Saf Argan Yağının Faydaları Zararları ve Kullanım Alanları

Saf Argan Yağının Faydaları Zararları ve Kullanım Alanları

Dillere destan argan yağı, güzellik ve bakım alanında adını çokça duyuyoruz. Bu yazımda sırasıyla aşağıdaki soruları cevaplayarak size argan yağının neden bu kadar önemli oluğunu ve neden kullanmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

 • Argan Yağı Nedir?
 • Kullanım Alanları Nelerdir?
 • Faydaları Nelerdir?
 • Argan Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Argan Yağı Nedir?

Argan, Fas’ta oldukça değerli yağı için yetiştirilen bir ağaçtır. Argan Yağı, cilt ve saç için doğal bir nemlendirici, saç kremi ve yumuşatıcı olarak kullanılmak üzere argan ağacının çekirdeklerinden çıkarılmaktadır. Argan yağına kozmetik sektöründe, içinde sakladığı doğal nitelikleri için “sıvı altın” da denilmektedir. Doğru uygulandığında birçok olumlu etkiye sahip olan E vitamini ve yağ asitleri gibi zengin besin maddeleri içerir.

Saf Argan Yağının Faydaları Zararları ve Kullanım Alanları

Argan Yağının Kullanım Alanları

Cilt Nemlendiricisi

Argan yağı, cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için yaygın olarak kullanılan bir nemlendiricidir. Kozmetik sektöründe nemlendirici krem üretiminde kullanılır.  Argan yağı, yüksek E vitamini içeriği ve yağ asidiyle cilde doğal bir güç kazandıran doğa harikası bir üründür. Yüz ve boyun dahil olmak üzere vücudun her yerinde kullanımı kolaydır. Herhangi bir yüz ve vücut losyonu gibi, hafifçe sürtünme hareketleri kullanarak cildinizi birkaç damla nemlendirebilirsiniz.

Dudak Nemlendiricisi 

Kışın soğuk, yazın ise kuru hava dudaklarınızı kurutmaktadır. Bir iki damla argan yağını dudaklarınıza sürerek dudaklarınızın kuruyarak çatlamasını önleyebilirsiniz.

Argan Yağı ve Saç Bakımı 

Genellikle saç bakımında kullanılır. Saç ve kafa derisi için son derece yararlıdır. İçinde bolca bulunan E vitaminin saçlar için ne derece yararlı olduğunu bilmeyen yoktur.  E Vitamini, içerdiği antioksidanlar sayesinde saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Saç büyümesinde etkili olan hücrelerin hücrelerin çoğalmasını sağlar ve sağlıklı saçların üretilmesine yardımcı olur; saçların yeniden canlandırılması için bile kullanılmaktadır.

Kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Kafa derisi için bir nemlendirici olarak kullanılabilir. Aynı zamanda, ince, kırılgan saçlara karşı sağlıklı, güçlü saçların büyümesini yardımcı olur. Özellikle kimyasal işlemler ve boyama sonrasında hasar gören saçlarınızın eski sağlığının geri kazanılmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Argan yağını, kıvırcık saçlarınızı düzleştirmek için kullanabilirsiniz. Stil vermek istediğiniz saçlarınıza sürerseniz saçlarınız daha kolay şekil alır ve daha yönetilebilir olur. Banyodan sonra kuruttuğumuz saçlarınız için avuçlarınıza birkaç damla argan yağını alın ve parmaklarınızla saçlarınızı tarayın. Bu uygulamayı güzellik rutininize eklemeyi de unutmayın.

Ayak, El ve Tırnak Bakımı

Çoğu erkek ve kadın genellikle yüzlerine, saçlarına ve ciltlerine çok fazla dikkat eder, ancak çoğu zaman tırnakları  ihmal eder. Bununla birlikte, tırnaklar vücudun diğer kısımları kadar önemlidir. Güçlü, sağlıklı ve iyi muhafaza edilmiş tırnaklar, kişinin kişisel bakımına ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Elbette, pek çok kadın manikür ve pedikür için güzellik salonlarında bakım hizmeti alıyor. Ancak aseton ve oje gibi işlemler sırasında maruz kaldığınız kimyasallar tırnaklarınızın kurumasına neden olabilir.  Burada argan yağının mucizevi gücünden faydalanabilirsiniz. Daha sağlıklı ve muhteşem görünümlü tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olabilir. Tırnaklarınızı korur ve nemlendirir.

Argan Yağının Faydaları; 

Maddelerle argan yağının faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Cildi nemlendirir, kuruluğu giderir.
 • Cildin esnekliğini arttırır.
 • Güzellik etkileriyle bilinen A vitamini ve E vitamini içeriyor. Aynı zamanda yüksek miktarda antioksidan içerir.
 • Cildiniz için etkili bir nemlendiricidir. Avucunuza 2 damla kadar damlatın ardından cildinize masaj yaparak yedirin. Haftada 1 kere yaptığınızda farkı göreceksiniz.
 • Kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.
 • Argan yağı, cildin fazla yağlanmasını önler. Fazla yağlanmanın yarattığı akne ve siyah noktaların oluşumunu azaltır ve önler.
 • Cildinizdeki hasar görmüş hücreleri onarıp yenilenmesini destekler.
 • Cildinizin yumuşamasını sağlar.
 • Dudak bakımı için de oldukça faydalıdır. Dudaklarınızı yumuşatmak ve çatlakları tedavi etmek amacıyla da kullanılır.

Saf Argan Yağının Faydaları Zararları ve Kullanım Alanları

 • Argan yağı kuru ve nemsiz saçlar için de birebirdir. Saçlarınıza haftada 1 gün argan yağı sürüp, 1-2 saat beklettikten sonra yıkarsanız saçlarınızdaki farkı yakın zamanda anlayacaksınızdır.
 • Kırılgan tırnak yapısını onarır, daha güçlü ve sağlıklı tırnakların çıkmasını sağlar.
 • Duştan sonra temiz vücudunuza az miktarda argan yağı sürerek nemlenmesini ve onarılmasını sağlayabilirsiniz. Doğal bir vücut nemlendiricisi olacaktır.
 • Kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Sert topukları ve ayakları yumuşatmak için de kullanabilirsiniz. Her gece yatmadan önce ayaklarınıza argan yağı sürüp, yün çorap giyerseniz sabah kalktığınızda yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz.
 • Aynı şekilde gece yatmadan önce düzenli olarak ellerinize de az miktarda argan yağı sürerseniz yumuşacık ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.
 • Argan yağı sivilce izlerini tedavi etmede de çok başarılı.
 • Saçlarınızı yıkayıp taradıktan sonra fındık büyüklüğünde argan yağını saçlarınıza sürün. Hem saçlarınızı diğer yıkamaya kadar besleyip onaracaktır hem de saçlarınızı şekillendirmenize kolaylık sağlayacaktır.
 • Argan yağını yanıklarınıza da sürebilirsiniz. Yanık tedavisinde tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Argan Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Şu anda, argan yağı ile ilgili bilinen herhangi bir kronik veya akut yan etki yoktur. Ancak alerjik etkileri olabilir.

Kozmetik ürünlerindeki sahtecilik haberlerini neredeyse her gün duymaktayız. Argan, endemik bir bitki olduğundan üretimi sınırlı, bu yüzden de fiyatı biraz yüksek. Saf argan yağının fiyatı ortalama 20Ml/15-20 Tl arasında değişmektedir.  Lütfen saf argan yağı ürünlerini satın aldığınızdan emin olun. Sahte Kozmetik Ürünleri Nasıl Anlaşılır yazımızı okumanızı öneririz. Saf olmayan argan yağı, kullanıldığında alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Cildinizin argan yağına olumsuz tepki vermediğinden emin olmak için cilt testi uygulayın (özellikle hassas cildiniz varsa).

Argan yağı genellikle tüm cilt tipleri için güvenli, nadir durumlarda insanlar alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. Bu gibi durumlarda, 3 gün bekleme kuralını uygulayın. Ürünü ilk kullanımdan sonra 3 gün boyunca cildinizi gözlemleyin ve herhangi bir alerjik reaksiyon olup oladığına karar verin.

Yağ, kehribar veya kobalt mavisi veya diğer koyu renkli şişelerde, paslanmaz çelik veya alüminyum kaplarda saklanmalıdır. Şişe açık ve plastik ise yağı satın almayın.

Saf argan yağı ipeksi ve pürüzsüz olmalı ve cilde uygulandığında çabucak emilmelidir. Deriyi yakmamalı veya sulu, yapışkan olmamalıdır.

Saf argan yağı kesinlikle açık olmamalıdır.  Şişede biraz bulanık görünür ve dipte biraz tortu olmalıdır.

Argan yağı hamelelikte kullanılır mı?

Alerjik reaksiyonlar söz konusu olduğundan uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Saç Dökülmesi İçin Argan Yağı Uygulaması

Parmak uçlarınıza birkaç damla Argan yağı alın ve dairesel hareket kullanarak kafa derinize masaj yapın. Argan yağının kafa derisinin tümüne nüfuz etmesi için masajı 15 dakika boyunca devam ettirin.

Saç dökülmesinin ilerlemesini durdurmak ve yeni saçların yeniden büyümesine yardımcı olmak için haftada üç kez bu işlemi tekrarlayın. Tedaviden sonra normal olarak saç stilinizi yapabilirsiniz.

Argan yağının son kullanma tarihi, raf ömrü ne kadardır?

Argan yağı, şişenin üzerindeki üretim tarihinden itibaren 3 yıldır.

Argan Yağının Kullanım Dozajı

Argan yağı için terapötik doz, metabolik hastalıkların önlenmesi için kullanılmak üzere günde 1-2 çorba kaşığıdır. Bakım dozu günde 3-6 gr.

Argan yağ donmuş ise ne yapmalıyım?
Oda sıcaklığında bırakın, erimesini bekleyin. Argan yağını eridiğinde kullanabilirsiniz, etkisinden/formundan bir şey kaybetmez. Donma argan yağının iyileştirici özelliklerini etkilemez.

Beni sitemizden ve instagramdan takip edebilirsiniz. Faydalı olması dileği ile yorumlarınızı bekliyorum.

Hakkında Yağmur Oluç

Ben Yağmur. 23 yaşında, makyajı ve bakımı çok seven, deneyimlere açık biriyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir