Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar...

Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar…

Nasıl rahat bir uyku uyuyabilirim? diye sorarız zaman zaman kendimize.. Hatta uykuya geçmekte zorlandığımız pek çok zamanlarda yaşıyoruzdur. Şimdi size bazı adımlar izleyerek, daha  rahat nasıl uykuya geçebileceğinizi ve kilo verebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek için neler yapmalısnız?

1– Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek  için öncelikle yatağa girmeden yarım saat kadar önce, bir bardak melisa, rezene gibi bir bitki çayı içebilir hatta açık havada 5 – 10 dak. yürüyebiliriz. Böyle bir imkanımız olmadığı günlerde ise evde bildiğimiz, basit bazı hareketler ile kaslarımızı gevşetmekte mümkündür.

Çünkü uykusuz geçirilen bir gün stresi getirir, uykusuzlukta stresi… bu kısır döngüyü kırmak için yatağınıza gitmeden hafif hareketler yapabiliriz. Çömelerek yapılan hareketler ve squat hareketi çömelik vaziyette 5 saniye kadar bekledikten sonra tekrar ayağa kalkma cinsel güce de yararlı olacaktır.

2– Yatağa girmeden yarım saat önceden başlayarak beyninizdeki hayaletlerden kurtulmak için hiç bir şey düşünmemeye gayret göstermeliyiz.

Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar...
Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar

Bunun içinde, akşam yemeğini hafif yemek ve içki almamak önemlidir.

3– Gece hayatı için uykunuzdan fedakarlık yapmamak hem beden hem ruh sağlığınız için çok önemlidir. O nedenle mümkün olduğu kadar çabuk uyumaya bakın.

Gözlerinizi kapatın. Sadece nefes alış-verişlere odaklanın. Aklınızdan geçen düşünceleri düşünmemek için direnmeyin. Bırakın.. Gözünüzün önünden hepsi akıp gitsin… Daha sonra hayalinizde sadece bir şeye odaklanmaya çalışın… Bu sevgilinizin gözleri, dudakları gibi sevdiğiniz herhangi bir şeyde olabilir. Ama sadece bir tek noktaya odaklanın lütfen… Bu arada, burnunuzdan ciğerlerinizi tamamen dolduracak şekilde derin bir nefes alın. Bu nefesi hiç tutmadan, burnunuzdan verin. Bu nefes alıp vermeyi gözleriniz kapalı olarak en az 10 kez tekrarlayın. Nefes alış verişler sonunda vücudunuz tamamen gevşeyecek. Kafanızda ne takıntınız ne de günün stresi kalacaktır. Ve sonunda siz de farkında olamadan uykuya geçeceksiniz…

4– Yatağa girmeden önce boğazımızı çalkala yalım.. Hatta dişlerinizi yıkayın. “Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri genel sağlığımızı tahmin ettiğimizden çok daha fazla olumsuz etkiler.”

Dişeti hastalıkları; Kalp krizine, ilerleyen durumlarda kısmi felç gelişmesine,diyabete, hafıza kaybına, hamilelerde düşük riskine veya erken doğuma, akciğer ve böbrek rahatsızlıkları ve osteoporoza neden olabilir.

Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar...
Uykuya Rahatlıkla Geçebilmek İçin Önemli Adımlar

Diş çürükleri ise; Beyin, kalp ve böbreklerde çeşitli rahatsızlıklara, görme bozukluğuna, romatizmal hastalıklara ve çocukların büyüme ve gelişiminde olumsuz etkilere neden olabildiği yapılan son araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Netice olarak; Ağız sağlığının bozuk olmasının genel vücut sağlığını olumsuz yönde etkilediği de bilimsel bir gerçektir.

Bütün dinamiklerine karşın erkekler kadınlardan daha tembel ruhlu insanlardır. İşten eve döner dönmez, derhal dilenmeye çekilirler. Doğrusu böyle bir dinlenmenin derin uyku yerine geçemeyeceği için sağlığa çok büyük yararı olduğunu düşünmüyorum.

Akılcı beslenme ve spor önemli ama uyku her şeyden daha önemlidir. Yeterli ve kaliteli bir uykunuz yoksa ya da, gece hayatınız için, uykunuzdan fedakarlık ediyorsanız birçok sağlık problemi yaşamanız mümkün olabilir. Bunlardan en önemlisi de benim mesleki ilgi alanım olan kilo kontrolünde;  yağ yakımının, geceleri düzenli uyuyan beden de, daha rahat hissedilebildiği gerçeğidir…

Hem Rahat Hem Şık Olmanızı Sağlayacak Eşofman Kombinleri

Sağlıklı ve huzurlu uykular dilerim..

Füsun Pasin

 

 

 

 


Hakkında Füsun Pasin

fisunakcay@gmail.com GSM: (0506) 35734 17 Beslenme ve Diyet Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir