Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?
Kardiyo

Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kardiyoyu herkes sevmez. Seveni olduğu kadar kardiyoyu yorucu ve sıkıcı bulan da vardır. Öncelikle kardiyo insan vücudunun yağ yakımını hızlandırması için uyguladığı en etkili yöntemlerden biridir. Koşu bandında koşmak, bisiklet sürmek, uzay yürüyüşü adı verilen ayakta pedal çevirmek yani “woit e walker “ yapmak, yüzmek, tempolu yürüyüş yapmak, step, dans etmek en etkili kardiyo yöntemleridir. Belirtmekte fayda vardır hepimizin bildiği interval kardiyo hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlayacak diğer bir yöntemdir.

Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?
Kardiyo

İnterval Kardiyo sabit yürüyüş ya da sabit koşu yapmak yerine hızı zaman zaman arttırarak veya aletin seviyesini değiştirerek bir nevi vücudu şaşırtma itemidir bu da vücudun daha çok yağ yakmasını ve daha çok yağdan enerji üretmesini sağlar. Tüm bunların yanında ne kadar aç karnına yapılan kardiyonun daha etkili olduğu söylensede bu koca bir yanlıştır. Evet aç karnına yağ yakılır ama yağın yanında vücut enerji sağlamak için büyük oranda kas kütlesi eritir ki bu da sporda tavsiye edilen bir durum değildir. Bunun yerine az miktarda karbonhidrat takviyesi alarak enerji elde edebilir kas kütlelerinize dokunmamış olursunuz.

Sadece kardiyo yaparak ve beslenme düzeni oluşturarakta kilo kaybı olur ama derinin sarkmaması için ağırlıklarla çalışmakta önemlidir.

Kardiyonun insan vücuduna faydaları oldukça fazladır. Ayrıca kardiyo sadece kilolu insanların yaptığı bir spor biçimi değildir sağlıklı ve dinç olmak isteyen her birey vücudunun el verdiği kadar kardiyo hatta spor yapmalıdır.Düşük yoğunlukta yapılan kardiyo, peşinde olduğunuz istediğiniz gerçek sonuçları size sağlamayacaktır. Ciddi bir kardiyoya ihtiyacınız vardır. Her şey de olduğu gibi bunda da bir düzen gerekmektedir bu sebepten dolayı zaten kardiyo çoğu kişiye sıkıcı ve yorucu gelir.

Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kardiyonun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Sadece kardiyo ile tabii ki kilo kaybı ya da yağ yakımı gerçekleşmez tüm bunların yanında düzenli ve sağlıklı beslenmekte çok önemli kardiyo öncesi yağ yakımını hızlandıran ananas, greyfurt, yoğurt, köy peyniri, somon balığı, yeşil çay, süt, az miktarda ceviz gibi besinler tüketilmesi de bu süreci hızlandıracaktır.

Kardiyo Faydaları;

Metabolizma faaliyetlerinin artmasını sağlar.

Kardiyo kişiye kondisyon kazandırır.

Vücudun yaşlanma hızını yavaşlatır.

Vücut geliştirmede olumlu bir etkiye sahiptir.

Vücudun yağ yakımını kolaylaştırır.

Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.


Hakkında Esra AYDIN

Yazmak en iyi terapidir . ? Gelin bu serüveni beraber deneyimleyelim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir