Makyaj Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar - Makyaj Tüyoları

Makyaj Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar – Makyaj Tüyoları

Herkes makyözler gibi profesyonel makyaj tekniklerini bilmek zorunda değil. Fakat bir kaç tüyo ile sık yapılan makyaj hataları yerine kendimize daha doğru uygulamalar yapabiliriz. Ayrıca doğru tüyolarla bize doğru ürünü direk bulabiliriz. Böylece gereksiz ürünlere fazla para harcamamış hemde israf yapmamış olacağız.

Makyaj Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar - Makyaj Tüyoları

Makyajda Doğru Bilinen Yanlışlar ve Makyaj Hataları

Bir kaç yanlışı düzelterek doğru ve güzel makyaj yapmayı öğreneceğiz.

Fondöten Seçimi

Makyajda en önemli kısım doğru fondöteni bulmaktır. Cildinizi yağlandıran yada kurutan fondöten seçimi yapmak yanlış tercih olacaktır. Bir çok seçenek vardır. En güzeli ve doğrusu yüzünüzde kalıp gibi durmayan, cildinizi ekstra yağlandırmayan yada kurutmayanıdır. Ayrıca size göre en iyi kapatıcılığı sağlayan ve doğal bitişli olmalıdır.

Fakat fondöten seçiminde doğru bilinen yanlış; fondöten rengine karar verirken, elimize yada yanağımızda denemektir. Oysa bu çok yanlıştır. Yüzünüz ve boynunuzun aynı renk olması önemlidir. Bu yüzden fondöten seçerken boynumuzda denemeliyiz. Elimizde denediğimiz rengi yüzümüze göre 1-2 ton koyu renk alabiliriz. Çünkü elimiz ve yanağımız direk güneşe maruz kalan yerlerimizdir. Bu yüzden siz fark etmeseniz bile güneş çıkınca bronzlaşmaya başlıyoruz.

Makyaj Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar - Makyaj Tüyoları

Ayrıca cildinize uygun fondöten olup olmadığına karar vermek için ise fondöteni almadan önce tester ürünlerden deneyebilirsiniz. Hatta bazı mağazalarda istediğiniz fondötenden bir kullanımlık rica edip alabiliyorsunuz. Böyle uygulaması olmayan mağazalarda ise kendinize uygulama yaptırabilirsiniz. Ve bir günü bu fondöten ile geçirip size uygun mu? değil mi? değerlendirebilirsiniz.

Fondöten Uygulamak

Ayrıca fondöteni uygularken doğru bilinen bir diğer yanlış ise; fondöteni uygularken fırçayla sağa sola çekiştirerek uygulamaktır. Bu size fondötenin daha az kapatıcılık vermesini sağlar. Doğru uygulama pıt pıt hareketler dediğimiz tampon hareketlerdir. Bunun için kabuki fırçalar yada fondöten süngeri tercih edebilirsiniz.


Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?


 Kapatıcı-Fondöten Sıralaması

Makyajı yaparken bilinen bir diğer yanlış ise; önce fondöten sonra kapatıcı uygulamaktır. Evet bu tamamen yanlış bir uygulama ve sık yapılan bir makyaj hatasıdır. Doğru uygulama ise şu şekilde yapılmalıdır; önce tüm yüze fondöten uygulanır. Daha sonra gözaltlarının durumuna göre kapatıcılık seviyesi az yada yüksek bir kapatıcı ve tercihen normal ten rengimizden 1 ton açık bir kapatıcı tercih edilir. Cildimize göre açık renkli kapatıcılar asla fondöten ile kapanmayan lekelere, sivilcelere sürülmez. Bu onlara daha çok dikkat çeker. Kapatıcının kapatıcılığından yararlanmak istiyorsanız cilt renginizle()aynı tonda bir kapatıcı edinmelisiniz.

Eğer lekeleriniz yada gözaltı morluklarınız fazla ise fondöten önce corrector uygulayabilirsiniz. Böylece sıralamanız corrector-fondöten-kapatıcı şeklinde olmalıdır ve en son pudra.

Renkli Pudraları Uygulamak

Renkli pudraları fondöten yada kapatıcı sabitlemede elinizde başka pudra yoksa kullanabilirsiniz. Ancak her zaman tercihiniz transparan pudralardan yana olmalıdır. Gün içerisinde parlama yapan bölgelere üst üste renkli pudra sürmek yüzünüzde katmanlar oluşturacaktır. Buda hiç hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Renkli pudraları tek başına yüzünüzde renk eşitlemesi için kullanabilirsiniz.

Kirpik Kıvırıcı-Maskara Sıralaması

Rimeli sürdükten sonra kirpiklerinizi kıvırıcı yardımı ile kıvırırsanız kirpikleriniz gün boyu kıvrık kalır. Ancak bu kesinlikle çok yanlış bir uygulamadır. Bu uygulama kirpiklerinizin kırılmasına, zamanla da dökülmesine sebep olur. Bu yüzden önce kıvırıcı yardımı ile kirpiklerinizi kıvırın daha sonra rimel uygulaması yapın.


Doğru Maskara Seçimi


Kaşları Boyamak

Kaşlarınızı boyarken yana doğru tümü koyu olacak şekilde değil, dikine çizgiler şeklinde ve iç kısmı biraz daha açık renk olacak şekilde boyamalısınız. Böylelikle daha doğal kaşlar elde edeceksiniz.

Nemlendirici Seçimi

Nemlendirici uygulamak her cilt için çok önemlidir. Kuru ciltler daha yoğun nem verenleri tercih etmeli diyoruz ama bilmemiz gereken bir nokta ise; yağlı ciltler su bazlı, kuru ciltler ise yağ bazlı nemlendirici uygulamalıdır.

Göz İçine Siyah Kalem Çekmek

Göz makyajlarında bütünü sağlamak için üst göz kapağına yapılanı alt göz kapağına da yapmak gerekir. Fakat siyah kalemi göz içine değil tam alt kirpiklere çekmek gerekir. Göz içine ise ten rengi yada beyaz kalem çekmek gözlerinizi olduğundan iri gösterir.

Makyaj Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar - Makyaj Tüyoları

Makyaj Hataları yazımı okuduğunuz içi teşekkür ederim. Benimle görüşlerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı paylaşmayı unutmayın.

Sevgiyle kalın..

Daha fazlası için;
İlginizi Çekebilir;


Hakkında Buse Albayrak

2 yorumlar

  1. çok beğendim yazınızı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir