Cildimizi Tanımada İkinci Adım : Cilt Tipimizi Bilmek

Cildimizi Tanımada İkinci Adım : Cilt Tipimizi Bilmek

Hepinize yeniden merhaba. Cildimizi tanıyalım yazılar serisinde bugün ikinci adımdayız. Bir önceki yazımızda Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir? Öğrendik. Bugün ise cilt tipimizi öğrenip ona göre hareket edeceğiz. Bundan sonra seçeceğimiz ürünler bizim cildimize yönelik olacağından cildimize daha iyi bakmış olacak ve doğru ürünler seçmiş olacağız.

Cildimizi Tanımada İkinci Adım : Cilt Tipimizi Bilmek

 

Peki cilt tipi diye bahsettiğim kavram neler içeriyor? Cildimiz yağlı, kuru, karma yada normal bir cilt olabilir. Bunu bilmemiz her zaman bizim işimizi kolaylaştırır. Çünkü cildimize nelerin yakıştığını biliriz ve buna göre seçim yaparız. Örneğin; kuru cilde sahip bir kişi gidip, yağlı cilde sahip kişilerin kullanması gereken yüz temizleyicisini kullanırsa yüzü dahada gergin ve kuru olacaktır. Buda istenmeyen bir durum. Bunun önüne geçilmesi için cilt tipinizi belirleyin ve alışverişlerde bunu göz önüne alın.

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Aslında cildinizi gözlemlerseniz bunu kısa sürede farkedebilirsiniz. Duştan sonra yüzünüze krem sürmeyin ve 2-3 saat sonra yüzünüzü gözlemleyin.

Cilt Tipim Hangisi?

Eğer yüzünüz fazlasıyla gerginse, burun kenarlarınız pul pul oluyorsa, yüzünüzü ellediğinizde cildinizi fazlasıyla kuru hissediyorsanız evet sizin cildiniz kuru. Ayrıca yüzünüz fazlasıyla mattır. Nemlendirmesi çok iyi olan nemlendiricileri düzenli kullanmalısınız. Yüzünüzü nemsiz bırakmamalısınız. Buradan Kuru Cilde Ne İyi Gelir yazımıza göz atabilirsiniz.

Eğer burun üstünüz ve alnınızda hafif parlama varsa ve yanaklarınız buna rağmen gerginse, kuruysa siz karma cilde sahipsiniz. Yani T bölgesi diye adlandırdığımız burun üstü ve alın yağlı, yanaklarınız kurudur. Karma ciltler için uygun olan her şeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yada yanaklarınıza daha yoğun bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Cildimizi Tanımada İkinci Adım : Cilt Tipimizi Bilmek

Eğer yüzünüz her daim parlıyorsa, gözenekleriniz sürekli doluysa, siyah nokta-akne problemleriniz hiç bitmiyorsa siz yağlı cilde sahipsiniz. Bunun önüne geçmek için yağlı ciltlere özel üretilmiş yüz temizleyicilerini düzenli kullanıp gün içerisinde oluşacak yağlanmaları biraz kontrol altına alabilirsiniz. Yağlı ciltlerin en büyük dostu tabi ki pudralar. Ayrıca belirtmem gerek ki benim cildim yağlı diye nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltlere özel üretilmiş nemlendiricileri yada yağsız nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca belli bir yaştan sonra da anti aging içerikli kremleri kullanabilirsiniz. Bu kremler yaşlanma karşıtı diye geçer. Belli yaş aralıklarına yönelik üretilir. Almadan önce mutlaka kremin hangi yaşa ait olduğunu inceleyip size uygun olanı tercih edin. Yoksa cildinizi yormuş olursunuz.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum bırakabilirsiniz. Beni sitemiz üzerinden ve instagram adresimden takip edebilirsiniz.Hakkında Buse Albayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir