Saç Dökülmesi İçin Basit Öneriler

Saç Dökülmesi İçin Basit Öneriler

 

Saç Dökülmesi İçin Basit Öneriler

Saçlar insanın güzelliğini belirleyen en temel faktörler arasında geliyor. Saçın doğru düzgün kesilmesi, kişinin kendisine uygun olan bir renkte olması, elbette parlak ve canlı olması son derece önemli. Ama bazen insanlar saç dökülmesi sorunu yaşayabiliyor.

Saç dökülmesi saçların güzelliğini kişi ne kadar güzel olursa olsun etkiliyor. O yüzden de müdahale edilmesi son derece büyük önem arz ediyor. Ama öncesinde saç dökülmesinin nedenlerini çok iyi bilmek gerekiyor. Zira saç dökülmesinin çok değişik nedenleri olabiliyor.

Kişilerin yaşadığı kansızlık ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile anemi saç dökülmesinin en temel nedenleri arasında geliyor. Kanser hastalığının tedavisi sırasında da saç dökülmesi kullanılan ilaçlar, kemoterapi gibi sebeplerden ötürü görülebiliyor.

Bu yüzden de kişinin eğer saç dökülmesi problemi varsa saç analizi yaptırılmalı, kan tahlilleri yaptırılmalı ve eğer herhangi bir iç hastalık problemine bağlı olan olgu yok ise aşağıda belirtilen şeyler yapılmalıdır.

Rutin Alışkanlıklara Dikkat

Alışkanlıklar şüphe yok ki bizi biz yapan olgulardır. Kazanılmış deneyimlerdir. Ama bazen bu alışkanlıklar yanlış da olabilir. Örneğin saç dökülmesinin en temel nedenlerinden bir tanesi sürekli olarak aşırı sıcak su ile saçların yıkanmasıdır.

Bir diğer neden saçların banyo sırasında bol su ile durulanmaması, saçların rüzgar, yağmur, aşırı güneş gibi sağlıklı olmayan hava koşullarına maruz kalmasıdır. Bu yüzden de öncelikli olarak bu alışkanlıklara dur demek gerekir. Yani kişi kaç yaşında olursa olsun mutlaka rüzgar, yağmur, aşırı sıcak durumlarında sokağa çıkarken başına şapka, bere gibi bir şey takmalıdır.

Keza saçlar kesinlikle aşırı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Banyodan sonra bol su ile durulanmalıdır.  Sık sık fönleme saçları yıpratır ve döker, itina ile uzak kalınmalıdır. Sigara kullanan kişiler kesinlikle sigaradan uzak durmalıdır. Zira sigara da saç dökülmesine neden olan faktörler arasındadır.

Kişinin kendi saç tipine uygun, dermokozmetik, bitkisel özlü şampuanları kullanması gerektiğini de unutmamalıdır. Doğru saç fırçası kullanılmalı, kullanılan saç fırçası saç dökülmesi durumunu önlemek için belli aralıklarla temizlenmeli ve fırçalanmalıdır.

Doğru Beslenme Şart

İşin en temel noktalarından bir tanesi hiç şüphe yok ki sağlıklı beslenme. Saçların sağlıklı olabilmesi için sadece sigaradan uzak durmak yetmiyor. Bunun yanında mutlaka saçları etkilemez diye düşünmeden sağlıklı bir yaşam biçimi ile beslenilmeli

Yani fast food, kızartma, tütsülenmiş yiyecekler gibi şeylerden kesinlikle uzak kalınmalı. Zeytinyağı gibi yağlar tüketilmeli. Saçın oluşumuna, keratin oluşumuna katkı sunan besinlere yer verilmeli. A, C vitamini içeren besinler tüketilmelidir.

Bunun yanında sebze ve meyve düzenli olarak masada yerini almalı, bol bol su içilmelidir. Tüm bunlara dikkat edildiği zaman ise herhangi bir sorun kalmayacaktır. Ayrıca saçlar yatmadan önce mutlaka fırçalanmalıdır.

 


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir