Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Kozmetik ürünlerinde açıldıktan sonra son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok kozmetik ürünlerin son kullanma tarihleri olsa da bazı malzemelerin arkasındaki küçük bir yerde bulunduğu için gözümüzden kaçar. Fakat kozmetik ürünlerinin açıldıktan sonra, son kullanım tarihi sağlığımız açısından riskler barındırmasından dolayı dikkatli olmalıyız. Gıda ürünlerinde göstermiş olduğumuz hassasiyet gibi kozmetik ürünlerimizde de dikkatli olmalı, gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Özellikle gözümüz, cildimiz ve dudağımızda kullandığımız ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeli sürelerini geçirmemeliyiz.

Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri     Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Her kozmetik ürününün arkasında farklı farklı semboller bulunmakta fakat bu semboller bizim gıda ürünlerinden veya diğer ürünlerde alışık olduğumuz son kullanma tarihlerinden farklı olduğundan dolayı sizleri bilgilendirip sembollerini tanıtmak istedik.

Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihleri Ne Şekilde Yazılmaktadır?

Satın alındığımız ürünlerimizin ambalajlarında ve özellikle etiket bölümlerinde ürünü alıp açtıktan hemen sonra ne kadar kullanabileceğimizi bize gösteren simgeler bulunmaktadır.

Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım SüreleriKozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri    Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri    Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Kozmetik Ürünlerinin Kullanım Süreleri

Bu simgelerden en çok kullanılanı 3M, 6M, 12M, 24M  olarak belirtilmiş. ¨M¨ harfi, bilindiği gibi İngilizcede Month (Ay) sözcüğünün kısaltılması olarak kozmetik malzemelerin üstünde, ambalajlarının arka etiketinde, kapaklarında ve ya alt kısımlarında yer almaktadır. Ürünleri alıp açıktan sonra 3 Ay, 6Ay, 12Ay gibi kullanma sürelerinin olduğunu ifade etmekte.

Ürünü açarken etikete bakmayı unuttunuz ve ne zaman açtığınızı hatırlamıyorsanız ürünlerinizin renginde, yapısında ve kokusunda ufak da olsa değişimler hissettiğinizde mutlaka o ürünlerinizi kullanmayı bırakmalısınız. Çünkü bu tarz değişikler ufak gibi görünse de alerjik reaksiyonlar göstermenize sebep olabilir.

Ürün üzerindeki son kullanma tarihleri çok küçük olduklarından dolayı, küçük etiketler hazırlayıp aldığınız gün ve ürünü açtığınız tarihi not alabilirsiniz. Böylece son kullanma süresini unutmayacak ve hem kendi sağlığınız düşünmüş, hemde israf etmemeniz için önlem almış olacaksınız.

Kozmetik ürünlerimizin üretim tarihlerini ve raf ömürlerini nasıl öğrenebiliriz derseniz de ürünlerin etiket bölümlerinde alt kısımda harf ve numara kombinasyonları bulunmaktadır.  www.checkcosmetic.net sitesi birçok kozmetik markalarını destekleyen bir site olduğundan bu ve bunun gibi kodları girdiğiniz takdirde aldığınız ürünün üretim tarihini ve raf ömürlerini görebilmeniz mümkündür.

Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Kozmetik Ürünlerin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

  • Likit ve krem fondötenler, Pudra: 12 ile 24 ay arası
  • Maskara, Göz Kremi: 6 ay
  • Ruj: 6 ila 12 ay arası
  • Ruj, Göz ve Dudak Kalemi, Gözaltı Kapatıcısı (Concealer): 6 ila 12 ay arası
  • Far: 12 ila 24 ay arası
  • Krem ve Toz allık: 12 ila 24 ay arası
  • Nemlendiriciler: 18 ila 24 ay arası
  • Güneş Koruyucu, Vücut Kremi: 6 ila 12 ay arası

Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri Kozmetik Ürünlerinin Açıldıktan Sonraki Kullanım Süreleri

Bu kullanmış olduğunuz ürünlerin ortalama süreleri yukarıdaki gibidir. Markalar arasında farklılık gösterebilir. Lütfen ürünlerinizi açtıktan sonra kullanım sürelerine dikkat ediniz yoksa cildinizde kızarıklık, tahriş, döküntü, kaşıntı, enfeksiyon gibi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz bu yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

İlginizi Çekebilir;


Hakkında Özgen Yaşlı

Bilgilerini paylaşmayı seven yeniliğe açık pozitif bir insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir