Bahaneydi Kadının Çalışmamak İsteği…

Hiç çalışmıyor olsaydım. İyi bir eğitim alıp hiç çalışmasaydım. Her gün mutlu mu uyanırdım.Kadınlar her gün kocalarından belirli bir harçlık alıp, akşama kadar kendilerini evlerini çocuklarını ve eşlerinin isteği doğrultusunda yemek ve daha nice ritüeller yapmaya  ayırsalar bu ailelerde; bölünme ve parçalanma daha mı az olurdu! Acaba diye düşünmeden edemiyorum. Yıllar geçip de çalışma hayatı beni ne kadar her konuda zorladıkça .. Acabalar hep arttı.. Acaba hiç çalışmasaydım kocamdan ayrılmaz mıydım. Acaba hiç çalışmasaydım oğlum daha iyi bir okulumu kazanırdı. Acaba hiç çalışmasaydım annem beni daha çok mu dinlerdi. Acaba hiç çalışmasaydım kayın validem ile daha iyimi anlaşırdım. Acaba ben hiç çalışmasaydım kendime daha çok mu bakar ilgilenirdim. Daha çok mu genç kalırdım. Acaba ben kendimi daha çok mu severdim…

 

Dünya üzerinde kadınların maaşları erkeklerinkinden %20 oranında daha düşüktür (Duruoğlu 2007). Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde kadınların maaşı erkeklerin maaşının %30’u, Latin Amerika ve Asya’da %40’ı, Alt Sahra Afrika’da %50’si, Doğu Asya ve endüstrileşmiş ülkelerde %60’ı kadardır. Kadınlar az para kazanmakla kalmayıp az miktarda da mala sahiptirler (Fawole 2008).

Türkiye’de kadınlar ev işlerine benzeyen hizmet sektöründe, sağlık, eğitim, tekstil, gıda gibi alanlarda çalışırlar. Ücretleri erkeklerinkinden düşüktür. Ekonomik kriz dönemlerinde öncelikle işten çıkarılırlar. Karar alıcı, yönetici, örgütleyici konumlara çok az sayıda ve çok zor gelebilirler. Evlilik ve çocuk gibi nedenlerle işi aksatma ve bırakma olasılıkları yüksektir.

Aile danışmanları;  Beş fonksiyonelsiz aile yapısı belirlenmiştir.
1. İç içeaileler
2. kopukaileler
3. Evine bağlı olmayan kocanın olduğu yerdeaileler
4. Olgunlaşmamış ebeveynliaileler
5. İlgisiz ebeveynliaileler
Bu aile olgularının ortadan kalkmasında kadının payı çok fazladır. Kadın hem çalışma hayatında mücadele vermekte hemde aile hayatında ..

 


Hakkında Füsun Pasin

fisunakcay@gmail.com GSM: (0506) 35734 17 Beslenme ve Diyet Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir