?

Elbette gündüz uykusunun yani siestanın çok değişik faydaları var ama özellikle biz hanımlar için özel önem arz eden durumundan bahsetmek gerekir ise gündüzleri çok değil şöyle bir yarım saat uyumak yaşlanma belirtilerini geciktiriyor ve cildin genç kalmasına yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra kalp sağlığı için de oldukça önemli. Haftada sadece 3 gün siesta yapılır ise yapılan bilimsel araştırmalara göre kalp krizi riski önleniyor ve kalp sağlığı korunuyor. Yani sağlıklı bir kalp isteyenler de uyumalı.

Ama elbette faydaları bu ikisi ile sınırlı değil, kişilerin ruh halinin düzenlenmesine katkı sunuyor, çalışma hafızasını ve performansını güçlendiriyor, kişilerin gün içinde daha az hata yapmasını sağlıyor.

Tüm bunlar da yetmiyormuş gibi motor yeteneklerini güçlendirir, beynin daha düzgün çalışmasını sağlarken, insanların duygularının keskin olmasına katkı sağlıyor.

Öğle uykusu yani siesta ne zaman bırakılmalı?

İdeal siesta süresi ise 10 dakika ile 45 dakika arasındadır ve 45 dakikadan daha uzun olmamalıdır.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir