Mevsim Bahar: Ruhumuz Kıpır Kıpır

Mevsim Bahar: Ruhumuz Kıpır Kıpır

Her mevsim kendince güzel. Her mevsim bir başka insana hitap ediyor. Ama her mevsimin artıları da eksileri de var.Kimi insanların en çok sevdiği mevsimlerin başında kış aylarının soğuk ayaz, karlı tipili günlerinden sonra bahar yani nam-ı diğer ilkbahar geliyor. Bahar demek umut, yeniden doğanın uyanışı demek ki bu da insanların üzerinde yer alan karamsar duygularını atmasını sağlıyor. Ayrıca insanlar düşme, üşüme endişesi yaşamadan sokağa adım atabiliyor. Daha bir sosyal oluyorlar ki bu da insanları mutlu etmeye yetiyor.

Ama her mevsimin olduğu gibi ilkbahar ayında da dikkat edilmesi gereken önem verilmesi gereken hususlar var. Biz de bu yazı da kendi deneyimlerimize istinaden unuttuklarını anımsatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım mı, uğruna şairlerin şiirler yazdığı bahar geldi kondu kapımıza ve hatta yarıladı bitiyor bile. O yüzden zamanı ıskalamamak lazım.

Mevsim Bahar: Ruhumuz Kıpır Kıpır

Bizi Bekleyen Riskler ve Alınacak Önlemler

Bahar ayları demek insanların bedeninin en hassas olduğu dönem demek. Özellikle alerjik bünyeler için durum çok daha ciddi bir risk teşkil ediyor. Polenlerin kendini göstermesi ile beraber alerji mevsimi de açıldığında bünyesi böylesine narin hassas olan insanların hijyen kurallarına harfiyen uyması ve ellerini sık sık yıkamaları, ortamı sürekli dezenfekte etmeleri, sıkça çamaşır değiştirmeleri ve olabildiğine kapalı olan ortamları havalandırmaları şart. Gözleri korumak gerekiyor. Özellikle gözlerde de bu dönemde kimi sorunlar yaşanabiliyor zira.

Bunun yanında bir de havaların durumu var. Havaların en dengesiz olduğu mevsim bahar. Böyle olunca da insanlar insanlar bünyeleri zayıf ya da güçlü olsun mevsimsel geçişlerde mutlaka tedbiri alarak giyinmeli. Pamuklu, koton tarzı giysiler giyilir iken kişi yanında mutlaka yağmurluk, rüzgarlık gibi giysileri bulundurmalı. Ayakkabı seçiminde de dikkatli davranarak bir anda sandalet gibi ayakkabılara geçmemelidir.

Uyku bu dönem son derece önemli olan konular arasında olduğu için kaliteli bir biçimde uyumalı. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlü olması için beslenmesine özen göstermeli ve bol bol su tüketmeli.

Yine her yaştan her birey bu dönem artık güneşin zararlı etkilerinden etkilenmemek için düşük faktörlü de olsa kaliteli güneş kremleri mutlaka kullanmalıdır.

Mevsim Bahar: Ruhumuz Kıpır Kıpır

Neler Yapılabilir Başkaca?

Üstte yer alan önerileri verdikten sonra neler yaparak baharın tadını çıkarılabilir derseniz siz zaten çok iyi biliyorsunuz ama iş de bizden de bazı öneriler

  • Sabahları kuşların sesi ile uyanın miskinliği bırakın ve uzun yürüyüşler yapın
  • Bu dönem hem fiyatlar açısından hem sakinlik açısından daha uygun olacağı için minik turistik bölgelere geziler yapın
  • Cildinizi mevsimsel geçişe hazırlayın ve peeling vb. cilt bakımı yaptırın
  • Evinizi ciddi bir temizlikten geçirin ve yeni mevsime hazırlayın
  • Ertelediğiniz şeyler var ise onu yapmaya bir an evvel yapmaya başlayın
  • Kırlara gidin ve kendinizi doğanın uyanışına bırakın.

Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir