Kadınlar da Over Kist Nedir?

Kadınlar da Over Kist Nedir?

Kadınlar da Over Kist Nedir? Her kadının başına ömrü boyunca en az bir kere gelmiş olan over kist çoğu zaman konu hakkında bilgi sahibi olmayan halk tarafından korkuyla karşılanan bir hastalıktır.

Over Kist Nedir?

Çoğu zaman bu over kistler kadınların adet dönemlerine denk gelerek büyür bu sancı ve ağrı yapar ancak sanıldığı gibi over kist bir kanser değildir. Over kist kendi içinde türlere ayrılır ve çoğu zaman zararsız ve dönemseldir.

Bu zararsız over kistler ilaç bile kullanmaya gerek kalmadan kaybolur. Kötü huylu over kist ise bir takım tedaviler ile iyileşebilen bir hastalıktır. Bu yazımızda over kistin tanımını yaparken bir yanda da konuyla ile ilgili yanlış bilinen noktaları düzelteceğiz.

Unutmayın! Over Kist Kanser Değildir.

Over kist tıbi ve en basit tanımıyla kadınların rahminde ve yumurtalıklarında oluşan içi dokularla dolu küçük kitlelerdir. Bu kitleler çoğu zaman adet döneminde hormonal olarak oluşur. Adet dönemi sonrası ortadan yok olur.

Over Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Ancak adet dönemi dışında oluşan adet düzensizliği, adet döneminde aşırı sancı kramp gibi belirtiler sonrası ortaya çıkan over kistin türünün öğrenilmesi için tahlil yapılması gerekir. Bu tahliller sonrası kötü huylu kist olarak çıkan over kist hormon düzenleyici ilaçlar ya da en son ihtimal olarak cerrahi operasyonla alınır. Bu gayet basit bir operasyon olup kolayca yapılır. Halk tarafından bu konuyla ilgili en yanlış bilgi over kistin çocuk sahibi olmaya engel olmasıdır. Bu tamamen yanlıştır.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir