Ellerdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?
Cilt nemi

Ellerdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Yaş ilerledikçe zamanla ciltte nem azalması ve kollajen liflerin aktifliğini yavaşlatmasıyla birlikte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Zaman içinde bu kırışıklıklar derinleşerek daha belirgin bir hal alır. Vücudun bazı bölgelerinde bu durum yavaş ilerlerken, bazı bölgelerinde de daha hızlı olabilir. İşte bu kısımlardan bir tanesi ellerimizdir. Hayatımız boyunca en çok kullandığımız organlarımızdan olan eller için, kırışıklıklar oluşma ihtimali daha yüksektir. Peki, ellerdeki kırışıklıklar nasıl geçer? Dış etkenlerle sürekli temas halinde olan ve farklı kimyasallarla temas eden ellerimizdeki kırışıklıklar için neler yapabiliriz? Yazının devamında bu sorularla ilgili cevap niteliğinde olabilecek detayları hep birlikte göreceğiz.

Ellerdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?
El bakımı

 

Ellerdeki Kırışıklıklar İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Herşeyden önce el temizliği konusunda hassas davranılmalıdır. Gün içinde ellerin belli aralıklarla yıkanmasına özen görüsterilmelidir.
  • Eller gün içinde sıklıkla yıkanacağına göre, peki eller yıkanırken su sıcaklığı nasıl olmalı? Elbette su ne soğuk ne de sıcak olmalı. Eller yıkanırken ılık su kullanılmaya dikkat edilmelidir. Böylelikle ellerdeki yıpranmayı geciktirmek mümkün olacaktır.
  • Eller yıkanırken cildi kurutmayacak sabunlar kullanılması önemlidir. Kuru bir cilde sahip olmayı ve kırışıklıklara zemin hazırlamayı kimse istemez değil mi?
  • Gün içinde suyla haşır neşir olan eller, özellikle soğuk havaların olduğu dönemlerde daha fazla kuruyabilirler. Bu yüzden cilde zarar vermeyecek içeriğe sahip olan nemlendirici kremler kullanılması son derece faydalı olacaktır.
Ellerdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?
Ilık su

Paylaştığım bu detaylar, ellerdeki kırışıklar için önlem amaçlı uygulanması hem kolay hem de fayda sağlayacak detaylar. Bunların yanı sıra kış aylarında el bakımı için, evden çıkarken gün içinde gerekli olabilir ihtimaliyle çantanıza eldiven koymak ve çantanızda minik bir nemlendirici krem bulundurmak kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca evdeki malzemelerle yapabileceğiniz kür ya da kremler de işinizi kolaylaştırabilir. Böylelikle içindekiler neler diye düşünmediğiniz bir el bakımı ürünü elde etmiş olursunuz. Aşağıda sizler için pratik el bakımı kürü tarifi paylaşıyorum. Bu kürü daha önce uygulayanlar ya da kullanacak olanlar kulandıktan sonra bizlerle deneyimlerini yorumlarda paylaşırlarsa seviniriz.

Eldeki Kırışıklıklar İçin Kür

Ellerdeki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?
Ellerdeki kırışıklıklar için kür

Malzemeler

  1. 50 ml. Havuç suyu
  2. 50 ml. Salatalık suyu
  3. 50 ml. Limon suyu
  4. 50 ml. Gül suyu
  5. 50 ml. Portakal suyu
  6. 10 ml. Gliserin

Not: Geliserine alerjisi olanlar üzülmesinler. Gliserin katmadan da kürü uygulayabilirsiniz.

Havuç Kürü Hazırlanışı ve Uygulama

Tüm malzemelerin suyu elde edildikten sonra, hepsi birbiriyle karıştırılır. Son olarak gliserin de eklenerek tekrar karıştırılır(gliserin alerjisi olanlar eklemeyebilirler). Ortaya çıkan karışımla eller karışım cilde yedirilerek ovulur. Bu işlem 5-10 dakika kadar masaj yapar gibi yapılmaya devam edilir. Daha sonrasında da eller ılık suyla güzelce yıkanarak durulanır. Bu kür uygulaması düzenli bir şekilde her gün ellerdeki kırışıklıklar için uygulanır. Emin olun aradaki farkı hissedeceksiniz. Bu arada elde edilen karışım cam bir şişede, ağzı kapalı olarak buzdolabında ortalama 1 hafta muhafaza edilebilir.


Hakkında Kalemin Dünyası

Kalemin Dünyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.