Annelerin Merak Ettiği Aşı Yaptırmalı Mıyım ?

Annelerin Merak Ettiği Aşı Yaptırmalı Mıyım ?

Annelerin Merak Ettiği Aşı Yaptırmalı Mıyım yoksa yaptırmamalı mıyım, son günlerde çocuklara aşı yaptırılması konusu bir hayli gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı aşı yaptırmanın faydalarından bahsederken vatandaş ve bir grup bağımsız bilim adamı da çocuklara gerekmedikçe aşı yaptırılmaması gerektiğini dile getirdiler.

Aşı konusu bir hayli kafa karıştırıcı bir konudur. Aslında çocuklar bizimdir ve çocuklara ne istersek onu yaptırır ya da yaptırmayız. Eğer salgın bir durum yoksa ve çocuğunuzda bir başkasına geçecek bir hastalık yoksa aşı yaptırılmaması gerekmektedir. Aşı durduk yerde yaptırılmamalıdır. Gerek ve ihtiyaç yokken yaptırılmamalıdır ancak aşılanmamış her çocuğun da bir diğerini etkilediğini bilmek gerekmektedir .

Annelerin Merak Ettiği Aşı Yaptırmalı Mıyım ?
Aşılama aslında sık görülen bulaşıcı hastalıkların vücuda enjekte edilmesi şeklinde olmaktadır. Aşılar 20. yyın başından itibaren yaygınlaştı. Bu sayede bebek ve çocuk ölüm oranları azaldı. Bulaşıcı hastalıklar azaldı. Difter, tetanos ve çocuk felci hastalığı tarihe karıştı. Ayrıca verem, kızamık ve kabakulak azaldı. Kızamıkçık, suçiçeği, hepatit A ve B bir hayli azaldı. Zatürre, kulak iltihabı ve menejit hastalıklarının da önemli bir kısmı azaldı.

Dünya Sağlık Örgütü Bu Konu da Ne Diyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün mutlaka yapılması gerek dediği aşılar bulunmaktadır. Bunların dışında gerekli olmayan aşılar da var. Bir aşının gerekliliği toplum sağlığı ile ilgilidir. Aşının ekonomik yükü vardır ancak aşılar sayesinde yüksek miktarda da sağlık kazancı vardır. Bir aşının gerekliliği bu faktörlere göre değişir. Aşılar aracılığıyla zayıflatılmış hastalık etkenleri vücuda enjekte edilmektedir. Bu enjekte edilmeden sonra da bağışıklık sistemi harekete geçerek bu hastalık ile savaşıyor. Kendini savunmaya alıyor. Bu savunma da hastalıklara karşı kalkan vazifesi görüyor.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir