Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar

Cilt güzelliği her kadın için önemlidir. Cilde iyi gelen besinler tüketmekte bu nedenle mühimdir. Çünkü bulunulan her ortamda, ilk önce gözlerle temas kurulur. Bu da yüz cildinin canlı, sağlıklı ve pürüzsüz olmasını isteyeceğimiz anlamına gelir.

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik AtıştırmalıklarTüketilen gıdaların sahip olduğu besin değerleri vücut sağlığı için önemli olduğu gibi, cilt sağlığı için de önemlidir. Mesela; vitamin ve mineraller, cildin esnekliğini korumasında ve kırışıklıkların oluşmasını geciktirmede etkendirler.

Yağ kaynaklarının doğru şekilde tüketilmesi ise, cildin nemli ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. Elbette tükettiğimiz besinler bu kaynakları içeren gıdalardır. Ancak bu yazımızda bahsedeceğimiz besinler gün arasında, ara öğün ya da atıştırmalık olarak tüketebileceğimiz yiyeceklerden bahsedeceğiz. Böylelikle pratik şekilde hem cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller tüketilmiş olup hem de ara öğünlerde sağlıklı beslenme ile ilgili de dikkat etmiş oluruz. Bu pratik atıştırmalıklar ile tanışmaya hazırsak, o zaman başlayalım. Cilde iyi gelen besinler nelerdir?

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Ceviz ve Badem

Ceviz ve badem : İçerdikleri yağ asitleri sayesinde, hücre yapısının korunmasında destekleyicidirler. Bu tür yemişlerin tüketimiyle, hücre zarının güçlenmesi sağlanabilir. Günde 1 avuç ceviz ve badem yemek, cilde iyi gelecektir.

Portakal : C vitamini bakımından zengin olan portakal, deri dokusunun gelişimine katkıda bulunur. Kırışıklıklara karşı cildi korumasının yanı sıra, yaşlanma etkilerini de geciktirir.

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Su

Su : Aslında gün içinde en kolay tüketilebilecek sıvılardandır. Ancak suyun önemi büyüktür. Cildin nemlenmesini sağlar, esnekliğini korumasında destekleyicidir ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Pancar : Derinin hemen altında yüzeye yakın konumda bulunan kılcal damarların duvarlarını güçlendirmede etkilidir. Aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içerir. Gün arasında ya da akşam için pancar salatası, sağlıklı ve pratik bir atıştırmalık olabilir.

 

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Elma

Elma : E vitamininin cilde olan faydası herkes tarafından bilinir. Elma, E vitamininin yanı sıra, folik asitte içermektedir. Bu da cildin berraklaşması için gerekli minerallerdendir. Her zaman çantada kolaylıkla taşınabilecek pratik atıştırmalıklardandır.

Kenevir, kendir, ayçiçeği, kabak ve keten tohumları : Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan bu tohumlar, kırışıklıklara ve aknelere karşı savaş açan son derece önemli ve cilde iyi gelen besinler arasındadır. Salatalar ve yoğurda serpiştirilerek rahatlıkla tüketilebilir.

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Papaya

Aknelerden Kurtulmak İsteyenler İçin Güzel Haber!

Papaya : İçerdiği C ve E vitaminlerinden dolayı, beta karoten gibi pek çok antioksidan barındırır. Bu da güneş ışınlarının verdiği zararlardan cildin korunmasını sağlar ve anti enflamatuar özellikleri sayesinde, akne oluşumunu önleyici etkisi bulunur.

Yulaf : Vücudun toksinleri dışarı atabilmesi için, yulafın içerdiği lifler etkilidir. Bu besin B vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Salatalara eşlik edebilir.

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Orman Meyveleri

Cilde İyi Gelen Besinler Arasında Orman Meyvelerine Yer Açın

Orman meyveleri : Böğürtlen, dut, yaban mersini, çilek gibi meyveler kırışıklıklara savaş açmak için ideal ve cilde iyi gelen besinler arasında yer alırlar.

Yoğurt : İçinde bulunan faydalı laktobosiller sayesinde cilde parlaklık kazandırır. Ayrıca doğal floranın da korunmasına katkı sağlar. 1 kase yoğurt, ara öğün atıştırmalığı olarak iyi bir tercih olabilir.

Cilde İyi Gelen Besinler ve Pratik Atıştırmalıklar
Kavun

Kavun : Donuk bir cilt rengine sahip olduğunu düşünenler için müjde! Günde birkaç dilim kavun yemek cildin canlanması için faydalı olacaktır. Aynı zamanda ciltte oluşan pullanmayı da giderecektir.

Yumurta : Protein bakımından zengin olan yumurta, ciltte leke oluşmasını engellemeyi destekleyen besinlerdendir. Ancak aşırı tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiği takdirde sağlık açısından olumsuz etkileri de olabilir.

Yukarıda paylaşmış olduğum tüm cilde iyi gelen besinler, gün içinde kolaylıkla bulunabilecek, pratik salatalarla tüketilebilecek hatta bazıları çantamızda bulundurarak ayak üstü tüketebileceğimiz yiyecekler. Buna rağmen biz kadınlar için önemli olan cilt sağlığı açısından ne kadar faydalılar değil mi? Artık bu pratik atıştırmalıkların farkında olduğumuza göre, çantalarda bunlar için biraz yer açmak iyi olacak gibi gözüküyor.


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir