Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Makyajınız için alışveriş yaparken, cilt alt tonunuzu dikkate alıyor musunuz? Cilt alt tonunuz “soğuk”, “sıcak” veya “nötr” olabilir. Bu terimler cildiniz için uygun renkte makyaj ürünü seçmenize yardımcı olur.

Soğuk: Mavimsi, pembe veya kırımızımsı bir cilt.

Sıcak: Cilt, sarı, yağsız, şeftali veya altın eğriltir.

Nötr: Pembe veya solgun cilt üzerinde belirgin bir tonlama söz konusu değil, daha çok cildin doğal rengi daha belirgindir.

Cilt alt tonunuzu bilmiyorsanız, Cildinizin Alt Tonunu Nasıl Belirleyeceksiniz? başlıklı yazımı göz atabilirsiniz. 

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Aslında makyajın en önemli unsuru fondöten seçimimiz. Fondötenin ciltle bütünleşmesi renginin tam olması yani kısacası maske gibi durmaması en önemli unsur. Ama cilt tipimize göre de fondöten seçmeliyiz.

Cilt Tipine Göre Fondöten Nasıl Seçilir?

Yağlı ciltler için fondöten seçimi; Pudra bazlı fondötenler seçmeliyiz. Mat görünümlü birçok ürün pudralı bir bitiş sağlamakta. Pudrayla sabitlemek de işimizi kesinlikle görecektir. Gün içindeki yağlı görünümü almak için üst üste pudra uygulamak maske görünümü vereceği için yağ emici mendiller ya da bir kağıt peçetenin bir katıyla yapacağımız tampon hareketlerde o görüntüyle başa çıkacaktır.

Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Karma ciltler için fondöten seçimi; Karma bazı dönemler yağlı bazı dönemler kuru olan özellikle T bölgesi yağlı olan cilt tiplerine deniyor yani benim 🙂 Böyle bir cilde sahipseniz T bölgenize uygulayacağınız bir baz ve fondöten sonra pudra işinizi görecektir.Aşırı bir yağlanma durumu varsa yine yağ emici mendiller gün içinde kurtarıcımız olacaktır.Ama benim tavsiyem cildinizi nemlendirirken yağlı olan bölgelerden nemlendiricinizi biraz daha uzak tutmanız cilt kusmalarının önüne geçecektir.

Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Kuru ciltler için fondöten seçimi;pul pul görünüme,Yüz yağlarına,serumlarına ,nem bombalarına hazırlıklı olun.Ben bu durumda makyaj altına sudokrem öneriyorum.Hem baz görevi hem de nemlendirme görevini görüyor işin açıkçası. Çok sık yapacağınız nem maskeleri de özellikle kış aylarında kurtarıcınız olacaktır.Yağ bazlı bir fondöten özellikle daha likit ürünler tercihiniz olursa rahat edeceksiniz.Ciltle bütünleşmeyen fondötenler özellikle bu cilt tipine aittir.Kusmalar en çok bu cilt tipinde görülmektedir.O yüzden cildimizi nemlendirmeden yatmıyoruz 😉

Ten Rengine ve Cilt Tipine Göre Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Renk seçiminde mağaza ışıkları sizi yanıltıyorsa eğer tester deneyip bir gün geçirdikten sonra karar verin ama işiniz aceleyse bilek içinizde ve boyun bölgesinde deneyip renk eşitliğinizi sağlayıp öyle almanızı tavsiye ederim.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir