Saç Bakımı

Keratin ve Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular

  

Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular 

Keratin Tedavisi düşünüyorsanız bunları bilmeniz gerekir diye düşündük ve Keratin Bakımı ili ilgili Sık Sorulan Soruları cevapladık. Keratin bakımının yararları ve zararları, hangi besinlerde bulunduğu, bakım için hangi ürünleri kullanabileceğinizi, Keratin eksikliğinin nasıl giderileceğini ve aşırı keratinin saça olan zararları, bu makalede bulabileceğiniz bazı konular.
Keratin Nedir?

Keratin, doğal olarak saçta (ve tırnaklarda) bulunan bir proteindir. Bu protein, saçın, tırnakların, dişin dış tabakasının yapı taşı, temel bileşenidir. Keratinosit ise, epidermis ve kıl foliküllerinin neredeyse tamamını oluşturan hücrelerdir, stratum corneum veya kıl şaftındaki keratin sentezinden sorumludur. Keratin, profesyonel bir stilist tarafından uygulandığında, saçı(şaftını) güçlendirir ipeksi, elektriklenmemiş ve parlak saçlar elde edilir.

Keratin Bakımı (Tedavisi) Nedir?
Bir keratin tedavisi, yıpranmış, solmuş, cansız, asi saçları düz, parlak, sağlıklı saçlara dönüştüren geçici bir düzeltme ve bakım işlemidir. Saç düzleştirici (maşa) kullanılarak yada saçta sarılı bekletilerek saçlara uygulanır, saçlar canlanır ve hasarlı saç onarılır. Saç daha güçlü, pürüzsüz ve daha yönetilebilir olur.

Keratin Tedavisi Kalıcı mı?
Hayır. Keratin tedavileri geçicidir, ancak sonuçlar yaklaşık altı hafta ile 12 hafta arası sürer. (Ne kadar çok yıkarsanız, saç normale o kadar çabuk döner) Evde keratin bakımını düzenli yaparsanız maksimum süreye ulaşabilirsiniz.

Keratin Saç Uzatır mı?
Keratin şampuanı veya kremi kullanmak mevcut saçlarınızın güçlü ve parlak olmasına yardımcı olur, saç büyümesine yardımcı olduğu bazı uzmanlar tarafından söylense de kesin bir sonuç yoktur.

Keratin Seviyesi Nasıl Artırılır?
Keratinin seviyesini artırmak için, keratin proteini bulunan gıdalar tüketerek veya keratin geliştirici ürünler uygulamalısınız.

İşte keratin artırıma yardımcı olacak ipuçları;

Keratin hangi besinlerde bulunur?

 1. Kendinize protein açısından zengin bir beslenme programı hazırlayın.
 2. Protein, keratinositlerin keratin üretmesi için ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlar. Kusursuz keratin üretmek için, Keratinosit hücrelerini sağlıklı tutmak gerekiyor. Yağlı kırmızı etlerden uzak durun veya en aza indirin.
 3. Keratin üretimini artıran cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı güçlendiren temel amino asitlerle vücudunuzu beslemek için yağsız etler, balıklar, yoğurt ve az yağlı sütleri tüketin.
 4. B vitaminleri alımınızı artırın. B vitaminleri, kafa derisine, foliküllerine ve büyüyen saçlara besin maddeleri ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırır.
 5. Dana eti, tavuk, fıstık ezmesi, buğday tohumu ve nohut gibi çinko içeren yiyecekleri tüketin. Çinko, saç ve doku büyümesini ve onarımını kolaylaştırır ve saç folliküllerini çevreleyen yağ bezlerini korumaya yardımcı olur.
 6. B-6 veya B-12 vitaminleri alın. Somon balığı, alabalık, patates, muz, mercimek, fasulye, tahıl gevreği, yağsız sığır eti, tavuk göğsü B-6 veya B-12 vitaminleri içerir.
 7. Folatlı gıdalar tüketin.  Folat kan yapımında, yeni hücre oluşmasında ve hücrelerin yaşamına devam etmesinde etkili olan bir vitamindir. Yulaf ezmesi, tahıl gevreği, ıspanak, pancar, brokoli, bamya, bezelye ve soya fasulyesi folat içerir.

Aşırı Keratin Saç Döker mi?

Saç hastalıkları saç kökleri ile ilişkili bozukluklardır. Saç dökülmelerinde bir takım faktörler yer almaktadır. Genetik, diyet, endokrin anormallikler, sistemik hastalıklar, ilaç alımı ve saç ekimi anormallikleri saç dökülmesine neden olabilir. Saça uygulanan keratin kalitesine dikkat ettiğiniz sürece saç dökülmesine neden olmaz. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün boyunca saçınızı kendi haline bırakın. Keratin hala yumuşaktır ve çalışmaya devam etmektedir, bu nedenle saçlarınızı at kuyruğu gibi toplarsanız, saç dökülmesine neden olabilir.

Ancak bu konu ile ilgili bir anektod paylaşmak istiyorum; Vücutta üretilen kusurlu keratin saç dökülmesine neden olabiliyormuş. Mayo Clinic de yayınlanan bir makalede okumuştum; “Kusurlu keratin üreten genlerin bebek ve küçük çocuklarda yaygın görülen bir durum olan Epidermolysis Bullosa (EB) (EB, bir su toplayan deri kondisyonları grubudur. Deri o derece hassastır ki, ufak bir sürtünme bile su toplamasına yol açabilir) rahatsızlığının ardındaki nedenlerden biri olduğunu söylüyorlar. Bu durum, bazen en ufak dokunuş veya sürtünme ile kolayca kabarmaya neden olan cilt ile sonuçlanırmış. Kabaran cilde ek olarak, kusurlu bir keratin üreten genin yan etkileri bazen tırnak deformiteleri, saç dökülmesi ve kafa derisinde kabarcıklanma ve skarlaşma görülebilirmiş.

Keratin Bakımı Saçlarım için işe yarayacak mı?
Keratin tedavileri ve ürünleri kalın, kıvırcık veya kaba saçları düzleştirmek ve onarmak için kesin çözümdür. Keratin tedavileri hasar görmüş veya kimyasal olarak işlenmiş saçlar için uygulanan en iyi bakımdır. (renkli, perma, fön, boyanmış veya ağartılmış). Keratin tedavileri ince, düz saçlar için uygun değil, ancak keratin içeren saç bakım ürünleri, hasarı onarmak, kıvrılmaları azaltmak ve saçları korumak adına bu saç tipleri için harika.
Keratin Bakımı Zararları Keratin saça zarar verir mi?
Keratin bakımı uygulamasında kullanılan ürünlere dikkat edildiğinde ve keratin bakımı sık uygulanmadığı sürece keratin uygulamasının saçınıza bir zararı olmaz. Bu tamamen zararsızdır anlamına gelmez. Bazı keratin ürünleri formaldehit gibi zararlı bir kimyasal içerebilir sürekli solunması bazı akciğer ve solunum bozukluklarına neden olabilir. Özellikle keratin saç tedavisini sık sık alıyorsanız veya günlük olarak keratin tedavilerini evde kendiniz uyguluyorsanız, kimyasalın solunum yolu hücrelerini öldürebileceğini ve böylece sizi gelecekte solunum problemlerine daha duyarlı hale getirebileceğini unutmayın.

Kuaför salonlarında keratin tedavisinde kullanılan ürünlerin formaldehit içeriği zarar verecek seviyenin altındadır. Ancak doğru kullanılmadığı takdirde bazı istenmeyen sonuçları olabilir, bu nedenle keratin tedavisi almadan önce salonunuza kontrol edin. Hangi markaları kullandıklarını, nasıl uygulama yaptıklarını sorun.

Formaldehit içermeyen keratinli saç bakım ürünleri en iyi seçenektir. Formaldehit saçları düzeltebilir, ancak solunum yolunuz için tehlikeli olabilir. Saç düzeltmek için formaldehit içermeyen formüller var. Ancak uzmanlar yüzde 0,2′ oranı formaldehit için güvenli bir seviyede olduğunu kaydetti. Keratin tedavisinde, hassas cildiniz kimyasallara tepki verebilir. Hassas cildiniz varsa, kızarıklık veya tahriş gelişebilir. Gözleriniz, kimyasal dumanlara bağlı olarak, hafif yanabilir ve sulanma olabilir. Tedaviden sonra baş ağrısı ve kaşıntı da yaşayabilirsiniz. Bu tedaviyi almadan önce bu riskleri değerlendirin!

Boyalı Saçlar için Keratin Bakımı?
Profesyonel saç stilistlere göre keratin, işlem görmüş saçları iyileştirebilir. Tedavi nemlendirir ve halihazırda mevcut kimyasal tedavilere katkıda bulunur. Aynı zamanda saç rengini kapatmaya yardımcı olur. Bir keratin tedavisi almak için en iyi zaman saç boyamadan 10 gün önce veya 10 gün sonradır. Keratin tedavileri, termal yenilenme veya sodyum hidroksit gevşemeleri olan saçlar için son derece yararlıdır.

Keratin Saç Dökülmesini Önler Mi?
Keratin tedavilerinin birçok avantajı var. Bunlardan biriside saç dökülmesini önlemesidir. Saçları pürüzsüz bırakır, ancak kalın, kıvırcık ve kaba saçlarda en iyi sonuç verir. Saçınız zaten düz, ince ise bu sizin için en iyi tedavi olmayabilir. Keratin tedavisini saç dökülmesini önleme amacı ile almamalısınız. Bildiğiniz üzere saç dökülmesini gidermenin tek yolu kimyasal bir muamele değil!

Kuaförde keratin bakımı Keratin yüklemesi

Keratin Bakımında Enzo keratin ve Alparaf keratin ürünleri çoğu kuaför tarafından kullanılmaktadır.
Saç bakım şampuanıyla yıkanır, köpüklü şekilde 1-2 dk beklenir. Saçın havlu ile nemini alınır. Saça keratin yüklemesi yapılır. Keratini saçın tamamına uyguladıktan sonra 35 – 40 dakika streçle sarılı şekilde bekletilir. Saç fırçayla hafif fön çeker gibi kurutulur. İnce parçalar halinde saç düzleştirici ile ısı uygulanır Bir miktar Keratin onarıcı serum uygulanır.

Keratin Bakım Fiyatları

Keratin bakım fiyatı 2017 yılı itibari ile 100 ila 300 tl arasında değişmektedir. Fiyat saçın yapısı, uzunluğu ve müşterinin isteklerine göre değişmektedir.

Keratin Bakımı Sonra

Keratin Bakımı

 

Keratin Bakımından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Tedaviden sonra üç günlüğüne saçınızı ıslatmaktan kaçının. Bu yıkama, yüzme ve terleme yanı sıra yağmurdan uzak kalma anlamına gelir.
 2. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün boyunca saçınızı kendi haline bırakın. Keratin hala yumuşaktır, bu nedenle saçlarınızı at kuyruğu gibi toplarsanız, saç dökülmesine neden olabilir. Saçlarınızı yukarı doğru bağlamak istiyorsanız, keratin saçlarınızda en az üç gün kalana kadar bekleyin.
 3. Sodyum lauril sülfat içermeyen bir şampuan kullanın Bir keratin protein tedavisi ile kullanıldığında, SLS şampuanı proteinleri kaldırabilir ve tedaviniz uzun sürmez.
 4. Gece bir ipek yastık üzerinde yatın. Geleneksel pamuk yastık kılıfları saçlarınızda sürtünme oluşturarak tedavinizi kısa ömürlü hale getirebilir. İpek çok az sürtünme oluşturur, bu da daha uzun süreli keratin protein tedavisi anlamına gelir.
 5. Yıkadıktan sonra saçlarınızı havlu ile değilde, saç kurutma makinesi ile düşük ısıda kurutun.
 6. Uzun bir görünüm sağlamak için saçlarınızı daha az sıklıkta yıkayın. En uzun ömür için, Sodyum Klorür içermeyen bir şampuan kullanın. UV koruması olan bir ürün de önemlidir.
 7. Klor, tuzlu suya maruz kalma veya aşırı güneş maruziyeti, tedavinin ömrünü kısaltır.
 8.  Saçlar keratin bakımından önce veya sonra iki hafta geçtikten sonra renklendirilebilir.

Keratin Bakımının Faydaları

 1. Saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık ekler.
 2. Nemden arındırılmış yumuşak ve kıvrımsız teller.
 3. Nem ve hasar onarımı.
 4. Kurutma ve stil verme süresini önemli ölçüde azaltır.
 5. Saç rengini açar.
 6. Tedaviden hemen sonra saç kesilebilir.

Başarı, stilistinizin becerisine, araç ve keratin bakımı ürünlerinin kalitesine bağlıdır.
4 Yorumlar

 1. Hande

  17 Haziran 2017 at 18:00

  Katkısız mı bu keratin ürünleri?

  • KuaförDeyim

   17 Haziran 2017 at 18:39

   Merhaba Hande hanım.
   Hen katkılı hem katkısız (saf) keratin bakım ürünleri bulunmaktadır. Kuaförünüzün kulandığı ürün hakkında uygulama öncesi bilgi almanızı öneririz.

   Ayrıca dikkat;

   Bu ürünler profesyonel kullanım içindir. Ürün koklanmamalıdır,göze temas ettirilmemelidir, etmesi durumunda göz bol su ile yıkanmalıdır. İşlem esnasında eldiven kullanılmalıdır, İşlemler havadar ve geniş alanlarda uygulanmalıdır. Harici kullanım içindir.

 2. Ferda

  21 Ekim 2017 at 13:12

  Merhaba. Evlerde kullanılan arıtıcı cihazlar da suyu arıtmak için tuz kullanılıyor. Bu su ile yıkama yapmak keratin bakımının bozulmasına sebep olur mu?

  • beautyperry

   21 Ekim 2017 at 22:47

   Aşırı yıkama keratini saçınızdan sıyırır. Tuzlu su ise bu aşınmayı hızlandırır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir