Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?
Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Eritilir?

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?

Bel Bölgesinde Yağlanma

Yeni bir yıla güzel bir başlangıç yapıldığını düşünerek, iyi görünen bir vücutla da devam edilmek isteneceğini tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle de bayanların en çok sorduğu sorulardan biri olan “Karın ve bel bölgesindeki yağlar nasıl yok edilebilir?” sorusuna cevap niteliğinde bilgileri paylaşmak istiyorum.

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?
Bel ve Karın Bölgesindeki Yağlanma

 

Bel ve Karın Bölgesinde Neden Yağlanma Olur?

Herşeyden önce çözüme odaklanmadan, nedenleri bilmek faydalı olacaktır. Hemen herkes için sorun olan karın ve bel bölgesindeki yağlar, istisna durumlar haricinde bu bölgenin depolama alanı olduğunun unutulmasıyla başlar. Bu bölgenin depolama alanı olmasından dolayı, vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla genişleme olur. Kilo verme aşamasında da farklı bölgelere göre daha fazla ve hızlı kilo kaybı yaşanır. Fakat vücudun depo alanı olan bir bölgenin hızlıca boşalması ya da düz bir karına sahip olabilmek için sabırlı olunması gereken bir zaman periyoduna ihtiyaç vardır. Elbette bu esnada bel bölgesindeki yağlar için fiziksel aktiviteleri de hayatımıza dahil etmek gerekir.

 

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?
Beslenme Programı

 

Nasıl Bir Beslenme Programı Düzenlenmeli?

Hızlı yağ kaybını desteklemek ve dengelemek adına karbonhidrat oranı düşürülen ve aynı zamanda protein miktarı günlük enerji ihtiyacının %15′ ini geçmeyecek biçimde arttırılan, ayrıca glisemik indeksi düşük olan bir beslenme programı bel bölgesindeki yağlar konusunda birşeyler yapmak isteyenler için uzmanların önerdiği bir yöntemdir. Elbette sağlık sorunları olanların mutlaka doktorlarına danışarak bir beslenme programı oluşturmaları önerilmektedir. Sadece beslenme biçimine dikkat etmek yeterli olmayabilir. Bunun yanı sıra düzenli egzersizlerle desteklenen bir vücut, hayal edilen görüntüye ulaşılabilmesi için çok daha iyi sonuçlar sergileyecektir.

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?
Beslenme

Bel ve Karın Bölgesindeki Yağların Eritilmesi İçin Yapılması Gerekenler

1) Her zaman olduğu gibi, güne kahvaltı ile merhaba demek iyi bir başlangıçtır.

2) Yemeklerden sonra(1.5-2 saat) düzenli olarak egzersiz yapmak gerekir.

3) Yağsız yoğurt tüketimiyle karın yağlarınızı eritebilirsiniz. Bu yüzden özellikle yoğurt yemeye özen gösterin, tabi ki yağsız olması koşuluyla.

4) Akşam yemeklerinden belli bir süre sonra, yalnızca meyve ya da az yağlı yoğurt, süt tüketebilirsiniz.

5) Enerji harcama oranı azaldıkça ve hareketsiz kalındıkça, karın bölgesi yağlanması artabilir. Bu sebeple her gün yapılan 30 dakikalık yürüyüş, buna destek olarak haftanın 2-3 günü karın bölgesini çalıştıracak egzersizler yapılması ideal olacaktır. Yapılan hareketler sayesinde, karın bölgesindeki kasların da sıkılaşmasının sağlanacağı unutulmamalıdır.

Egzersizlere Vakit Ayırın!

6) Eğer ki egzersiz yapmaya fırsatım olmuyor diyorsanız, sabah kalktığınızda ve akşam uyumadan önce açık havada derin nefes alıp yavaş yavaş nefesinizi dışarı verin. Bu hareketi en az 30 kez tekrarlayın.

7) Masa başı bir işim var ve hareketsiz çalışıyorum diyorsanız, çalışırken karnınızı içinize çekerek ve göğüs kısmınız biraz daha önde olacak şekilde oturmaya çalışın. Bu kasların çalışmasına yardımcı olacaktır.

8) Karın bölgenize bir miktar kremle masaj yapabilirsiniz. Basit bir yöntem gibi gözükebilir, ancak kan dolaşımının hızlanmasına, ödem atılmasına ve sindirim sisteminin tetiklenmesine destek olacak bir yöntemdir.

9) Su içmek daima hayati önem taşır. Karın yağları için de bol su tüketilmesi gerekir. Günde en az 2 litre su içmek iyi gelecektir.

10) Beslenme düzeni oturdukça, her yeni hafta programa farklı bir besin eklemek iyi olacaktır. Yani beslenme programınıza yağ yakmaya yardımcı besinler eklemesiniz. Bunlar; acı biber, yağsız süt ve yağsız besinler arasından seçilebilirler.

Bel Bölgesindeki Yağlar Nasıl Yakılır?
Karın Bölgesi Yağlanması İçin Yapılmaması Gerekenler

Bel ve Karın Bölgesi Yağlanması İçin Yapılmaması Gerekenler

1) Fazla alkol tüketimi yağlanmayı arttıran etkenlerden olduğu için, alkolü bir kenara bırakmanın zamanı gelmiş demektir.

2) Yatmadan önce yenilen atıştırmalıklardan uzak durulması doğru bir karar olacaktır.

3) Fazla tuzlu ve yağlı besinler tüketmenin vücudumuz için hiçbir yararı yoktur.

4) Bazı besinleri yemesemde olur diyenler için bir tavsiye, her besinden azar azar yenilmesi gerektiği unutulmamalı. Besinleri hiç yememek doğru bir seçim değildir.

5) Stres vücuttaki bazı salınımları arttırmaktadır. Bunların da bel bölgesindeki yağlanmayı arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden zor olsa da mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.

Ara Öğünler Önemlidir!

6) Akşam hiçbir şey yememek, öğün atlamak, hiç ekmek tüketmemek ya da ara öğün yapmamak en sık yapılan hatalardır. Doğru gıdalar, doğru miktarda tüketildiği takdirde besinler faydalıdır.

7) Pilav, mantı, börek vb. gıdaları aynı öğünde tüketmek yağlanmayı arttıran unsurdur. Bu tür besinleri tüketmek için öğünlere bölüştürmek ve bu tercihin gündüz için yapılması doğru olacaktır.

8) Ara öğün olarak tercih edilen kuru meyve ve kuruyemişlerin de fazla tüketilmesi zarar verir. Yani sağlıklı besinler diye gereğinden fazla tüketilmemelidir. Aynı durum light gıdalar için de geçerlidir.

9) Her bireyin alması gereken kalori, yiyebileceği porsiyon ölçüsü farklıdır. Bu detaylar atlanmamalıdır. Aksi takdirde uzun süre aç kalınması yağlanmayı arttırır. Dikkat edilmesi gereken nokta, sık aralıklarda yeterli miktarda besinleri tüketmek gerektiğidir.

 

Verdiğim bilgiler, umarım herkesin hayatında bir parça yer edinebilir ve yararı görülür. Herşeyin gönlünüzce olması ve beldeki yağlardan kurtulunması dileğiyle.

Ocak Ayında Kurtarıcınız Olacak 5 Trend Parça


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir