Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga denemek için nedenler mi arıyorsunuz? Artan güçten, esnekliğe, kalp sağlığına kadar, yoganın yapılması için pek çok fayda var.

Yoga Yapmanın Faydaları

İşte O Faydaları

1. Esnekliğinizi artırır

Gelişmiş esneklik, yoganın ilk ve en belirgin faydalarından biridir. İlk dersiniz boyunca, muhtemelen ayak parmaklarınıza dokunamayacaksınız, bir geri dönüş yapmayı boş ver. Ancak buna bağlı kalırsanız, kademeli bir gevşeme olduğunu fark edeceksiniz ve sonunda görünüşte imkansız pozlar mümkün olacak. Ayrıca muhtemelen ağrılarınız varsa yok olmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu tesadüf değil. Sıkı kalçalar, uyluk ve parıltıların yanlış hizalanmasından dolayı diz eklemini gerebilir. Sıkı hamstringler lomber omurun düzleşmesine ve sırt ağrısına neden olabilir. Kas ve bağ dokularında, fasya ve ligamentler gibi esneklik, duruşun zayıf olmasına neden olabilir.

2. Kas kuvveti oluşturur

Güçlü kaslar iyi görünmekten daha fazlasını yapar. Ayrıca, artrit ve sırt ağrısı gibi durumlardan bizi korurlar ve yaşlılarda düşmeyi önlemeye yardımcı olurlar. Ve yoga ile güç geliştirdiğinizde, onu esneklikle dengelersiniz. Sadece spor salonuna gidip ağırlık kaldırırsanız, esneklik pahasına güç artırabilirsiniz.

3. Duruşunuzu mükemmelleştirir

Başınız bir bowling topu gibidir; büyük, yuvarlak ve ağır. Doğrudan dik bir omurga üzerinde dengelendiğinde, boynunuzun ve sırt kaslarınızın onu desteklemesi için çok daha az iş gerekir. Bununla birlikte, birkaç santim ileri doğru hareket ettirdiğinizde, bu kasları germeye başlarsınız. Bu öne eğik olan bowling topunu günde sekiz veya 12 saat tutup, yorgun olmanız şaşırtıcı değil. Ve yorgunluk senin tek problemin olmayabilir. Kötü duruş sırt, boyun ve diğer kas ve eklem problemlerine neden olabilir. Düştüğünüzde, vücudunuz boynunuzdaki normal iç eğrileri düzleştirerek ve belinizi geriye doğru yatırarak telafi edebilir. Bu, omurganın ağrı ve dejeneratif artritine neden olabilir.

4. Kıkırdak ve eklem bozulmalarını önler

Yoga yaptığınız her seferde, eklemlerinizi tam hareket aralığından geçiriyorsunuz. Bu, dejeneratif artritin önlenmesine yardımcı olabilir veya normalde kullanılmayan kıkırdak alanlarının “sıkılması ve ıslatılması” ile engelliliği hafifletebilir. Eklem kıkırdağı sünger gibidir; taze sıvıları sadece sıvının sıkıldığı ve yeni bir kaynama olabilmesi zaman alır. Düzgün bir bakım olmadan, ihmal edilmiş kıkırdak alanları sonunda aşınmış ve altta kalan kemiği aşınmış fren balataları gibi açığa çıkarabilir.

5. Omurganı korur

Omurga diskleri (omurlar arasındaki sinirleri yatıştıran ve sinirleri sıkıştırabilen amortisörler) hareketi arzu eder. Besinlerini almanın tek yolu bu. Bol miktarda geri dönüş, ileri viraj ve bükülme ile dengeli bir  uygulamanız varsa, disklerinizi esnek tutmaya yardımcı olacaksınız.

6. Kemik sağlığınıza daha iyi bahis

Ağırlık kaldırma egzersizinin kemikleri güçlendirdiği ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu çok iyi belgelenmiştir. Yogadaki birçok duruş, kendi kilonuzu kaldırmanızı gerektirir. Bazıları, aşağıya ve yukarıya doğru köpek gibi, osteoporotik kırıklara karşı özellikle hassas olan kol kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur. California Eyalet Üniversitesi, Los Angeles’ta yapılan yayınlanmamış bir çalışmada yoga pratiği, omurgada kemik yoğunluğunu arttırdı. Yoga’nın stres hormonu kortizol seviyelerini düşürme kabiliyeti (bakınız Sayı 11) kemiklerdeki kalsiyumun korunmasına yardımcı olabilir.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir