Keratin ve Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular
Keratin Bakımı

Keratin ve Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular

Keratin tedavisi düşünüyorsanız bunları bilmeniz gerekir diye düşündük ve Keratin Bakımı ili ilgili Sık Sorulan Soruları cevapladık. Keratin bakımının yararları ve zararları, hangi besinlerde bulunduğu, bakım için hangi ürünleri kullanabileceğinizi, keratin eksikliğinin nasıl giderileceğini ve aşırı keratinin saça olan zararları bu makalede bulabileceğiniz bazı konular.

Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular

Keratin Nedir?

Keratin, doğal olarak saçta (ve tırnaklarda) bulunan bir proteindir. Bu protein saçın, tırnakların ve dişin dış tabakasının yapı taşı, temel bileşenidir. Keratinosit ise epidermis ve kıl foliküllerinin neredeyse tamamını oluşturan hücrelerdir. Stratum corneum veya kıl şaftındaki keratin sentezinden sorumludur. Keratin, profesyonel bir stilist tarafından uygulandığında saçı(şaftını) güçlendirir. İpeksi, elektriklenmemiş ve parlak saçlar elde edilir.

Keratin Bakımı (Tedavisi) Nedir?

Bir keratin tedavisi yıpranmış, solmuş, cansız ve asi saçları düz, parlak, sağlıklı saçlara dönüştüren geçici bir düzeltme ve bakım işlemidir. Saç düzleştirici (maşa) kullanılarak yada saçta sarılı bekletilerek saçlara uygulanır, saçlar canlanır ve hasarlı saç onarılır. Saç daha güçlü, pürüzsüz ve daha yönetilebilir olur.

Keratin Tedavisi Kalıcı mı?

Hayır. Keratin tedavileri geçicidir, ancak sonuçlar yaklaşık altı hafta ile 12 hafta arası sürer. (Ne kadar çok yıkarsanız, saç normale o kadar çabuk döner) Evde keratin bakımını düzenli yaparsanız maksimum süreye ulaşabilirsiniz.

Keratin Saç Uzatır mı?

Keratin şampuanı veya kremi kullanmak mevcut saçlarınızın güçlü ve parlak olmasına yardımcı olur, saç büyümesine yardımcı olduğu bazı uzmanlar tarafından söylense de kesin bir sonuç yoktur.

Keratin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Keratinin seviyesini artırmak için, keratin proteini bulunan gıdalar tüketerek veya keratin geliştirici ürünler uygulamalısınız.

İşte Keratin Artırıma Yardımcı Olacak İpuçları;

Keratin hangi besinlerde bulunur?

 1. Kendinize protein açısından zengin bir beslenme programı hazırlayın.
 2. Protein, keratinositlerin keratin üretmesi için ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlar. Kusursuz keratin üretmek için, Keratinosit hücrelerini sağlıklı tutmak gerekiyor. Yağlı kırmızı etlerden uzak durun veya en aza indirin.
 3. Keratin üretimini artıran cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı güçlendiren temel amino asitlerle vücudunuzu beslemek için yağsız etler, balıklar, yoğurt ve az yağlı sütleri tüketin.
 4. B vitaminleri alımınızı artırın. B vitaminleri, kafa derisine, foliküllerine ve büyüyen saçlara besin maddeleri ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırır.
 5. Dana eti, tavuk, fıstık ezmesi, buğday tohumu ve nohut gibi çinko içeren yiyecekleri tüketin. Çinko, saç ve doku büyümesini ve onarımını kolaylaştırır ve saç folliküllerini çevreleyen yağ bezlerini korumaya yardımcı olur.
 6. B-6 veya B-12 vitaminleri alın. Somon balığı, alabalık, patates, muz, mercimek, fasulye, tahıl gevreği, yağsız sığır eti, tavuk göğsü B-6 veya B-12 vitaminleri içerir.
 7. Folatlı gıdalar tüketin.  Folat kan yapımında, yeni hücre oluşmasında ve hücrelerin yaşamına devam etmesinde etkili olan bir vitamindir. Yulaf ezmesi, tahıl gevreği, ıspanak, pancar, brokoli, bamya, bezelye ve soya fasulyesi folat içerir.

Aşırı Keratin Saç Döker mi?

Saç hastalıkları saç kökleri ile ilişkili bozukluklardır. Saç dökülmelerinde bir takım faktörler yer almaktadır. Genetik, diyet, endokrin anormallikler, sistemik hastalıklar, ilaç alımı ve saç ekimi anormallikleri saç dökülmesine neden olabilir. Saça uygulanan keratin kalitesine dikkat ettiğiniz sürece saç dökülmesine neden olmaz. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün boyunca saçınızı kendi haline bırakın. Keratin hala yumuşaktır ve çalışmaya devam etmektedir, bu nedenle saçlarınızı at kuyruğu gibi toplarsanız, saç dökülmesine neden olabilir.

Ancak bu konu ile ilgili bir anektod paylaşmak istiyorum; Vücutta üretilen kusurlu keratin saç dökülmesine neden olabiliyormuş. Mayo Clinic de yayınlanan bir makalede okumuştum; “Kusurlu keratin üreten genlerin bebek ve küçük çocuklarda yaygın görülen bir durum olan Epidermolysis Bullosa (EB) (EB, bir su toplayan deri kondisyonları grubudur. Deri o derece hassastır ki, ufak bir sürtünme bile su toplamasına yol açabilir) rahatsızlığının ardındaki nedenlerden biri olduğunu söylüyorlar. Bu durum, bazen en ufak dokunuş veya sürtünme ile kolayca kabarmaya neden olan cilt ile sonuçlanırmış. Kabaran cilde ek olarak, kusurlu bir keratin üreten genin yan etkileri bazen tırnak deformiteleri, saç dökülmesi ve kafa derisinde kabarcıklanma ve skarlaşma görülebilirmiş.

Keratin Bakımı Saçlarım için işe yarayacak mı?

Keratin tedavileri ve ürünleri kalın, kıvırcık veya kaba saçları düzleştirmek ve onarmak için kesin çözümdür. Keratin tedavileri hasar görmüş veya kimyasal olarak işlenmiş saçlar için uygulanan en iyi bakımdır. (renkli, perma, fön, boyanmış veya ağartılmış). Keratin tedavileri ince, düz saçlar için uygun değil, ancak keratin içeren saç bakım ürünleri, hasarı onarmak, kıvrılmaları azaltmak ve saçları korumak adına bu saç tipleri için harika.

Keratin Bakımı Zararları Keratin saça zarar verir mi?

Keratin bakımı uygulamasında kullanılan ürünlere dikkat edildiğinde ve keratin bakımı sık uygulanmadığı sürece keratin uygulamasının saçınıza bir zararı olmaz. Bu tamamen zararsızdır anlamına gelmez. Bazı keratin ürünleri formaldehit gibi zararlı bir kimyasal içerebilir sürekli solunması bazı akciğer ve solunum bozukluklarına neden olabilir. Özellikle keratin saç tedavisini sık sık alıyorsanız veya günlük olarak keratin tedavilerini evde kendiniz uyguluyorsanız, kimyasalın solunum yolu hücrelerini öldürebileceğini ve böylece sizi gelecekte solunum problemlerine daha duyarlı hale getirebileceğini unutmayın.

Kuaför salonlarında keratin tedavisinde kullanılan ürünlerin formaldehit içeriği zarar verecek seviyenin altındadır. Ancak doğru kullanılmadığı takdirde bazı istenmeyen sonuçları olabilir, bu nedenle keratin tedavisi almadan önce salonunuza kontrol edin. Hangi markaları kullandıklarını, nasıl uygulama yaptıklarını sorun.

Formaldehit içermeyen keratinli saç bakım ürünleri en iyi seçenektir. Formaldehit saçları düzeltebilir, ancak solunum yolunuz için tehlikeli olabilir. Saç düzeltmek için formaldehit içermeyen formüller var. Ancak uzmanlar yüzde 0,2′ oranı formaldehit için güvenli bir seviyede olduğunu kaydetti. Keratin tedavisinde, hassas cildiniz kimyasallara tepki verebilir. Hassas cildiniz varsa, kızarıklık veya tahriş gelişebilir. Gözleriniz, kimyasal dumanlara bağlı olarak, hafif yanabilir ve sulanma olabilir. Tedaviden sonra baş ağrısı ve kaşıntı da yaşayabilirsiniz. Bu tedaviyi almadan önce bu riskleri değerlendirin!

Boyalı Saçlar için Keratin Bakımı?

Profesyonel saç stilistlere göre keratin, işlem görmüş saçları iyileştirebilir. Tedavi nemlendirir ve halihazırda mevcut kimyasal tedavilere katkıda bulunur. Aynı zamanda saç rengini kapatmaya yardımcı olur. Bir keratin tedavisi almak için en iyi zaman saç boyamadan 10 gün önce veya 10 gün sonradır. Keratin tedavileri, termal yenilenme veya sodyum hidroksit gevşemeleri olan saçlar için son derece yararlıdır.

Keratin Saç Dökülmesini Önler Mi?

Keratin tedavilerinin birçok avantajı var. Bunlardan biriside saç dökülmesini önlemesidir. Saçları pürüzsüz bırakır, ancak kalın, kıvırcık ve kaba saçlarda en iyi sonuç verir. Saçınız zaten düz, ince ise bu sizin için en iyi tedavi olmayabilir. Keratin tedavisini saç dökülmesini önleme amacı ile almamalısınız. Bildiğiniz üzere saç dökülmesini gidermenin tek yolu kimyasal bir muamele değil!

Kuaförde keratin bakımı Keratin Yüklemesi

Keratin bakımında Enzo keratinAlparaf keratin ve Liquid keratin ürünleri çoğu kuaför tarafından kullanılmaktadır.
Saç bakım şampuanıyla yıkanır, köpüklü şekilde 1-2 dk beklenir. Saçın havlu ile nemini alınır. Saça keratin yüklemesi yapılır. Keratini saçın tamamına uyguladıktan sonra 35 – 40 dakika streçle sarılı şekilde bekletilir. Saç fırçayla hafif fön çeker gibi kurutulur. İnce parçalar halinde saç düzleştirici ile ısı uygulanır Bir miktar Keratin onarıcı serum uygulanır.

Keratin Bakım Fiyatları

Keratin bakım fiyatı 2017 yılı itibari ile 100 ila 300 tl arasında değişmektedir. Fiyat saçın yapısı, uzunluğu ve müşterinin isteklerine göre değişmektedir.

Keratin ve Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular

Keratin ve Keratin Bakımı Sık Sorulan Sorular

 

 

Keratin Bakımından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Tedaviden sonra üç günlüğüne saçınızı ıslatmaktan kaçının. Bu yıkama, yüzme ve terleme yanı sıra yağmurdan uzak kalma anlamına gelir.
 2. Tedaviden sonraki ilk birkaç gün boyunca saçınızı kendi haline bırakın. Keratin hala yumuşaktır, bu nedenle saçlarınızı at kuyruğu gibi toplarsanız, saç dökülmesine neden olabilir. Saçlarınızı yukarı doğru bağlamak istiyorsanız, keratin saçlarınızda en az üç gün kalana kadar bekleyin.
 3. Sodyum lauril sülfat içermeyen bir şampuan kullanın Bir keratin protein tedavisi ile kullanıldığında, SLS şampuanı proteinleri kaldırabilir ve tedaviniz uzun sürmez.
 4. Gece bir ipek yastık üzerinde yatın. Geleneksel pamuk yastık kılıfları saçlarınızda sürtünme oluşturarak tedavinizi kısa ömürlü hale getirebilir. İpek çok az sürtünme oluşturur, bu da daha uzun süreli keratin protein tedavisi anlamına gelir.
 5. Yıkadıktan sonra saçlarınızı havlu ile değilde, saç kurutma makinesi ile düşük ısıda kurutun.
 6. Uzun bir görünüm sağlamak için saçlarınızı daha az sıklıkta yıkayın. En uzun ömür için, Sodyum Klorür içermeyen bir şampuan kullanın. UV koruması olan bir ürün de önemlidir.
 7. Klor, tuzlu suya maruz kalma veya aşırı güneş maruziyeti, tedavinin ömrünü kısaltır.
 8.  Saçlar keratin bakımından önce veya sonra iki hafta geçtikten sonra renklendirilebilir.

Keratin Bakımının Faydaları

 1. Saçlarınıza parlaklık ve yumuşaklık ekler.
 2. Nemden arındırılmış yumuşak ve kıvrımsız teller.
 3. Nem ve hasar onarımı.
 4. Kurutma ve stil verme süresini önemli ölçüde azaltır.
 5. Saç rengini açar.
 6. Tedaviden hemen sonra saç kesilebilir.

Başarı, stilistinizin becerisine, araç ve keratin bakımı ürünlerinin kalitesine bağlıdır.


Hakkında BeautyPerry.com

20 yorumlar

 1. Katkısız mı bu keratin ürünleri?

  • Merhaba Hande hanım.
   Hen katkılı hem katkısız (saf) keratin bakım ürünleri bulunmaktadır. Kuaförünüzün kulandığı ürün hakkında uygulama öncesi bilgi almanızı öneririz.

   Ayrıca dikkat;

   Bu ürünler profesyonel kullanım içindir. Ürün koklanmamalıdır,göze temas ettirilmemelidir, etmesi durumunda göz bol su ile yıkanmalıdır. İşlem esnasında eldiven kullanılmalıdır, İşlemler havadar ve geniş alanlarda uygulanmalıdır. Harici kullanım içindir.

 2. Merhaba. Evlerde kullanılan arıtıcı cihazlar da suyu arıtmak için tuz kullanılıyor. Bu su ile yıkama yapmak keratin bakımının bozulmasına sebep olur mu?

 3. evde katkısız keratin yüklemesi yapıyorum saç diplerime ve uçlarıma çok hızlı uzuyor kırıklarımı da kestirmeme gerek kalmıyor

 4. kuaförde yaptırmak yerine evde kendim yapmayı tercih ediyorum liquid keratin diye bir marka var araştırıp bulduğum bir marka şuana kadar en çok etki eden yararlı gelen bu marka tabi bu benim görüşüm paylaşmak istedim.

 5. Bende saçıma yaptırdım 50 tl ye yaptıralı 50 gün oldu da haftada 4 kez falan yıkıyorum ne kadar süre sonra düzelir yada eskisi gibi olur mu? Nolur yardım edin

 6. saçlarım için bende saf keratin yüklemesi yapıyorum

 7. Ben saçlarımı açıcı için yakmıştım ve yıpranmış bir durumdaydı zaten daha sonra bir arkadaşım keratin yüklemesi yapmamı söyledi bende biraz araştırma yaptıktan sonra liquid keratin ile karşılaştım saf keratin satıyordu 3’lü bir şişeydi ilk seans işe yaramadı ama çok yanmıştı saçlarım normaldi bence tam onarım sağlaması için tekrar 2.ci seans 3’lü şişeyi aldım ve kullanmaya devam ettim ara ara dinlenmeye aldım saçlarımı ve gayet güzel bir onarıma ulaştım. Burda neden bu kadar uzunun konuştum biliyormusunuz. Birçok ürün ve magzeme işe yara ama kullanım çok önemli tecrübem gereği liquid markasını tavsiye ederim.

 8. Gülhan Heybeli

  Benim favorim bu konuda kesinlikle keratin eczanesidir. O kadar ilgililer ki daha ürünleri almadan kendimi rahat hissettim ürünler zaten mükemmel ve sizinle en ince detaya kadar ilgileniyorlar çok memnun kaldım

 9. Gülhan canım çok teşekkür ederim bende keratinli onarıcı full set almıştım saçlarımın ihtiyacı olan herşeyi bana verdi diyebilirim eksiksiz bir bakım sağladım saçlarımda çok memnunum

 10. keratin eczanesi nokta com keratin sac bakımını dair herşey var tavsiye ederim.

 11. Ben saçlarıma artık patentli keratin ürünleri dışında hiçbir şey kullanmıyorum saçlarım uzun zamandır ilk defa bu kadar bakımlı, parlak ve canlı görünüyor. Bu benim için çak önemli çünkü sürekli renk değişimi yapan birisiyim ve saçlarım sürekli olarak ısıya maruz kalıyor bu sebeple artık saçlarıma liquid keratin kullanıyorum artık. Tabi bu düzleştirme etkisi olanlardan değil bakım ve onarım için kullanılandan.

 12. 15 gün önce kuaförde saçıma keratin yaptırdım şimdi boyatmak istiyorum fakat kuaför boyamadan 1 gün önce bir daha keratin yapalım dedi ama ben saçıma zarar verir endişesini. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Şenay hanım. Keratin uygulamasını bazı kuaförler 3 günde birer kez uyguluyor. Size de benzer bir uygulamadan bahsetmişler. Boya öncesi yapılması elektriklenmeyi de önlediği bilinmektedir.

 13. Keratin saçı acarmi acaba??

 14. Ben saçımdaki kırıklar, yanmalar nedeni ile keratin ile ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra arkadaşların da tavsiyesi ile intensekeratin ile irtibata geçtim bilgi aldım saçlarımla kendi saçları gibi ilgilendiler dip bakım yağı ve serum siparişi verdim bir kaç hafta kullandım gerçekten saçlarım daha gür ve güçlü oldu verdiğim paraya değdi gerçekten, ayrıca diğer firmaların yaptığı gibi ürün satmaktan öte müşteri memnuniyetine önem veriyorlar amacım reklam yapmak değil ama bir iletişime geçin derim.

 15. Saçlarımdaki yıpranmalardan kesmeden kurtulmak için doğal keratin kullanıyorum. Saçlarımdaki yıpranma kalmıyor doğal keratin sayesinde bunun yanı sıra uzama da oluyor evde keratin botoksu yapmak için patentli keratin vazgeçilmezim oldu. Saçlarım ilk defa bu kadar sağlıklı, bakımlı ve uzunlar.

 16. Merhaba Kızlar Bazı Arkadaşlarda Tavsiyede Bulunmuşlar Lakin Bende Belirtmek İsterim Belki Faydam Olur.
  Kuaförümde Yaşadığım Sıkıntıdan Dolayı Arkadaşımın Tavsiyesi Üzerine Liquid Marka Keratin Ürünlerinden Kullandım Ve Hayla Kullanıyorum Etkisi Çok Güzel Ve Hızlı Hepinize Tavsiye Ediyorum.Memnun Kalacağınıza Eminim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir