Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları
Adaçayı

Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları

2001 yılında Uluslar Arası Bitki Derneği tarafından “Yılın Bitkisi” olarak seçilen adaçayı, kışın vazgeçilmez çaylarımızdan biri oluyor. Yüksek miktarda A, C B6, ve K vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Ayrıca adaçayının içerisinde bol miktarda potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum vardır.

Peki adaçayının diğer faydaları nelerdir;

Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları

DEPRESYONA İYİ GELİYOR

Bazı çaylar sadece kokusuyla bile sıkıntıya iyi geliyor. Yapılan araştırmalara göre günde 1 fincan düzenli olarak adaçayı içen insanlar, içmeyen insanlara göre %25 depresyona girmeye daha az meyilli. Ayrıca adaçayı, uyku kalitenizi arttırarak daha kaliteli uyumanızı sağlıyor.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRARAK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Antioksidan özelliği ile, vücuttaki zararlı toksinleri atmada birebirdir adaçayı. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında ve tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle diyet yapanlar veya gün içerisinde çok fazla canı yemek yemek isteyen kişiler için birebirdir çünkü adaçayı tok tutar. Ayrıca yağ yakımını da hızlandırır. Siz tabiki de yine de düzenli beslenmekten vazgeçmeyin 🙂

Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları

BOĞAZ AĞRISINI ALIR

Malum kış mevsiminde, sık sık hastalanıyoruz ve boğazlarımız çok ağrıyor. Adaçayının boğaz ağrısını aldığını biliyor muydunuz? Soğuk algınlığı denilince akla ilk gelen bitki çaylarından biri, adaçayıdır. Boğazdaki iltihaplanmayı alır. Ayrıca, adaçayınıza birkaç damla limon suyu ve 1 çay kaşığı bal da katabilirsiniz.

Adaçayı, ayrıca gargara suyu olarak kullanılabilir. Demleyip, soğuttuğunuz adaçayını, günde 2 kere gargara suyu yaparak boğaz ağrısını en hafife indirebilirsiniz.

MENAPOZ SIKINTILARINA İYİ GELİR

Bütün kadınların ortak problemi olan, menapoz sıkıntılarına iyi gelen bitkilerden biri de şüphesiz adaçayıdır. Bu dönemde en çok yaşanan sıkıntılar ise, ateş basması, depresyon, sinir ve terlemedir. Doğal follikülin hormonu içeren adaçayı, özellikle 40 yaş üzeri kadınların düzenli tükettiği takdirde bu problemleri en aza indirdiği gözlemlenmiştir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları

SAÇLARIN BEYAZLAMASINI ÖNLER

Beyazlayan saçlarla nasıl mı savaşabiliriz? Öncelikle saçlarımız neden beyazlar ? Saçlarımızın beyazlaması hücresel bir pigmentin kaybıdır ve bu pigmenti yaratan “melanosit” hücresinin zamanla durmasıyla, saçlarımız beyazlar.

İşte bu durumda, adaçayı içeriğinde birçok doğal boya içerdiğinden, saçlarımızın daha geç beyazlamasını sağlar. Düzenli olarak haftada 1 kere şampuanınızdan sonra ılık adaçayını durulama suyu yaparsanız, farkı muhakkak göreceksinizdir.

Adaçayının diğer faydaları;

  • Alzheimer hastalığına iyi gelir.
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Mide ağrısına iyi gelir.
  • Romatizmadan kaynaklı ağrılara iyi gelir.
  • Astım ataklarının şiddetini azaltmaya yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini korur, ishale iyi gelir.
  • Kan dolaşımını arttırır.
    Adaçayının Faydaları Nelerdir? | Bitki Çaylarının Faydaları


Hakkında Yağmur Oluç

Ben Yağmur. 23 yaşında, makyajı ve bakımı çok seven, deneyimlere açık biriyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir