Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Herkese merhaba, Bugün sizlere Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı ?  Nelere Dikkat Edilmeli ? Gibi konularda faydalı bilgiler paylaşmak istedim.

Biz kadınlar daha güzel olmak, kendimizi daha iyi hissetmek uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Hatta bazen bir amazon edası ile acıysa acı diyoruz. Az ya da çok bedeller ödeyerek kozmetiğe ve bakım ürünlerine sahip olmayan kadın yoktur.

Hepimizin amacı güzelleşmek ve aldığımız ürünlerden en fazla faydayı sağlamak. Fakat bu amaç ve beklenti içinde çoğumuzun yanlış yaptığı bir şey var. (Bende bu çoğunluğun içindeymişim maalesef.) Aldığımız kozmetik ve bakım ürünlerini nasıl saklamamız gerektiğini bilmiyoruz.

Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Öncelikle ben kendi adıma konuşayım. Benim cilt bakım, vücut bakım ve bitkisel yağ gibi doğal içerikli ürünlerim genelde banyoda durur. Kozmetik ve makyaj malzemelerim ise yatak odamdadır. Sadece kendi yaptığım gül suyunu buzdolabında saklarım. Eski evimde ise banyoda duruyordu tüm ürünlerim. Hata yapıyormuşum meğer. Gerçekten bu zamana kadar hiç ürün etiketlerindeki saklama koşullarına dikkat etmemiştim.

Şimdi gelin hep birlikte kozmetik ve bakım ürünlerini nasıl saklamamız gerektiğine bir bakalım. 


Ayrıca bkz.; Sahte Kozmetik Ürünleri ve Şampuan Nasıl Anlaşılır?


Kozmetik Ürünleri Nasıl Muhafaza Edebiliriz?

Kozmetik ürünlerinin hiçbiri nemli ortama gelemez ve bozulur. Banyoda saklamamalıyız. Banyoda saklanacaksa bile seçilen yerin kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Sıcaklık ve nem ürünlerin hızlı bir şekilde bozulmasına, patlamasına ve kullanıcıya zarar vermesine neden olur. Ürünleri, doğrudan güneş gören ya da ısıveren yerlere koymak tehlikelidir. Kozmetik ürünleri aşırı sıcak bir alana konulmayacağı gibi, aşırı soğuk bir alana da konulmamalıdır. Ürün etiketlerinde genelde nasıl saklanması gerektiği yazar. Yazılan dereceye uyularak muhafaza edilmelidir. Kozmetik ürünleri genellikle 25 derecede, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

Makyaj Malzemelerini Nasıl Muhafaza Edebiliriz?

Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Makyaj malzemeleri de saklama koşullarına dikkat edilmediği takdirde bozulacak, hem maddi olarak zarar verecek, hem de cilde zarar verecektir. Rimel ve göz kaleminin oda sıcaklığında saklanması gerekir. (Göz kaleminde açma işlemini kolaylaştırmak için 10 dakika buzdolabında bekletebilirsiniz.) Makyaj malzemelerinin en kolay bozulanı olan rujun saklama sıcaklığı da önemlidir. Ilık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Rujun çok sıcak ortamda olması erimesine, soğuk ortamda bulunması ise donmasına neden olur. Fondöten, allık, pudra, kapatıcı ve farlar, bir çanta içinde, karanlık ve serin yerde saklanmalıdır.

Ojelerde ise diğer makyaj ürünlerinin aksine soğuk ortamda saklamak daha sağlıklıdır. Sıcak ortamda durması akışkan yapısının bozulmasına neden olur.

Bakım Ürünlerini Nasıl Muhafaza Edebiliriz? 

Bakım ürünleri çok hassastır ve uygun koşullarda saklanmalıdır. Göz ve yüz bakım ürünleri her zaman serin, ısı değişikliklerine, nem ve rutubete maruz kalmayacak karanlık yerlerde saklanmalıdır. Buzdolabına koyabilirsiniz. Serum ve tonikler de kesinlikle buzdolabında korunmalıdır. Bakım ürünlerinin buzdolabında saklanması bozulmalarını engellerken, sürülen cilde daha fazla etki etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca uykusuz bir gecenin veya zor bir günün etkisini soğuk kreminiz ile silebilirsiniz. Soğuk göz ve yüz kremi cildin şişkinliğini ve enflammasyonunu azaltacak, cildinizi canlandıracaktır.
Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Parfümleri ve Bal Mumu İçeren Ürünleri Nasıl Muhafaza Edebiliriz? 

Parfümler sıcak, nemli ve ışık alan yerlerde saklandığında çabuk bozulur. Kokuların değişmesine neden olur. Parfümlerin dolapta muhafaza edilmesi bozulmaması açısından daha faydalıdır. Yağlı ve balmumu içeren saç bakım ve cilt bakım ürünlerinin ise buzdolabında saklanmamasına dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığında, ışık görmeyecek şekilde saklamak yeterlidir.

Kozmetik ve Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Dikkatli saklanması gereken cilt bakımı ürün ve içerikleri:

  • C vitamini içeren bakım ürünleri (askorbik asit içerikleri)
  • Yaşlanma karşıtı cilt bakım kremleri, serumlar (retinol içerenler)
  • Sivilce karşıtı cilt bakım ürünleri (benzoil peroksit içerenler)
  • Bronzlaştırıcı ve beyazlatıcı cilt bakım ve makyaj ürünleri, güneş kremleri (DHA içeriği)
  • Organik olan her şey

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir