Kadınlarda Sulu Vajinal Deşarj Nedenleri

Kadınlarda Sulu Vajinal Deşarj Nedenleri

Kadınlarda Sulu Vajinal Deşarj Nedenleri Vajinal akıntı, vajinadan mukus, eski atılan hücreler ve bakteriyel floradan oluşan serviks ve vajinadan sekresyondur. Eğer doğurganlık çağındaysanız, vajinadan belirli miktarda akıntı beklenir. Deşarj açık veya beyaz renkte ise ve kokusuzsa, vücudun normal temizliği için kendi kendini temizler ve mantar enfeksiyonlarından kurtularak vajinanın sağlığını korur. Bu tip temiz, sulu, ince deşarj, vajina çevresinde en kötü ihtimalle ıslaklık hissine yol açabilir, ancak herhangi bir kaşıntıya veya ağrılığa neden olmaz.

Kadınlarda Sulu Vajinal Deşarj NedenleriÜretilen mukus veya akıntı vücudunuzdaki hormon seviyesine bağlı olacaktır ve döneminiz veya adet döneminizdeki çeşitli noktalarda değişebilir. Ayrıca, bazı günlerde üretilen mukusun suya benzediği ve diğerinin daha kalın ve kremsi olduğu deşarjın kıvamında değişiklikler olabilir. Yumurtlama sırasında, taburculuk ve gebelik şansını artırmak için daha kalın ve daha fazla jel benzeri olma eğilimindedir. Normal vajinal akıntı miktarındaki artışın diğer nedenleri stres, cinsel heyecan, emzirme veya hamileliktir.

Anormal bir vajinal akıntı olarak kabul edilen nedir?

 • Deşarjın rengi değişti mi?
 • Tutarlılık ağır mı yoksa daha fazla sıvı mı?
 • Miktar aniden arttı mı?
 • Kötü bir koku var mı?
 • Vajinal bölgede kaşıntı, ağrı, kanama gibi başka belirtileriniz var mı, yoksa karın bölgesinde ağrı mı yaşıyorsunuz?
 • Vulva veya vajinanın çevresinde kabarcıklar veya lezyonlar var mı?
 • Bunlar, derhal tıbbi tedavi gerektiren vücutta bir enfeksiyonun uyarı işaretleridir.

Yaygın sebepler:

Enfeksiyon, vajinal akıntınızdaki anormalliklerin ana nedenidir. Pamukçuk, bakteriyel vajinoz, trikomonasis, gonore veya klamidya ve genital herpes gibi enfeksiyonlar, vajinadaki maya veya bakterinin sağlıklı dengesini etkiler ve anormal sekresyonlara yol açar.

Henüz puberteye ulaşmamışsanız ve vajinal akıntıdan muzdaripseniz, en erken doktorunuzla konuşun, çünkü bu durum vajinadaki bazı tıkanıklıkların bir göstergesi olabilir.

Unutulmuş bir tamponun enfeksiyona neden olabileceği ve anormal vajinal akıntıya yol açtığı durumlar da olmuştur.

Bazı ilaçlar üretilen vajinal akıntı miktarını artırabilir.

Sabunlar, losyonlar, deterjanlar, spermisitler, prezervatifler, diyaframlar ve vajinal yağlar gibi ürünler de vajinanın tahriş olmasına neden olabilir.

Menopoz sonrası kadınlarda vajinal akıntı nadirdir. Bu gibi durumlarda, servikal veya endometriyal kanser olasılığını derhal dışlamak gerekir.

Hamilelik sırasında vajinal akıntıda değişiklikler var. Erken gebelik sırasında, sulu vajinal akıntı daha yaygındır. Erken gebelikte taburcu olan pembemsi renkler, ağrı, kırmızıya dönüşebilen aşırı akıntı ve kramp ile birlikte olmadığı sürece normal kabul edilir. Bunlar olası bir düşük veya ektopik gebelik belirtileridir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Rengi kahverengi olan sulu vajinal akıntı fark ederseniz, implantasyon kanaması nedeni olabilir. Bu döllenmiş yumurta implantları rahmin duvarlarında olduğunda olur. Kahverengi renkli akıntı da eski kanın rahim duvarlarından salınımını gösterebilir ve normal kabul edilir. Bununla birlikte, kramp ve ağrı gibi ek semptomlar ektopik gebelikten kaynaklanabilir.

Nadir durumlarda anormal vajinal akıntı bir tümörün veya habis bir büyümenin ve servikal veya vajinal kanserin bir belirtisi olabilir.

Önleme ve Tedavi için ipuçları:

 • Bölgeyi kuru ve temiz tutunuz.
 • Genital bölge için yoğun kokulu ve sert sabun ve losyonlardan kaçının.
 • Vajinanın astarını tahriş edebilecek ve vajinal akıntı miktarını artırabileceği için, çiftleşme gibi uygulamalardan kaçının. Şaka yapmak bile durumu daha da kötüleştiren enfeksiyonlara yol açabilir.
 • Vajinal mantar enfeksiyonunuz varsa, vajinal fitil veya maya enfeksiyon kremleri ile tedavi edilebilir.
 • Yinelenen maya enfeksiyonlarını önlemek için günlük aktif diyetinize canlı aktif kültürlerle yoğurt ekleyin. Alternatif olarak, antibiyotik tüketiminden kaynaklanıyorsa, Lactobacillus acidophilus tabletlerini maya enfeksiyonlarından uzak durmak için kullanabilirsiniz.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve hastalıkların yayılmasını önlemek için kondom kullanarak güvenli seks yapın.
 • Emiciliği arttırmak ve hava akışını teşvik etmek için gevşek pamuklu iç çamaşırı ve giysileri kullanın.
 • Enfeksiyona eğilimliyseniz, tamponların kullanımına karşı hijyenik ped kullanın.
 • Şeker hastalığınız varsa, kan şekerinizi yüksek kan şekeri seviyelerinin vücudun ürettiği mukus miktarını artırabileceği için kontrol altında tutun.
 • CYBE’ler için düzenli kontroller yapın ve sizi etkileyebilecek belirtilerin farkında olun.
 • Vajinal akıntının çoğu nedeni, doktorunuzun sizin için reçete ettiği bir antibiyotik tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu nedenle, fark ettiğiniz anormal işaretler konusunda doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir