Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri
2017-En Popüler Saç Modelleri

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saç Modelleri Listesi

Bob Saç Kesimi Modeli
Saç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriKüt bir çizgide biten kısa saç kesimi ifade eder. Tipik olarak, kulak memesi ve çene uzunluğu arasında bir bob kesimi daha kısadır. Birçok varyasyona sahip klasik bir tarzdır (1920’lerden kalma). Bob saç herhangi bir yönde açılı olabilir ve ya patlama içerebilir veya içermeyebilir. Tanımlayan özelliği, saç uçlarındaki berrak temiz çizgidir.


Afro Saç Modeli 

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Çok ve sıkı bukleler bir de büyük yuvarlak şekilli saç modelidir.


Arı Kovanı Saç ModeliSaç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriBir saç modeli dik bir de uzun boylu yuvarlak şekil, saçın tepesi arı kovanını andırdığı için bu ismi almış. Popüler , özellikle 1960’larda


Asimetrik Kesim Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriSaçın bir tarafta daha uzun olduğu bir saç kesimi


Balyaj Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saç boyamada kullanılan bir terimdir. Kökte koyu olan saçı uçlara doğru açmak için uygulanan boyama tekniği. Saç rengini yumuşatmak için farkı renklerle kombinasyon yapılır. Ombre ve Somre bir “Balyaj” uygulamasıdır.


Bangs (Kakül) Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriGenelde kaşların üstünde ya da üstünde kestirilir. Kıvrılmış, saç jölesi, saç köpüğü ya da bal mumu ile şekil verilmiş, bir tarafa ya da diğer tarafa süpürülmüş ya da gözlerin üzerine düşmesi için daha uzun kesilmiş saçlara denir.


Beachy Plaj Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

 Birçok kadın yaz aylarından tatil planları yaparken plaj saçlarına ilgi duyuyor. Bu çok güzel ve doğal saç modelleridir. Bir çok varyasyonu bulunmaktadır.


Bunches Saç Demetleri

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saçların ikiye ayrılıp lastikle tutturulması yada saç ekleri(demet) ile oluşturulan bir saç modelidir. Şirin ve sevimli gösteren bu model genelde çocuklar tarafından çokça giyilir. Okul saçı da denebilir.


Chignon Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bu model genellikle saçları boynun kenarında veya kafanın arkasında düğüm haline getirerek elde edilir. Ancak stilin pek çok farklı varyasyonu vardır. Bunlar genellikle saç tokarları ve aksesuarları ile kombinlenir. Chignon saç modeli sık sık düğünler ve resmi danslar gibi özel günler için giyilir, ancak temel chignon da gündelik giyim için pratik bir çözümdür.


Devilock Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bu saç modelinde, ön uzun tutulur burundan aşağı doğru uzayan bir saç modelidir. Saçın kenarları ve sırtları kısa tutulur.


Dreadlocks Rasta Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bilinen en eski saç modellerinden biri diyebiliriz. Rasta ilk tasvirleri 3600 yıla kadar uzanmaktadır. Arkaik Dönem de Antik Yunan heykellerinde bu saç modeline rastlanmıştır. İğne ve türevleri ile örülen Afrika kadınlarının hemen hemen hepsinde görebileceğiniz bir saç modelidir. Renkli saç ekleri ile örülen saçlar yeni nesil rasta modelleridir.


Gamine Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Gamine ‘yaramaz ve eğlenceli’ gibi anlamlara gelir ve pek çok kadın tarafından tercih edilen bir saç modelidir. Gamine stilleri sık kullanan ünlü kadınlar Halle Berry ve Sharon Stone. Uzunluğa sabit olmasa da, gamin kesimi her zaman kısa(kulakların üstünde)dır. ‘Gamin’ ‘in tek bir saç kesimini değil, daha ziyade çok sayıda farklı kısa-kısa saç stilinden herhangi biri için genel’ bakışı ‘belirttiği belirtilmelidir. ‘Pixie kesim’ bir gamine saç ve ‘Purdy’ stilleri gibi kısa versiyonları vardır.
Gamine saç kesimi daha ince kadınlar için daha yumuşak yüz özelliklerine uygundur. Stil ince açılı yüz özellikleri ola kadınları şaşaalı ve orantısız hale getirebilir. Bazen dolgun figürlü ve yuvarlak yüzlü kadınlar için, uzunluğu yanılsamayı yüzüne kavuşturma kabiliyeti için uygundur, ancak stilin kullanan kadınlarda belirli bir tutum gerektirdiği için seçilmeden önce dikkatle düşünülmelidir.


Işıltı Atmak Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bu modelde yüz çevresinde bir çerçeve oluşturacak şekilde saçın ön kısımları ve uçları daha yoğun şekilde aydınlatmaktır.


Kare Kesim Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri Saçların kare şekilde kesilmesi ile edle edilen bir saç modelidir.


Küt Kesim Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saçların bob tarzından kesilmesi ile elde edilen yaygın, gündelik saç modelidir.


Lop Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri Lob, bob saç modelinden biraz daha uzun saç modelidir. Omuzlara değene kadar uzatılır. Bob ise omuz ve kulak arasında kalan saçlardır.


Mezuniyet Saç ModeliSaç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriSaç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bu model tamamen sizin ve saç stilistinizin hayal gücüne kalmış. İstediğiniz şekilde saçlarınızı kestirin ve şekillendirin.  İnsan kaç kez mezun oluyor ki şu hayatta! Bu özel gününüzde günün anlamını yansıtan yukarıda ki gibi bir model seçebilirsiniz.


Müllet Kefal Saç Modeli

Bu saç modeli 1980’lerin başında popüler olmaya başlamış ve hale tercih edilmektedir. Kefal, önden, başın üstünden gözlerin önüne kadar saçak şeklinde gelen, arkadan ise uzun bırakılan bir saç modelidir.


Ombre Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Ombre kelimesi fransızcada gölge anlamına gelmektedir. Rengi kuyudan açığa doğru açmak anlamında kullanılır. 2000 yılında saç uçlarını daha açık bir tonda boyayan Amerikalı şarkıcı, Aaliyah Dana Haughton ombre saç modasının ilk adımlarını atmış. Daha sonra 2016 yılı itibarıyla , ombre saç trendi hala popüler. Bu saç tarzı birçok ünlü tarafından kabul edilmiştir Alexa Chung , Lauren Conrad , Nicole Kidma , Beyoncé ve hatta Jared Leto gibi bir çok ünlü isim bu modeli kullandı. Lauren Conrad , Victoria Beckham ve Katy Perry , bu modeli halka sevdiren diğer ünlüler.


Pageboy Saç ModeliSaç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saç kesimi omuz uzunluğunda veya arka ve yanlarda biraz daha kısadır. Stil tipik olarak alnındaki patlamaları içerir, kulakların altında kesilir ve bazı katmanları içerebilir, basit bir stil sağlamak için yeterlidir. 50’li ve 60’lı yıllarda kadınlar için önemli bir saç stili idi.


Permanant Perma Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Perma, Permanant kelimesinden gelen Fransızca kökenli bir kelimedir. Permanant ürünleriyle yapılan saçtaki kalıcı dalga değişikliğine permanant denir. Permanant sıvısı (redüktör) saçtaki düz şekildeki kükürt bağlarını (disülfür) yumuşatıp kırarak, bigudinin şeklini almasını sağlar. Sabitleme sıvısı (fiksatör-nötralizatör) kırılan kükürt bağlarını çapraz şekilde bağlayarak dalgaya, bigudinin şeklinde kalıcılık özelliği sağlar. Bugidi yardımı ile saça dalga verilir.


Pixie Saç ModeliSaç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriKısa ve Biraz Dağınık Saç Modeli Peri kesim kısa katmanlı saç kesimleri çeşitleri. Buna ayrıca ‘elfin’ kesilmesi denir. Pikseli stiller kulaklar üzerinde kesilir . Aynı zamanda başın üstünde daha uzun olabilir veya olmayabilir. Bir tanımlayıcı özelliği peri kesim farkılı uzunlukta kısa kırpılmış saçlara denir.


Ponytail At kuyruğu Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bir lastik ile atın kuyruğuna benzer şekilde başın herhangi bir yerinden bağlanan uzun saç.


Purdy purdy Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

İngiltere’de oyuncu Joanna Lumley tarafından popüler hale gelmiş bir saç modeli. Purdey (Purdy) saç şekli, neredeyse kase şeklinde olan küt bir kesimdir ve boyun kenarına köşeli bir kesim çizgisi vardır. Tarzın kesme çizgisi, başa doğru eğilmek üzere hafifçe inceltilir ve bitmiş stille pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca bazen bir Mop-top olarak da adlandırılır.


Rachel Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Marilyn Monroe 50’lerin kadınlarını sevdirdiği bir saç modelidir. 1990’larda dünya çapında popüler olan ‘Rachel Green’ (Jennifer Aniston tarafından canlandırılan kurgusal bir karakterdir.) tarafından giyilen bu model, milyonlarca kadın ve kız hatta saç stilisti tarafından giyilince model ‘Rachel’ olarak adlandırıldı.. Stilin popülaritesini gerçekten hak ediyor. Çünkü çok çeşitli yüzlerde iyi görünen yumuşak, romantik bir stildir. (Resimdeki kişi Jennifer Aniston (Rachel Green)


Röfle

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Röfle, saç rengini saçmak için uygulanan renklendirme işlemidir. Saç diplerinden uçlara 6-12 ton arasında yapılan açıcı renklendirmektedir.


Saç örgüsü Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Örgülü Saç Modelleri Adından da anlaşıldığı gibi örgülü modellere verilen genel ad.


Shag Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Saçta dolgunluk yaratmak için katmanlarla karakterize, dağınık katmanlı saç stili. Shag tarzı herhangi bir uzunluğa sahip olabilmesine rağmen, genellikle, omuz uzunluğundadır. 60’lı yılların sonlarında başlayan ve 70’lerin başında popüler olan bir modeldir. Shag kesiminin belirleyici özelliği, saçın kesim için sabit bir kılavuza kaldırılmasıyla elde edilen tabakalandırmadır. Amerikan saç dizisi ‘Friends’ (Amerikan TV dizisi) ‘nün yayınlamasıyla 1995 ten sonra eski popülaritesini yakalamış bir saç modelidir.


Shingle bob Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriBir kubbe şeklindeki kısa saç kesimi. Arkası boyun açık olacak şekilde kesilir. Ensedki saçlar düz bir çizgide kesilir.


Sombre Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri
Sombre, balyaj uygulamasının çok daha yumuşatılmış halidir. Sombre ombre saç modellerine göre daha az tonu içerisinde barındırır.

Topuz Saç Modeli

Saç Modelleri Listesi Saç Modeli TerimleriTopuz Saç modeli Kafanın herhangi bir yerinde saçın toplanması ile oluşturulan saç modellerine verilen genel ad.


Updo Saç ModeliSaç Modelleri Listesi Saç Modeli Terimleri

Bir kabarık saç modelidir. Arkadan yan örülerek saç toplanır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir;

Yüz Şekline Göre Saç Modeli Tavsiyeleri


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.