Cilt Tanımadan Doğru Seçimlere Adım 1 : Doğru Maskara Seçimi

Cilt Tanımadan Doğru Seçimlere Adım 1 : Doğru Maskara Seçimi

Hepinize yeniden merhaba. Bundan önceki yazılarımda sizlerle 3 adımda cildimizi tanımıştık.Ve buna göre doğru ürünler edinip makyajın alt zeminini hazırlamıştık.

Okumayanlar için yada tekrardan okumak isteyenler için; ilk yazımda cildimizin alt tonunu belirleyip kendimize yakışan renkleri bulduk. Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Daha sonra ki yazıda cilt tipimiz kuru mu?, yağlı mı? yoksa karma cilt mi? onu öğrendik ve ona göre doğru dermokozmetik ürünlerimizi belirledik. Cilt Tipini Öğrenme

Sonra ki yazıda cilt kusurlarımızı belirledik ve ona göre renk düzenleyici corrector paletlerinde ki renkleri doğru kullanmayı öğrendik. Üzerine doğru fondöteni seçip ten makyajımızı bitirdik. Cilt Kusurlarımızı Bilmek

Sırada kozmetik ürünlerini doğru seçmek var. Maskara Seçimi, bana göre makyaj çantasına ilk eklenmesi gereken şey bir maskara. Maskara seçerken ise kirpik türüne göre rimel seçmelisiniz. Eğer uzun, hacimli ve kıvrık kirpikleriniz varsa 1 adım her zaman öndesiniz demektir. Sıfır makyajlı bile olsam maskarasız asla çıkmam. Etkileyici bakışlar kesinlikle doğru maskara seçiminden geçiyor.

Doğru Maskara Seçimi

Rimel Fırçası Nasıl Olmalı? Her markada bir çok rimel bulunmaktadır. Silikon fırça, kıl fırça, tarak gibi olan fırçalar.. Liste böyle uzar gider. İlk olarak kirpiklerimizi tanımamız gerek. Seyrek kirpikler, kısa kirpikler, uzun kirpikler, dolgun kirpikler. Hepsinin ihtiyacı farklıdır. Ama en önemlisi tek rimelden bir çok işlev beklemeyin. İki farklı işlevi yerine getiren rimel edinip istediğiniz görüntüyü çok rahat edineceksiniz.

Maskara Seçimi içim aşağıdaki ki görsel sizin çok işinize yarayacaktır. Kıl fırçalar daha hacim vaad ederken silikon fırçalar ile daha doğal, günlük, uzun kirpikler elde edebilirsiniz.

Rimel Fırçaları Özellikleri

Cilt Tanımadan Doğru Seçimlere Adım 1 : Doğru Maskara Seçimi

Kirpiğe Göre Rimel Fırçası Nasıl Olmalı?

Seyrek kirpiğe sahip kişiler dolgunluk veren kıl fırça tercih etmelidir. Ayrıca maskaranızı iki kat ve zikzak şekilde uygularsanız daha hacimli görüntü elde edersiniz. Ufak bir not daha hacimli kirpikler için kirpiklerinize rimel öncesi pudra sürerseniz istediğiniz görüntüye biraz daha yaklaşmış olursunuz.

Düz kirpikleriniz varsa doğal olarak kıvrık bir görüntü elde etmek isteyeceksinizdir bunun için ilk olarak kirpik kıvırıcı kullanabilirsiniz. Bu kıvırıcıların da bir çok çeşidi satılıyor. Size en uygun gelenini, en kolay kullanabileceğiniz bir tanesini edinebilirsiniz. Ve unutmayın ki kirpik kıvırıcı asla rimelden sonra uygulanmaz yoksa kirpiklerinizi kırar ve koparabilir. Tabi ki rimelden öncede pek sağlıklı değil ama kirpiklerinizi kırma ve koparma oranı çok daha düşük. Maskara fırçası olarakta yelpaze şeklinde olan fırçalar yada zikzak görüntüde olan fırçalar kirpiklerinizi kıvırmada etkili olacaktır.

Kısa kirpiklerde daha uzun görünüm elde etmek için silikon kıllı yelpaze fırçalar yada düz fırçaları tercih edebilirsiniz. Kirpiklerinizi dipten ucuna doğru tamamen kavramalısınız. Yada size başka bir tüyo önce kirpiklerinizin ucuna rimelinizi sürün daha sonrasında dipten uca tamamen kavrayarak bir kat daha geçin.

Kirpiklerinizin yapısı saydıklarım arasından biri yada bir kaçı birden olabilir. Ama üzülmeyin dediğim gibi hedefinize uygun amaçla üretilmiş iki adet maskara edinmelisiniz. Benim size tavsiyem biri kıl biri silikon fırça olması. Ve ufak tüyolara da dikkat ederseniz daha güzel sonuçlarla karşılaşırsınız.

Rimel Temizleme Yöntemleri

Ayrıca makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi ovuşturarak, çekiştirerek temizlemeyin mümkün olduğunca nazik davranın ki dökülmesinler.

Kirpik dipleriniz de kalan makyaj kalıntılarınızı yok etmek için gözlerinizi bebe şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Unutmayalım ki o kalıntılar kirpik diplerimizde enfeksiyona bile sebep olabilir.

Makyajınızı temizledikten sonra kirpiklerinize bir kulak pamuğu yardımı ile vazelin sürebilir yada biten rimelinizin içine badem yağı koyarak kullanabilirsiniz. Bunlar kirpiklerinizi beslemenize yardım edecek, dökülmeyi  önleyecek ve yeni kirpikler çıkaracaktır. Ama unutmayın düzenli kullanımda faydasını görebilirsiniz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Daha fazla yazı için takipte kalmayı unutmayın.Ayrıca beni instagram üzerinden de takip edebilirisiniz.Sorularınız ve önerileriniz için lütfen yorum bırakmayı unutmayın.

Sevgiyle kalın…

Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir