Mevsimsel Geçiş Döneminde Sağlıklı Kalmak İçin
Four season tree

Mevsimsel Geçiş Döneminde Sağlıklı Kalmak İçin

Kışın bitmeye başladığı ilkbaharın kendini ılık yağmurlar ile kendini göstermeye başladığı bir dönemdeyiz. Tam anlamı ile bir mevsimsel geçiş yaşadığımız da söylenebilir. Oysa kıştan bahara geçmek ne kadar güzel olursa olsun yine de bu mevsimlerde istemediğimiz durumlar karşılaşabiliyoruz.

Kimilerimizde bu dönem alerji bir diğer ifade ile polen alerjisi başlıyor kimilerimizde ise soğuk algınlığı, grip kendini yeniden göstermeye başlıyor ve biz de böylesi bir durumda kala kalıyoruz.

Mevsimsel Geçiş Döneminde Sağlıklı Kalmak İçin

Ben bu yazıda polen alerjisini bir kenara bırakıp, ama onun için de etkili olabilecek soğuk algınlığı, grip gibi sorunlar yaşamamak için yapılması gerekenleri açıklamaya çalışacağım.

Neler Yapmalı?

Özellikle hassas bir bünyeniz var ve aşırı yoğun bir tempoda çalışıyor iseniz böylesi bir dönemde bağışıklık sisteminizde sorunlar yaşanması kaçınılmaz. O yüzden bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen göstermek durumundasınız. Bunun için dilerseniz bir uzmana danışarak vitamin kullanabilirsiniz. Özellikle C ve A vitamini bu dönem için idealdir.

Diğer son derece önemli olan bir husus ise mutlaka ama mutlaka düzenli olarak ve bol bol su içilmesi gerektiği. Uyandıktan itibaren saf su içmeyi ihmal etmeyin. Abartmamak koşuluyla gerçek bitki çaylarının da bu süreçte içilmesinde fayda var. Kuşburnu, adaçayı, papatya çayları bu dönem için idealdir.

Tüm bunların yanı sıra uyku konusu da ihmal edilmemeli ve kaliteli bir biçimde kişinin yaşı kaç olursa olsun günde 7 ile 8 saat arası mutlaka uyumalı. Uykunun vücudun direncini artırdığını unutmamak gerekiyor. Bu dönemde biraz da tembellik hakkınızı kullanın.

Gelelim bir diğer önemli olan konuya, spor yapılması. Açık havada ister bisiklet sürün, ister yüzün, ister uzun yürüyüşler yapın ama bu dönemi kesinlikle spor yaparak geçirin.

Bulunduğunuz ortamları mutlaka havalandırın ve gerekli temizliği yapın ya da yaptırın. Özellikle alerjisi olanların ortamda toz oluşmaması için bu konuya ayrıca özen göstermesi gerekmektedir.

Kılık kıyafet konusu ise işin en hassas olduğu konu. Bahar geldi diye incecik giyinmeyi düşünmeyin. Doğal malzemelerden yapılan pamuklu, koton tarzı giysiler giyerek ve yanınıza mutlaka ceket alarak sokağa çıkın.

Tüm bunlara dikkat ederseniz ortada bir sorun kalmayacaktır. Mevsimsel geçiş dönemlerinde siz hangi konulara dikkat ediyorsunuz? Bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir