Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Vücudumuzu saran muhteşem yapı cildimizin, makyajla süslendiği gibi bakımla da temizlenmesi gerektiğini unutmayalım. Peki bunun için neler yapmalıyız? Cildimize nasıl iyi davranmalıyız? Hangi ürünleri tercih etmeliyiz? Nasıl temizlemeli ve bakım yapmalıyız? Bu yazımda bu soruların tümüne cevap bulacaksınız.

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakımı

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Cilt temizliğine ve bakıma başlamadan önce kesinlikle cildinizi iyi tanıyın. Cildim yağlı mı?, Kuru mu?, Karma mı?, Normal cilt mi? mutlaka sorgulayın ve cilt tipinize en uygun bakım ürünlerini kullanın. Cilt tipimi nasıl öğrenebilirim? sorusunu duyar gibiyim.

Cildinizde pul pul dökülme gözlemliyorsanız kuru, gözenekleriniz büyük ve ciltte parlama seziyorsanız yağlı, T bölgeniz yağlı, yanaklarınız kuruysa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.  1 adet peçete yardımıyla da cilt tipinize karar verebilirsiniz. Cildinizi, temizleyici yardımıyla arındırın ve peçeteyi yüzünüze yapıştırın. 1 saat sonra peçeteyi elinize aldığınızda, peçetenin tamamı yağlı gözüküyorsa yağlı, burun ve alın bölgesi yağlı, yanak tarafları peçetede yağ göstermiyorsa karma, peçetede herhangi bir yağ göremediyseniz kuru cilde sahipsinizdir.

Cilt tipimizi öğrendikten sonra cilt bakımı ve cilt tipine göre ürün seçimine yer verelim. Normal bir cilde sahipseniz, çok araştırma yapıp, pahalı ürünler satın almayın. Cilt tipinize uygun basit bir ürün sizi kurtaracaktır. Aksi takdirde cildinizde kuruluğa rastlarsanız güzel bir nemlendirici edinin.

Cildiniz yağlı ise, bakım için köpüklü ve jel kıvamlı ürünler satın alın. Temizlemeyi bitirdikten sonra cildinize uygun bir peeling yardımıyla devam edin. Bol su ile durulayın.


Ayrıca bkz.;

Yağlı Ciltler için Hazırladığımız Bakım Rehberini Mutlaka Ziyaret Edin!

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Kuru cilde sahipseniz, pul pul dökülmeleri önlemek için kuru ciltlere özel peelingler satın alın yada evinizde kendi nemlendirici peelinginizi yapın. Bu, cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

İşte Kolay Bir Nemlendirici Peeling Tarifi

  • 1 fincan sade yoğurt
  • 2 çorba kaşığı bal
  • 1 orta boy muz

Peeling tarifi; Muzu bir kase içinde macun kıvamına gelene kadar ezin. Daha sonra 2 çorba kaşığı bal ve 1 fincan sade yoğurt ekleyin, iyice karıştırın ve dairesel hareketler ile nemlendirmek istediğiniz bölgenize uygulayın 15-20 dakika bekledikten sonra su ile durulayın.


Ayrıca bkz.;


Cildiniz hassas ise, koku, alkol, sabun, asit içermeyen temizleyiciler ve bakım ürünleri kullanın. Cildiniz hassas yapıda olduğu için yanlış ürünler tercih ederseniz, sivilceli ve kızarmış bir ciltle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden satın alınan ürünler özenle seçilmeli ve kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Cildiniz için güneş koruyucu ve kremleri kullanın. Güneşin sadece 10 dakikada cildinize zarar verebileceğini unutmayın. Özellikle yaz aylarında güneş kremlerinizi çantanızdan ayırmayın. (Ayrıca bkz.;Yaz Aylarında Cilt Bakımı Önerileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Cilt Tipine Göre Doğru Cilt Bakım İpuçları ve Ürün Önerileri

Makyajınızı temizlemeden asla uyumayın! Yorgun olduğumuz gün sonralarında hepimiz çıkarmadan uyumayı tercih edebiliriz. Bu yapılan en büyük yanlışlardan. Ciltteki makyaj temizlenmediği takdirde, gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna neden olur.

Makyaj malzemelerinizi herkesle paylaşmayın. Paylaştığınız kişideki enfeksiyonlar direkt size bulaşarak olumsuz durumlara sebebiyet verebilir. Bu bilgiler haricinde cilt sağlığınız için bol bol su tüketmeyi unutmayın!

Daha fazla cilt bakım önerisi için;Cilt Bakımı sayfamızı, maske ve peeling tarifleri için “Maske Tarifleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Hakkında İpek YELDEN

Herkese merhaba! Ben İpek. İç mimarlık öğrencisiyim. Uzun süredir bu sitede ürün yorumu, karşılaştırma yazısı ve incelemesiyle sizlerleyim. Bana eşlik etmek isterseniz beklerim. Takip edebileceğiniz diğer hesaplarım: İnstagram: @blogbyyipek Twitter: @ipek_yelden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir