Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri, saç dökülmesi belli dönemlerde kadınlarda yaşanır. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu dökülmenin miktarı ve hızı artıyor. Kadınlar psikolojik olarak stresli olduğu dönemlerde, çevresel etkenlerde, genetiksel sebeple saç dökülmesi yaşayabilmektedir. Saç dökülmesinin bir diğer sebebi ise demir eksikliği olabilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların yüzde 25’inde demir eksikliği sebebiyle saç dökülmeleri yaşandığı tespit edildi.

Saç Dökülmesi için Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Eğer saçlarınız günde 100 telden fazla dökülüyorsa bir doktora görünmenizde fayda var. Çünkü bu dökülme fazla olarak görülüyor. Saç dökülmesi aynı zamanda ateş, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, kronik hastalıklar, tiroid,enfeksiyon kapması demir eksikliği, çinko eksikliği, vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme gibi sebeplerden dolayı kaynaklanabilir. Ayrıca saç dökülmesi ameliyatlardan, ciddi psikolojik şok yaratan kazalar, ölüm haberleri gibi stres durumlarında da artabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri
Bakımlı saçlar

Yapılan bir başka araştırmaya göre doğumdan sonra saç dökülmesinin arttığı tespit edilmiş. Doğumdan 2 ile 4 ay arasında saç dökülmelerinin hızlandığı ancak birkaç ay sonra eski haline geri döndüğü ve dökülmenin durduğu tespit edilmiş.

Saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız saçlarınızı aşırı saç spreyinden, jölelerden ve özellikle yüksek ısı veren saç şekillendiricilerden uzak tutmanız gerekmekte. Permanın da saçlara adeta düşman olduğu tespit edilmiş. Perma saçları zayıflatıyor, ayrıca açıcılar sebebiyle de saçları yüksek derecede kırıyor.

Uzmanlar saçlarınızı çok fazla yıkamamanızı öneriyor. Saçların haftada en fazla 3 kere yıkanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, şampuanların saçlarınızı dökmesine sebep olabileceğine dikkat çekiyor.


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.