Hint Yağının Güzellik ve Sağlık için Faydaları ve Kullanımı

Hint Yağının Güzellik ve Sağlık için Faydaları ve Kullanımı

Hint Yağının Faydaları – İnsanoğlu uzun zamandır hint yağının sıhhat için yararları ve güzellik için katkıları hakkında fikir sahibi. Eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Osmanlı hekimleri hint yağının güzellik ve iyileştirici özelliğini keşfedip uzun yıllar bu amaçla kullanmışlar. Yunan Herodotus, merhem olarak kullanımından bahsetmiş.  Kleopatra güzellik iksirim demiş.

Çoğunlukla Afrika ve Hindistan’da bulunuyor.

Hint Yağının Faydaları

1. Hint Yağı Derinizi İyileştirir

Hint yağı, cildimizi onlarca lira verip aldığımız, o kimyasal içerikli kremlerden bile daha iyi nemlendirir. Oldukça yapışkandır ve deriye nüfuz ederek, dokulara ulaşır ve nemlendirir. Yağ asitleri cilt kuruluğunu gidererek size sağlıklı ve parlak bir cilt hediye edecektir. Cildinizde hint yağı kullandığınızda kuruluğu ve pul pul dökülmeleri giderecektir. Bununla birlikte, hint yağı cilt hasarlarını da tedavi edecektir.

Hint Yağı ile Nemlendirici Yapımı

Gerekli Malzemeler;

 • Hint yağı – 1 çay kaşığı
 • Hindistan cevizi yağı – 1 çay kaşığı (isteğe bağlı)

Hazırlanışı;

 • Hindistancevizi yağı ve hintyağını karıştırın ve cildinizin kuru kısımlarına uygulayın.
 • Alternatif olarak, sadece hint yağı da uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı dokuyu aydınlatacak ve uygulamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Cildinizi kuru hissettiğinizde, yağı her gün iki hafta kadar uygulayın.

2. Hint Yağı Yağlı Derinizi İyileştirir

Hint yağı, akne ve güneş yanığının neden olduğu deri iltihaplarını güzelce iyileştirir. Bu yağdaki risinoleik asit ona anti-inflamatuar özellikler verir. Yağın bu iyileştirici özellikleri size herhangi bir yan tesir yapmadan mucize bir tedavi elde edeceksiniz.

Gerekli Malzemeler;

 • Hint yağı – 1 çay kaşığı
 • Pamuk – Bir miktar

Hazırlanışı;

 • Pamuk topunu yağa batırın.
 • Etkilenen cilde doğrudan uygulayın.
 • 30 dakika beklemeye alın.
 • Su ile durulayın.

3. Hint yağı yaşlanmaya karşı savaşır

Cilt için hint yağının faydalarından biride yaşlanmanın belirtilerini tersine çevirmeyi ihtiva etmesidir. Elbette kimse yaşlanmayı tümüyle tersine çeviremez. Fakat periyodik olarak yağ uygularsanız, derideki belirtileri ve emareleri kontrol edilebilir ve birazda olsa tersine çevirebilirsiniz.

Birinci maddede belirtiğimiz gibi hint yağı, cildinizin derinliklerine nüfuz eder, cildinizi nemlendirir ve yumuşatır. Cildinizin genç, pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlayacak elastin ve kollajen üretimini harekete geçirir. Yağ, tırnakların, ince çizgilerin, kırışıklıkların görünümünü iyileştirir.

Endişelenmeyin. Hint yağı cildinizin gözeneklerini hiç tıkamayacak ve sivilceye neden olmayacak. Hatta sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Gerekli Malzemeler;

 • Birkaç damla hint yağı alın.
 • Yatmadan önce hafifçe cildinizde dairesel bir hareketle masaj yapın.
 • Her gece, dört ila altı ay süresince masaj yapın.
 • Sabahları yıkayın.

Hint Yağının Sağlık için Faydaları

4. Hint yağı Ufak Yaraları ve Sedef İzlerini Tedavi Eder

Hint yağı, eskiden yara izlerinin tedavisinde kullanılırmış. Hint yağı bir yaralanmanın yol açtığı yara izinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yağ asitleri epidermal katmanlar vesilesiyle derinize nüfuz eder ve bu yara dokularını iyileştirir. Yağ, bununla beraber yeni cilt dokularının gelişimini de teşvik edecek. Hint yağının içerisindeki omega-3 yağ asitleri, sağlıklı dokuların büyümesini uyararak size esnek ve pürüzsüz bir cilt kazandırır. Hint yağını yaralar için düzenli olarak kullandığınızda yaraların yavaş yavaş iyileştiğini göreceksiniz.

Hint yağı o denli etkilidir ki, dermatologlar lekeleri,  pürüzlü cilt tonlarını ve izlerini tedavi etmek için tavsiye eder.

Gerekli Malzemeler;

 • Birkaç damla hint yağı
 • Ciltte ufak bir yara 🙂

Uygulama;

 • Hint yağını yara üzerine damlatın ve nazikçe masaj yapın.
 • Bun 4-6 ay boyunca kararlılıkla devam ettirin. Periyodik olarak uygulayın.

5. Hint Yağı Sivilceleri Azaltır

Aknesi olan insanlar, cildine herhangi bir yağ uygulamaktan kaçınmaya eğilimlidirler. Aslında bu eğilim için iyi sebepleri de var. Yağ daha çok kötüleştirmek için gözenekleri tıkar. Hint yağı bir istisnadır. Bu yağ aslında sivilceleri tedavi ederek, sivilce izleri gidermeye yardımcı olur. Hint yağındaki risinoleik asit, sivilce oluşumuna neden olan bakterilerle savaşmaktadır.

Uygulama;  İlk olarak, sıcak suyla yüzünüzü iyice yıkayın. Gözenekleriniz açılacak. 3-4 damla hint yağı alın. Yağları yüzünüze uygulayın. Dairesel hareketlerle masaj yapın. Sabahları soğuk suyla yıkayın.

6. Hint Yağı ile Dudaklarınıza Bakım Yapın

Hint yağını ağız yoluyla tüketmek bazı problemlere neden olabilir. Çünkü risinoleik asit ince bağırsağınızdaki astarı tahriş edebilir. Buna dikkat ederek, yutmadan dudaklarınıza dikkatlice uygulayabilirsiniz. Hint yağın içindeki kaliteli yağ asitleri sayesinde çatlamış ve kuru dudaklarınız harika bir görünüme kavuşabilir.

Uygulama; Parmağınızın ucuyla birkaç damla yağ alın ve dudaklarınıza yedirin. Dudaklarınızdaki çatlaklar iyileşecek, dudaklarınız nemlenecek.

7. Tırnak Bakımı için Hint Yağı

Hint yağı yardımıyla uzun, güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Hint yağı içerisindeki tüm vitamin ve mineraller etkili bir halde tırnak büyümesine katkıda bulunur.  Ek olarak tırnak tablasını sertleştirir ve böylece tırnak yuvasını korur. Hint yağı tırnağınızı nemli, pürüzsüz ve parlak tutar. Ayrıca, tırnağınıza düzenli olarak hint yağı uygularsanız,  tırnaklarınızda bakteriyel ve mantar enfeksiyonları oluşmaz.

Hint yağını el ve atak tırnaklarınıza düzenli olarak periyodik aralıklarla uygulayabilirsiniz.  

8. Hint Yağı, siğilleri ve cilt lekelerini yok etmeye yardımcı olur

Cilt lekelerinden kurtulmak için kimyasal işlemlerden kremlere, bitkisel ilaçlardan beslenmeye kadar size yüzlerce yöntem sıralayabilirim. Tabi bunların birçoğunu daha önce sizde denediniz. Sizde de öylemi bilmiyorum ama ne yazık ki, cildin en görünür bölümlerinde ortaya çıkıyor cilt lekeleri,  ne inatsa artık!  Cilt lekeleri ve siğiller herkes için çirkin bir görüntü oluşturuyor. Hint Yağı düzenli kullanım sonunda cilt lekeleri için verimli sonuçlar verebilir.

Uygulama;

Parmağınıza bir miktar hint yağı alın, birkaç damla yeterli doğrudan cilt lekelerinin ve siğiller üzerine dairesel hareketlerle mesaj yaparak uygulayın.  Günde birkaç kere uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucu cilt lekeleri birkaç ay sonrasında yok olmaya başlayacak. Unutmayın! Tüm cilt lekeleri için aynı etkiyi vermeyebilir. Bu kişiye göre de değişebilir.

9. Hint Yağı Güneş yanığı,  Deri Döküntüleri ve Kaşıntılara İyi Gelir

Hint Yağının Faydaları saymakla bitmiyor. Bu mucizevi yağ anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde küçük böcek ısırıkları, kaşıntı ve kızarıklıkları tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte güneş yanığını acısını yatıştırmaya ve tedavisine yardımcı olur.

Uygulama;

1 çay kaşığı hint yağı ve biraz pamuk alın. Pamuğu hint yağına batırın ve etkilenen bölgelere hafifçe masaj yapın. Yağ bir saat kadar etkilenen bölgede kalsın hatta kaşıntı veya güneş yanığı şiddetli ise, bir gece kalabilir. Daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Yağ 2-3 gün süresince düzenli olarak uyguladığınızda kaşıntı ve güneş yanığını ciddi derecede tedavi etmiş olacaksınız.

Hint Yağının Güzellik ve Sağlık için Faydaları ve Kullanımı

Hint Yağının Faydaları Kısaca

 • Kirpiklere uygulandığında kirpikleriniz daha parlak ve dolgun gözükür. Ayrıca kirpiklerinizin uzamasında yardımcı olur.
 • Saç Bakım Maskesi Olarak Kullanabilirsiniz. Özellik hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz. Saçınızın uzamasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önler, saçlarınızın pigment kaybetmesini engeller.
 • Bebeklerdeki kolik ağrıyı dindirir
 • Hint yağı, eklem ağrısını yatıştırır.
 • Kabızlık problemleri mi yaşıyorsunuz? Bu yağ oldukça güçlü bir müshildir.
 • Uykusuzluk mu çekiyorsunuz? Tek yapmanız gereken, yatmadan önce göz kapaklarınıza biraz hint yağı sürmek. Ancak yağın gözlerinize girmemesine dikkat edin.
 • Yağ, aynı zamanda gözlerinizdeki yorgunluğu da giderir.

Hint Yağı Kullanımı ile ilgi Sık Sorulan Sorular

 1. Hint yağı saç uzatır mı?
 2. Hint yağı kaş çıkarır mı?
 3. Hint yağı kirpik uzatıyor mu?
 4. Hint yağı kirpik döker mi?

Hint yağı ile arama yaptığımızda yukarıdaki soruların çok fazla arandığını fark ettim ve cevaplamak istedim.

Bu yağ saç büyümesini kolaylaştırmaya yardımcı olan çok yüksek penetrasyon gücüne sahiptir. Yağdaki asitler, vitaminler ve saç foliküllerini besleyip saçlarınızın büyümesine yardımcı olacak proteinleri içerir. Yağ ayrıca saç büyümesini engelleyen mikroorganizmaları da giderir.

Hint yağı kaşa ve kirpiklere nasıl uygulanır?

Yüzünüzü ılık su ile yıkayarak iyice temizleyin. Havlu ile kurutun. Şimdi pamuklu çubuk ya da göz farı fırçasını alıp hint yağına daldırın. Fazla olmasına gerek yok, göz kararı yüzünüzde akmayacak kadar yağ olması kafi.  Doğrudan kaşların ve kirpiklerin üzerine uygulayın. Gözlerinize kaçmamasına dikkat edin. Bir gece bu şekilde kalsın. Ertesi sabah yüzü ılık suyla yıkayın.  En iyi sonucu almak için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın

Hint yağı saç rengini koyulaştırır mı?  Hint yağı saç döker mi?
Hayır. Aksine saç uzamasına ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Saçlarınızın pigment kaybetmesini engeller.
Uygulamadan önce yağı ısıt malısınız. Çünkü sıcak hint yağı dolaşımı artıracak ve saç büyümesini hızlandıracak.

Hint yağı fiyatı ne kadar?

Hint yağını kullanmaya karar vermişseniz şanslısınız. Çünkü hint yağı diğer bitkisel yağlara göre daha makul fiyatlarda satılmaktadır. 50 ml den başlayarak 1 lt hatta 5 lt ye kadar satışı var. Hint yağının litre fiyatı ortalama olarak 20 – 30 tl arasında değişmektedir. Tabi bu kaliteye göre daha da yüksek olabilir.

Sağlıklı bir beden, pürüzsüz ve güzel bir cilde kavuşmanız dileği ile..

Cilt Bakımı konusunda zengin ve faydalı içerikler bulabileceğiniz bir sayfaya gitmek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir;

 


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir