Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

Yeniden selamlar ve mutlu günler herkese. Faydalı olmasını umduğum bir yazıyla daha buradayım : ) Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

Çam terebentin yağı ağacın gövdesinden süzülen baldan, çam terebentin esansı da, ağacın dikenlerinden üretiliyor.

Önce nelere iyi geliyor? Saçlara hangi konularda faydası var? Hangi konularda çare oluyor? bunlara değinelim. Daha sonra kendi kullanım şekillerimden ve gördüğüm etkilerden bahsedeceğim.

Saç Bakımında Çam Terebentin Yağı / Esansı Faktörü:

Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

 • Düzenli ve doğru kullanımda güçlü, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşabileceğimiz,
 • Saç köklerini onarması ve güçlendirmesi dolayısıyla saç dökülmesi konusunda faydalı olacağı,
 • Saç köklerini besleme özelliğinden ötürü ise saçların hızlı uzamasına yardımcı olacağı,
 • Düzenli kullanım sonucu kepek gibi saç derisi problemlerinden kurtulunabileceği,
 • Güçlü onarıcı etkisiyle koparak dökülmeleri büyük ölçüde engelleyeceği,

sayılan vaatleri arasında.

Benim kullanma şekillerime ve saçlarım üzerindeki üzerindeki etkilerine gelecek olursak, ben önce Çam Terebentin Esansını şampuanıma ekleyerek kullandım;

Çam Terebentin Şampuana Ne Kadar Katılır?

İsim veya marka fark etmez saç tipime uygun olan, yeni alınmış hiç kullanılmamış bir şampuanın içine 15-20 damla arası çam terebentin esansı ekleyerek uzun bir zaman kullandım. Şöyle ki dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedip direk etkilerine geçeceğim:

Şampuanın ml’sine göre eklemek en önemli hususlardan biri. Mesela 350 ml lik bir şampuan için 15-20 damla yeterliyken 500-600 ml lik şampuanlar için bu damla hesabı 35 e kadar çıkabilir. +Ama bu sayıdan fazlası şampuanın yapısını kıvamını büyük oranda bozar.

Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

Çam Terebentin Yağı Etkileri;

 • Saçlarımı iki yada üç güne bir yıkarım. Her gün yıkamam ama üç günü de asla aşmam. Yine de ince telli ve güçsüz saçlara sahip olduğum için çok çabuk yıpranıyor, kırılıyor. Bu esansı kullanmaya başladığım andan ilk günden itibaren far kettim ki saçlarım daha parlak ve saç tellerim daha güçlü. Bunu kesin ve net söylüyorum ki böyle bir etki görmesem kat’iyen söylemem.
 • Saç uçlarım kırılmaya çok müsaitti normalde. Kestirsem maksimum iki ay sonra yine eski haline dönerdi. Hiçbir umudum olmadan kullanmaya başlamıştım ben bu esansı ama saçlarım kesinlikle kırılmadı en son altı ayın sonunda kırıklar yavaş yavaş arttı ve bu altı ayın sonunda kestirdim saçlarımı. Yani kırılmayı inanılmaz yavaşlattı, saçları cidden güçlendiriyor.
 • Benim saçlarım stres sebebiyle inanılmaz dökülür. Avuç avuç dökülür deyimi yerindeyse ve dökülmeye karşı kullandığım çoğu şampuandan göremediğim etkiyi bu yağda gördüm. Dökülmeyi bitirmedi ama o avuç avuç dökülme yerini maksimum 3-4 tel dökülmeye bıraktı. Bu benim için çok büyük bir şeydi.
 • Dökülmeye etkisinin yanı sıra saç çıkarma etkisini de kuaförümün saçlarımın ön kısımlarında ve bazı boşluk olan kısımlarında bebek saçlarımın çıktığını söylemesiyle far kettim. Bu da uzun süre zarfında fark edilen özelliklerinden biri ve bence ince telli saçlara sahip olan bizler için çok çok güzel bir etki bu.
 • Uzatma etkisi de olumlu yönde. Saçları yavaş uzayanlar saç derinizde herhangi bir problem veya rahatsızlık, hassasiyet yoksa bu yağı yada esansını hayatınıza kesinlikle sokmalısınız.

Çok güzel ve hiçbir olumsuzluğu olmayan etkilerini gördüm bu esansın. Sadece tıpkı her saç ürünü gibi uzun süre kullanımda saçlarımın alışıp eski etkisini gösteremeyeceğini düşünüp ara verdim. 4 aydır kullanmıyorum ama bu aralar yeniden şampuanıma eklemeyi düşünmüyorum değil.

Çam Terebentin Yağı / Esansı ve Saç Bakımında Kullanımı

Belli yağlarla, suyla ya da ampullerle karıştırarak kullandım.

Limon suyu ve bemiks ampul ile karıştırarak kullandığımda (Yarım kapak limonun suyu + bir bemiks ampul + 5 damla çam terebentin / Sadece saç derisi ve köklerine)

 • Saçlarımdaki sebum oranını dengelediğini ve yağlanmayı büyük oranda olmasa da geciktirdiğini far kettim. Eskisi kadar hızlı yağlanmıyor, önceden ikinci günün ortasında yağlanırken şimdi o günü de çıkarıyor.
 • Saçlarım önceden çok mattı ama bu kürden sonra oldukça canlı.
 • Belirttiğim gibi de daha güçlü ve kırılmaya karşı daha dayanıklı.
 • Bemiks ampulun kokusu biraz ağırdır ama dayanamazsanız bir tülbentle sararak bekletebilirsiniz.

Sarımsak yağıyla karıştırarak kullandığımda (Bir miktar sarımsak yağı + 5 damla çam terebentin / Sadece saç derisi ve köklerine uyguluyorum)

 • Yeni saç çıkarmadaki etkisinin daha da arttığını far kettim. Uzun süredir gözlemliyorum ki saçlarımın düğer kısımlara nazaran seyrek olan yerleri daha dolu. Saçlarım çokta seyrek gibi görünmüyor ki bunu en son uğradığım aktarda söyledi.
 • Saçlarım yeni kestirmeme rağmen bu yağın yaptığı bakımdan dolayı kırılmadığı için daha hızlı uzuyor.
 • Daha parlak daha güçlü ve daha hacimli duruyor.

-İkisini de boş bir günümde öğleden saçlarıma uygulayıp akşam üstüne kadar bekletip yıkıyorum.

Başlarda kullandığım her şampuana ara vermeden bu esanstan ekliyordum. Daha sonra uzun süre kullanıp artık eski etkisini görmediğimi fark edince bir şampuana ekle bir sonrakine ekleme tarzında kullanmaya devam ettim yani ara vererek kullandım.

Daha fazlası için;

Saçlarınızdaki Tüm Problemlere Tek Çözüm Çam Terebentin Yağı

Aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Fiyatı 7-11 lira arasında değişiyor.

Herhangi bir sorunuz veya görüşünüz olursa yorum bırakabilirsiniz arkadaşlar 🙂

@kahvekokuluruj


Hakkında BeautyPerry.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir