Cilt Lekelerini Gidermenin Yolları

Cilt Lekelerini Gidermenin Yolları

Cilt lekeleri güzelliğe gölge düşüren sorunlardır. Birçok kişi cildinde bulunan lekeler yüzünden psikolojik olarak cildini saklama ihtiyacı duymaktadır. Yüzde bulunan cilt lekeleri makyaj yardımıyla kolayca kapatılabiliyor olsa da cildinizin diğer bölgelerinde bulunan lekelerin saklanması daha zordur. Ancak gerekli tedaviyi düzenli olarak uygulamanız cilt lekelerini kapatmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt Lekelerini Gidermenin Yolları

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Ciltte leke oluşmasının asıl sebebi melanin maddesinin aşırı derece de salgılanması ve cilt yüzeyinde birikmesidir. Melanin cildin rengini vermektedir.  Tabi ki cilt lekelerinin tek sorumlusu melanin değildir. Bunun dışında bazı çevresel ve hormonal etkilerde kişilerde cilt lekesi oluşmasına sebep olabilmektedir. Güneşe fazla maruz kalma, doğum sonrası yaşanan hormon değişiklikleri, genetik faktörlerde lekelere sebep olabiliyor. Cilt lekesi için uygun tedavinin belirlenmesi dermatolog gözetiminde olmalıdır. Cilt lekelerini hafifletmek için kozmetik ürünlerden veya doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı doğal ürünleri bir araya getirerek cildiniz için beyazlatma etkili bir maske elde edebilirsiniz. Elbette bu tarz maskeler düzenli kullanım sonucunda etki gösterecektir. 1-2 defalık maske kullanımı bir sonuç sağlamaz.

Cilt Lekeleri İçin Bal ve Limon Maskesi

Cilt Lekelerini Gidermenin Yolları

Bal ve limon maskesi düzenli kullanımda lekelerin rengini beyazlatır. Balın nemlendirici etkisi ve limonun asitli yapısı bir araya gelince cildinizi hem nemlendirme hem de temizleme imkanına sahip olursunuz.

Bal ve Limon Maskesi Hazırlanışı

2 çay kaşığı bal (organik bal kullanırsanız çok daha iyi) ve 1 çay kaşığı limon

Malzemeleri uygun bir kapta karıştırın ve cildinize uygulayın. Maskenin 20 dakika boyunca ciltte bekletilmesi gerekmektedir. Ancak tarifte belirtilenden daha çok limon kullanmanız cildinizi tahriş edebilir.

Bal ve Tarçın Maskesi

Bal ve tarçın maskesi özellikle sivilce izlerinden şikayetçi olan kişilere önerilmektedir. Ancak cilt lekeleri üzerinde de etkileri vardır. Balın antiseptik özelliği ile tarçının leke temizleyici özelliği cildinizin renk tonunu açmanıza yardımcı olacaktır.

Bal ve Tarçın Maskesi Hazırlanışı

2  yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın

malzemeleri uygun bir kapta karıştırarak leke olan bölgeye uygulayın. 10 dakika boyunca cildinizde bekletmelisiniz. Sonrasında ılık saf su ile yıkayınız.Cilt Beyazlatma Ürünleri


Hakkında Büşra Çelik

Merhaba ben Büşra. Umarım yazılarımı beğenirsiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir