Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Ekimi (Saç nakli) konusunda sizi bilgilendirmek amacıyla, bu hususta yanlış anlaşılmış konulara değinmek istedim. Saç ekimi çok önemli bir konu. Bu nedenden olsa gerek, özellikle web siteleri aracılığı ile zamanla bir takım yanlış anlaşılmalar olmuş. Bu konuda yazılmış binlerce makale var. İnternet’te web sitesi açıp bir şeyler paylaşmak çok kolay ve herkes web sitesi açabilir. Yani bu yanlış anlaşılmalarda internetin ve medyanın etkisi de çok fazla. İşte Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar;

Diğer birçok bilimsel alanda olduğu gibi, gerekli niteliklere sahip olmayan insanlar yanlış bilgilendirme yapabilir. Sağlık ve bilim söz konusu olduğunda, internetten ve diğer medya organlarından edindiğiniz bilgilere değil, bilimsel kurumlara ve bilim adamlarına güvenmek gerekir.

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Benim saçlarım dökülmez

Birçoğumuz, saçlarımızı ömür boyu koruyabileceğimizi düşünüyoruz.  Hatta bu konuda özel bakım rutinleri, beslenme, bitkisel yöntemler –hatta diyetler-deniyoruz. Saçlarımızı koruyabilir, dökülmesini yavaşlatabiliriz ama ömrümüzün sonuna dek bunu sağlayamayız. Tabi bu herkes için geçerli değildir. Bazı insanların saçları çok az dökülürken, bazılarının hiç saçı kalmıyor. Çoğu saç dökülmesi problemi kalıtsaldır ve saç dökülmesine neden olan kesin genler veya kesin nedenler henüz bilinmemektedir.

Bu durumda, saç ekimi kalıcı bir çözüm olarak çıkıyor karşımıza.

Saç ekimi ile nakledilen saçlar doğal görünmüyor

Saç ekimi yapan cerraha bağlı olarak, saç ekimi ameliyatlarının sonunda nakil edilen saçların görünümü doğal saç görünümünde olmayabilir. Cerrahınızın saç köklerinizi iyi incelemesi, tanıması gerekir. Saç kökleri farklı açılar ve yönlerde büyür. Saç nakledildiğinde, cerrahlar saç köklerini nakletmek için hastanın kafa derisine insizyon (greftlerin ekileceği alana kesi/kanal açılması işlemi) yaparlar. Bunların doğal görünmesi için belirli açılarla yerleştirilmesi gerekir. Ayrıca, cerrahınız yüzünüzü, doğal saç çizginizi ve saç dökülme şeklinizi hesaba katmalıdır. Bu yanlış anlaşılmanın nedeni, işlemin deneyimsiz kişiler tarafından yapılmasıdır. Saç ekimi doğru cerrah, güvenilir ve deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilirse, çok doğal görünümlü bir sonuç elde edilebilir.

Cerrahlar çeşitli saç ekimi prosedürleri kullanıyorlar. Bunlarda farklı farklı sonuçlar veriyor. Geçmişte, özellikle bazı FUT ameliyatları, yanlış uygulama nedeniyle her zaman iyi sonuç vermedi; ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte saç ekimi oldukça ilerlemiştir.

Nakledilen saçlar büyümüyor

Saç nakli tamamen bilimseldir. Verici bölgenizin (kafa derinizin arkası, ense) yeterli kıl kökleri varsa, bu bölgedeki saçların çıkartılacağı ve alıcı (kellik) bölgelerine nakledileceği anlamına gelir. Saç derisi kılları vücut kıllarından daha hızlı ve daha uzun süre büyür.

Transplantasyondan birkaç hafta sonra kıllar kaynamaya başlayacaklar. Ardından, 6-9 aydan itibaren büyümeye başlayacak ve zamanla daha kalınlaşacak. Ameliyattan 1-2 yıl sonra tüm nakledilen kılların büyümesini bekleyebiliriz.

Vücut kıllarınız (sakal, bıyık, göğüs vb.) kafa derinize nakledildiyse, nasıl görüneceği tamamen vücudunuzun saç kalitesine bağlıdır. Vücut tüyleri genellikle saç kıllarına göre farklı bir yapıya ve büyüme oranına sahiptir. Ömrü kısadır, yavaş yavaş büyür ve saç kıllarından daha kısadır. Bununla birlikte, bazı insanlar kalın vücut tüylerine sahiptir. Bu durumda sonuçlar daha iyi görünür.

Saç nakli ameliyatları acı verir

Bildiğiniz üzere acı görecelidir. Her birimizin ağrı ve acıyı karşı farklı bir duyarlılığı var. Bazılarımız iğneyi görür görmez onu algılamaya ve acı hissetmeye başlarken, bazıları iğne yapılırken acı hisseder. Bazıları ise iğne yapıldıktan sonra acıyı hisseder. Bu durum doğaldır ve buna yapacak çok şey yoktur.

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Konuma dönecek olursak, çoğu saç ekimi hastası – doğru ortamlarda, güvenilir kurumlar ve cerrahlar tarafından yapılırsa – saç nakli ameliyatı sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissetmezler.

Prosedürden önce hastanın kafa derisinde lokal anestezi uygulanır ve etki transplantasyondan sonra da devam eder.

Bazı insanlar ameliyattan sonra ekstraksiyon ve insizyonlar nedeniyle biraz şişme yaşarlar, ancak bu durum kısa süre sonra kendi kendine düzelir.

Kadınlar saç ekimi ameliyatına giremez

Buda başka bir yanlış anlaşılmış saç ekimi efsanesi. Androjenetik alopesi, genetik bir saç dökülmesi olan kadınlar saç nakli ameliyatına olabilir ve buna uygun olduklarında mükemmel sonuçlar alabilirler.

Saç ekimi uyguladığınızda, saçlarınızın hepsine sahip olacaksınız

Bu yanlış anlaşılmaya da açıklık getirelim. Hiçbir cerrah sonucun nasıl olacağının tam olarak garantisini vermez. İşlem sonunda görünüş nasıl olacak? Sorunuzu duyuyorum. Bu soru saç ekimi yaptıracağınız cerrahın alanında uzman ve güvenilir olduğunu varsayarak şu şekilde cevaplayabiliriz; Bu durum bireye bağlıdır, çünkü her bireyin saç kalitesi farklı. Sonuçlar tam istenildiği gibi görünebilir, ancak daha gençken ve daha fazla saçınız varken saç ekimi yaptırsanız.

Saç ekimi düşünmeden önce tamamen kel olmalıyım

Doğal olarak günde 100’den az saç telini kaybetmekteyiz. Ve bu sayı yaşla birlikte, artmaktadır. Saç dökülmesini hızlı bir şekilde gözlemeye başladıktan sonra, bir dermatologla görüşün. Saç dökülmenin nedenlerini öğrenin.

Gerekli muayeneden sonra doktorunuz size saç nakli yaptırmanın en doğru zamanını söyleyebilir. Saç ekimi yaptırırken saçlarınızın sağlıklı ve verici bölgenizde fazlaca olması en iyisidir.

Stresten kaçınırsam, saçlarımı kaybetmeyeceğim

Birkaç geçici saç dökülmesi stres ile ilgili olsa da, küçük ve günük stres genellikle saç dökülmesine neden değildir. Ancak Kazalardan sonraki aşırı duygusal stres ve üzüntü, saç dökülmesine neden olabilir, aksi halde saç dökülmesinin ardındaki ana neden stres değildir. Sadece stresten uzak durarak saç dökülmesini tamamen durduramayabilirsiniz.

Her halükarda, şiddetli streslerden kaçınmak en iyisidir.

Saç ekimi ile ilgili yanlış anlaşılmış bazı konuları açıklamaya çalıştım, umarım faydalı bir yazı olmuştur.


İlgili Makaleler;

 

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

OP.DR.EBRU DURMUŞ | 3 Mayıs 2017

Fue Yöntemi ile Saç Ekimi Hakkında Merak Ettikleriniz – Op. Dr. Ebru Durmuş

Herkese merhaba, bugün sizleri Fue Yöntemi ile Saç Ekimi konusunda bilgilendirmek istiyorum. Fue Saç Ekim Yöntemi Nedir? Saç ekiminin…Devamını oku


 

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

KUAFÖRDEYİM | 28 Nisan 2017

Evde Yapabileceğimiz Doğal Saç Maskeleri ve Hazırlanış Teknikleri

Herkese merhaba. Bu yazımda sizlere evde yapabileceğiniz doğal saç maskeleri paylaşacağım.  İçindekiler; Saç Bakımı İçin Doğal Maskeler Saçlarınız…Devamını oku


Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

GÖKÇESMAKEUP | 24 Nisan 2017

Saç Nasıl Daha Çabuk Uzatılır? Denenmiş Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri ile Herkese merhaba, Rapunzel kadar olmasa da kim istemez ki uzun, ipek gibi saçları olsun. Ben…Devamını oku


Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

KUAFÖRDEYİM | 7 Şubat 2017

Saç Yıkama Süresi ve Zaman Aralığı

Saçlarınızı önemseyin! Saç Yıkama Süresi saç bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Uzmanların saç bakım önerilerini takip…Devamını oku


Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

KUAFÖRDEYİM | 28 Ocak 2017

Ev Yapımı Saç Maskeleri 6 Kolay Saç Maskesi Tarifi

Ev yapımı saç maskeleri saçlarınızın bakımı için evde saç maskesi yapmayı denediniz mi? Doğal ürünlerle evde hazırladığımız saç maskeleri,…Devamını okuHakkında OpDrEbru Durmuş

OP. DR. EBRU DURMUŞ İLK ÖĞRENİM: Ertuğrul Gazi İlkokulu ORTA ÖĞRENİM: Mehmet Seyfi Eraltay Lisesi(Orta 1,2) İnönü Lisesi(Orta 3) LİSE: İnönü Lisesi ÜNİVERSİTE/FAKÜLTE Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir