Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Merhabalar, bu gün de Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir? bahsedelim istedim. Bazı ürünleri neredeyse hergün kullanıyoruz fakat içeriklerini tam bilmiyoruz. Şampuan alırken nelere dikkat etmeliyiz, elinize bir şampuan aldığınızda içindekiler yazısını okuyorsunuz ama yazan etken maddeler size anlam ifade etmiyorsa bu yazım tam size göre.

Şampuandan başka hangi saç ürünleri varmış gelin hep birlikte bakalım. Bir sonraki yazımın içeriği kullandığım şampuanlar saç tipine göre nasıl seçim yapmalıyız? vb. bilgiler içereceğinden burada o konulara yer vermedim. Amacım sizleri biraz olsun bilinçli tüketici haline getirebilmek. Umarım fayda sağlarsınız.

Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler

1-ŞAMPUANLAR: İçinde ne olmasını bekliyoruz? Temizleyici maddeler, köpük artırıcılar, kıvam vericiler, sertleştirici yada hacim verici, bazılarında renk verici maddelerde olabilir, opaklaştırıcı, parfüm, koruyucu, şelat yapıcılar.

Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Hepiniz sodyum lauril sülfat(SLS)yi duymuşsunuzdur. Peki ne olduğunu biliyor muyuz? Kendisi anyonik yüzey etkin maddeler grubuna dahildir. İritan özelliği bulunuyor genelde deterjanların içerisinde de mevcuttur.Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Opaklık verici maddeler: Etilen glikol distearat (EGDS) (genellikle bu kullanılır)

Şampuanınız uv korumalı olsun isterseniz içerisinde mikronize edilmiş titanyum dioksit ve türevleri olmalıdır.

Gelelim parabenlere: Paraben nedir? Herkes tutturmuş bir parabendir gidiyor.. Antimikrobik bir maddedir. Koruyucu görevi görür. Az oranda kullanılır genelde %1 oktildimetil PABA yazar insanlar bunun paraben olduğunu anlamaz parabensiz diye alır mesela daha farklı türleride var tabiki.

Peki parfümler: %0.3-1 oranına kadar kullanılabilir daha fazlası kullanılmamalıdır.

2-DÖKÜLMEYİ GECİKTİRİCİ ÜRÜNLER: Fark ettiyseniz dökülme karşıtı yazmadım çünkü öyle bir ürün yok kozmetik anlamında yok ! Nasıl işlev gösterirler: saçlı derideki dolaşımın hızlanması sonucu saç folikülün fonksiyonu gelişir.Saçın sağlıklı büyümesi sağlanarak saç kaybı önlenir. Saç folikülü olmadan yani kellik durumunda bu tarz ürünler faydalı değildir . Ayva tüy şeklinde bile olsa ince saç tellerinin güçlenmesini sağlarken saç folikülü olmadan işe yaramaz.

3-JÖLE: Şekil verici bileşeni polivinil prolidondur. Saç dökülmesine sebep olur.

4-KIVAM ARTTIRICI: Metil selüloz ve karagenandır. Şampuanın su gibi olmasını önler.

5-SAÇ YAĞLARI: Saça kaybolan nemini ve yağını vermek  parlaklık ve esneklik kazandırmak için kullanılır.Bir çok saç bakım yağı mevcuttur. Kaliteli güvenilir yağlar alalım aktardan almayalım. Aktardan alınan yağlarda fazlaca tahriş (katıştırma) mevcuttur. Şöyle örnek verelim alacağınız bir yağın şişede miktarı %10-20 gerisini ayçiçek yağıyla tamamlamışlar gibi düşünün. Katıştırma bu şekilde maliyeti düşürüyor.

6-SAÇ UCU KIRIKLARI İÇİN PREPARATLAR: genelde silikon polimerleri kullanılır.(dimetilpolisiloksan) Fazla sayıda preparat var onlara bugün değinmeyeceğim.

Amaçları nelerdir?

  • Örtücü özellik sağlamak,
  • Pürüzsüzlük vermek
  • Yapışma özelliği vermek
  • Suya dayanıklılık vermek

7-PERMA PREPARATLARI: Saçın ana elamanı olan keratindeki polipeptid zincirlerin yapılarında bulunan sülfür bağlarını kırarak sistein oluşur. Oksidan ürünlerle bu disülfür bağları kırılarak yerine yenileri oluşturulur. (Siz şekil alması için saçı sarıyorsunuz kıvırcıklık verebilecek bir materyal ile saçın bağları kopup yeniden sürdüğünüz kimyasalla sizin sardığınız şekilde birleşiyor sonuç kıvırcık olmuş oluyor bu işlemde arada tekrar bağlanmayan bir çok saç teli  yanıyor koparak dökülüyor.)

Perma işleminde kullanılan kimyasallar: Tiyoglikolik asit, amonyak, na-ETDA maalesef bu maddeler saça zarar veriyor!

Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

8-SAÇIN GÖRÜNÜMÜNÜ DÜZGÜNLEŞTİRİCİLER:

Amaçları nelerdir?

  • Saçın şekle girmesi için
  • Parlaklığını ve esnekliğini arttırmak için
  • Hacim kazandırmak
  • Kırıkları onarmak
  • Taranmayı ve pürüzsüzlüğü sağlamaktır.

Saça Uygulanan Kozmetik Ürünler Nelerdir?

Piyasada bu amaçlara yönelik çok sayıda preparat mevcuttur. Benim size tavsiyem yaz ayları için uv korumalıları tercih etmenizdir.

Sonuç olarak saç ürünlerine genel bir bakış yaptık ilerleyen günlerde ayrıntılı olarak saç boyaları, saç dökülmesi, saç folikül yapısı  ve saç rengini açıcı ürünlerden bahsedeceğim takipte kalınız.

instagram hesabım: @gzminblogu  -sorularınız için her zaman yazabilirsiniz.

Sunumum okulda aldığım kozmetoloji ders notlarım dahilinde hazırlandı. Bilimseldir.


Hakkında Gizembaytekin

Eczacı *dermokozmetik ve kozmetik eczacı yorumu ve tavsiyesi ile , *saç ve cilt bakımı, *makyaj uygulaması , *doğal maskeler, youtube gizem baytekin instagram : https://www.instagram.com/gzminblogu/?hl=tr ( Eskişehir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir