Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

Saç Derisi Kaşıntısı  – Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur?

Saç deriniz mantar, parazitler, bit ve kullandığınız saç bakım ürünleri yüzünden kaşınabilir.

Yetersiz D ve B vitamini alımının yanı sıra, yağ ve çinko alımınız yetersiz ise kaşıntılı kafa derisi rahatsızlığınız olabilir. Tabi bu kaşıntıya kepek veya kuru cilt de neden olmuş olabilir. Daha da önemlisi, sedef hastalığından veya seboreik dermatitten kaynaklanabilecek ciddi sebeplerde olabilir.

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

 

Saç Derisi Kaşıntısı ve Dökülme

Saç Derisi Kaşıntısı dikkate alınması gereken bir problemdir. Çünkü kaşıntıya sebep olan sedef hastalığı ise ve zamanında kontrol edilmezse yüz, kulak, koltuk altı, kasık ve hatta göğüs bölgeniz etkilenebilir. Saçlarınız dökülebilir.

Kafa derisi kaşıntınız varsa öncelikle bir dermatoloğa muayene olmanızı öneriyoruz. Doktorunuza gittiğinizde kaşıntının nedenini doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz. Müdahale edilmesi gereken bir durum söz konusu ise de geç kalmamış olursunuz. Lütfen kafa derisi kaşıntısı probleminiz varsa öncelikle doktora gidiniz. Doktorunuz, ciddi bir probleminiz yoksa bile ki umarım yoktur mantar, bit ve parazitlere karşı etkili şampuanlar, ilaçlar ve takviyeler önerebilir.

Saç Diplerim Çok Kaşınıyor YARDIM EDİN!

Bizim yapabileceklerimize gelecek olursak, sizlere doğal yöntemlerle saç derisi kaşıntınızı yatıştırmanıza hatta tedavi etmenize yardımcı olacak doğal yöntemler paylaşacağız.

Saç Derisi Kaşıntısı için Maske Tarifleri ile Doğal Tedavi

 1. Çay Ağacı Yağı

Uzun yılladır kepek, kuru saç ve kaşıntılı saç derisi için çay ağacı yağı kullanılmaktadır. Çay ağacı yağının bu özelliği sayesinde saç bakım ürünlerinin üretiminde de kullanılmaktadır.  Çay ağacı ve yağından sabun, krem, losyon, tonik, şampuan vb. bakım ürünleri üretilmektedir. Çay ağacı yağının içindeki bileşenler, kepeklenmeye neden olan cilt hücrelerinin aşırı üretilmesine neden olan mantar ve bakterileri öldürür. Bununla birlikte tıkanmış kıl foliküllerini temizleyerek saç derinizdeki kaşıntıyı yatıştırır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Çay ağacını direk kafa derinize uygulayabileceğiniz gibi seyrelterek de kullanabilirsiniz. 7-10 damla çay ağacı yağını saç derinize uygulayın ve masaj yaparak yedirin.
 • Saç derinizin çok hassas olduğunu düşünüyorsanız, çay ağacı yağını bebek şampuanı ile incelterek uygulayabilirsiniz. Yarım bardak bebek şampuanına 15-20 damla çay ağacı yağı ekleyin ve karıştırın. Daha sonra saç derinize uygulayın. Bunu saç derinizin kaşıntısı geçene kadar düzenli olarak uygulayın
 • Çay ağacı yağını diğer bitli yağları ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Jojoba, zeytin, hindistancevizi veya badem yağı gibi bitkisel yağlardan 1 çorba kaşığı kadar alın ve 3 damla kadar çay ağacı yağına ekleyin. Bu karışımı şampuandan önce saçınıza uygulayın ve 1 saat kadar bekletin. Ardından şampuan ile durulayın.  [ Ayrıca Okuyun: Kuru Cilde Ne İyi Gelir?]
 1. Saç Derisi Kaşıntısına Aloe Vera Ferahlığı

Aloe vera antipruritik (kaşıntı önleyici ilaçlar) özelliğe sahiptir. Dolayısıyla aloe vera saç derisindeki kaşıntı için oldukça etkilidir.  Ayrıca aloe vera jeli içinde glikoproteinler bulunur. Glikoproteinler son derece yağlayıcı ve koruyucu olduğundan saç derinizi nemlendirir. Aloe vera jelindeki enzimler ölü deri hücrelerini eksfoliye alırlar ve içindeki amino asitler sağlıklı dokuların büyümesini kolaylaştırır. Böylece size güçlü ve parlak temiz bir saç derisi kazandırır.

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır?

Aloe vera yaprağı bulmak zor olduğu için, hazır aloe vera jeli sattın alabilirsiniz. Öncelikle saçınızı şampuan ve ılık su ile yıkayın. Yaklaşık 1 yemek kaşığı aloe vera jelini saç derinize uygulayın ve saç derinize masaj yapın. 10 dakika kadar bekletin ve durulayın.

 1. Saç Derisi Kaşıntısı için Susam Yağı Kullanımı

Susam yağı, saç derisi kaşıntısını yatıştırmaya ve saç derinizdeki kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Hatta sakinleştirici özelliklere sahiptir. Yazın güneş, saç foliküllerine zarar verir. Tam da bu durumda kurtarıcınız susam yağıdır! Susam yağının tedavi edici ve soğutucu özelliği vardır. Ayrıca bit, mantar ve parazitlere karşı antibakteriyel özellikleriyle size yardımcı olabilir. Ayrıca bit tedavisi için susam yağına diğer uçucu yağları da ekleyebilirsiniz.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı – 1-2 çorba kaşığı, Limon suyu (isteğe bağlı) – birkaç damla, Sıcak havlu

Susam yağını hafif ısıtın. Her gece yatmadan önce yaklaşık 10 dakika boyunca kafa derinize biraz sıcak susam yağı ile masaj yapın. Masaj yaptıktan sonra, başınızı sıcak havluyla sarın ve 10 dakika kadar da böyle bekleyin. Daha sonra havluyu çıkarın ve bir gece boyunca saçınızdaki yağı yıkamayın. Sabah kalktığınızda saç derinizi yıkayın. Kaşıntı şikayetiniz geçene kadar bunu günlük uygulayabilirsiniz.

Saç Derisi Kaşıntısı ve Kepek Problemi için en iyi tedavilerden biri hindistan cevizi yağıdır.

 1. Hindistan Cevizi Yağı ile Kaşıntıyı Giderin

Susam yağında olduğu gibi, hindistan cevizi yağının da antibakteriyel özellikleri vardır. Hindistan cevizi yağı, kepekten kaynaklanan kaşıntıyı yatıştırmanıza çok yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı bebekler için de çok güvenli bir yağdır. Saçınızı günlük olarak yıkadığınızda sebum kaybolur ve saç dökülmeye başlar. Hindistan cevizi yağı kullandığınızda saçlarınız yumuşak ve ipeksi görünür.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?
3-5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını hafif ısıtın ve 10 dakika kadar saç derinize masaj yapın. Başınızı hafif ısıttığınız bir havlu ile sarın. 1-2 saat kadar saç derinizin yağı emmesi için beklemek gerekiyor. Tabi gece yatmadan önce uygulayıp, bir gece yağı saçınızda bırakabilirsiniz. Daha sonra şampuan ile yıkayın. [Ayrıca Okuyun: Aromatik Yağlar ve Özellikleri – Bitkisel Yağların Psikolojik Etkileri]

 1. Limon Suyu ile Saç Derisi Kaşıntısı Tedavisi

Bildiğiniz gibi limon suyunun düşük pH’sı onu mükemmel bir anti bakteriyel madde yapar. Limon suyu saç derinizdeki bakterileri öldürerek sizi rahatlatacaktır.

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

Limon Suyu Nasıl Kullanılır? 
1. 2 çorba kaşığı limon suyunu saç derinize uygulayın ve saç derinize masaj yapın. Ardından durulayın.  Daha sonra bir çay kaşığı limon suyu alıp bir çay bardağı kadar suda karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve tekrar durulayın.  Kaşıntınız geçene kadar günlük uygulayabilirsiniz

 1. Muz ve Avokado Maskesi Kaşıntılı Saç Derisi için

Saç derinizdeki kaşıntını sebebi kuruluk ve kepek ise, bu besleyici meyvelerden yardım alabilirsiniz.  Muz ve avokado maskesi saç derinizi nemlendirerek kaşıntıyı azaltacak, saçlarınızı doğal proteinlerle besleyecektir.
Kaşıntılı Saç Derisi için Muz ve Avokado Maskesi Nasıl Yapılır?

• Muz – 1-2 adet
• Olgun avokado – 1 adet

Muz ve avokadoyu ezin ve karıştırın.  Bu karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayın.  Yaklaşık 30 dakika kadar bekleyin. Daha sonra şampuan ve su ile iyice yıkayın. [Ayrıca Okuyun:Ev Yapımı Saç Maskeleri 6 Kolay Saç Maskesi Tarifi]

 1. Kaşıntılı Saç Derisi için Soğan Suyu

Soğan suyu doğal anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı kepekli saç derisini kepekten arındırabilir. Burası önemli; soğan suyu, kafa derinize C ve B6 vitaminleri, potasyum, magnezyum, germanyum ve kükürt gibi bazı önemli besin maddeleri sağlar.  Saç derinizin bu besinlerden yoksun olduğunda da kaşındığını bilmeniz soğan suyunu kullanmanız için iyi bir neden.

Kaşıntılı Saç Derisinde Soğan Suyu Nasıl Kullanılır?

Soğan – 1-2 adet ve zeytinyağı (isteğe bağlı) – 1-2 çorba kaşığı.
Yaklaşık 2-3 yemek kaşığı soğan suyuna ihtiyacınız olacak.  Soğanlardan elde etiğiniz suya zeytin yağını ilave edin. Daha sonra bu karışımı saç derinize uygulayın. Sağan suyunu su ile seyrelterek de kullanabilirsiniz. Bu kokuyu azaltacaktır.  30 dakika kadar bekleyin ve şampuan ile durulayın.

Ayrıca soğan suyuna 2 yemek kaşığı bal ve 1 adet muz ekleyerek bir maske hazırlayabilirsiniz.  Bal nemlendirir, muz besler, soğan mikropları öldürür.

Saç Derisi Kaşıntısını Azaltmak İçin Bazı İpuçları

Saç Derisi Kaşıntısı İçin Doğal Tedaviler ve Maske Tarifleri

 1. Saç bakımı için kullandığınız ürünlerini yeni ürünlerle değiştirin. Çünkü bir ürünü uzun süre kullandığınızda, saç derinizde kimyasallar veya diğer bileşenlerden dolayı birikme meydana gelir. Bu nedenle, saç bakım ürünleriniz şampuan, saç kremleri, yağlar, saç jöleleri vb. Gibi arada yenileri ile değiştirin.
 2. Alkolsüz ve kimyasal içermeyen saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.
 3. Saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutun. Saçlarınızı ıslakken bağlarsanız, saç derinize kalıntı oluşmasına neden olur. Bildiğinizi üzere nemli ortamda mantar gibi mikroplar üremeye başlar.
 4. Saçları düzenli olarak tarayın. Düzenli tarama sağlıklı saç ve saç derisi için kan dolaşımı olmasına yardımcı olur.
 5. Saç derinizi güneş yanığına karşı koruyun. Güneş cildimizi olduğu gibi, saç derimizi de yakar. Saçlarınıza güvenip şapka takmazsanız sürekli saç derinizi kaşımak zorunda kalabilirsiniz.
 6. Beslenmenize dikkat edin! Zayıf beslenme alışkanlıkları kuru bir cilde, kaşıntılı saç derisine ve kepeklenmeye neden olur. Yeterli esansiyel yağ asitleri, özellikle de omega 3 yağ asitleri almadığınızda, kuru cilt ve kaşıntılı saç deriniz olabilir.
 7. Saç Derisi Kaşıntısı için Maden suyu da kullanabilirsiniz. Doğal olarak maden suyunda bulunan asit saç diplerinizdeki mikropları temizlemeye yardımcı olur.
 8. Ayrıca yumurta, tereyağı ve diğer süt ürünleri, patates, kabak, havuç gibi A vitamini bakımından zengin gıdalar. Tahıllar ve yeşil yapraklı B vitamini bakımından zengin gıdalar. Turunçgiller, çilek, yeşilbiber, bürüksel lahanası ve ıspanak gibi C vitaminli gıdalar.  Et, deniz ürünleri, tahıl ve fıstık gibi çinko içeren gıdalar. Tüm bu yiyecekler saç ve saç derisi dahil olmak üzere tüm cildi korumak için çok önemlidir.
 9. Bol bol su için. Bildiğiniz gibi, vücutta su eksikliği kuru deriye neden olabilir.
 10. Kuruluğa ve Dökülmelere iyi gelen E vitaminli şampuanlar kullanın.
 11.  Stres yapmayın.

Ayrıca Bakınız;


Hakkında BeautyPerry.com

1 Yorum

 1. Saç derim çok hassas ve alerjik bu sebeple kullanacağım her ürüne dikkat etmem gerekiyor dökülmem başladığında çok araştırdım ne kullanabileceğimi doğal keratin ile karşılaştım dip bakımı için belli kısımlarda deneyerek başladım kullanmaya patentli keratin dip bakımı için çok iyi geldi bana yıpranmalar için de aldım şimdi ondan da çok memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir