Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Kabarık saçlar her kadının kesinlikle kabusu. Yaz aylarında havanın nemli olması, kış aylarında ise soğuk ve yağmurlu havanın etkisiyle saçlarımız kabarmak için neredeyse her mevsim bir bahane buluyor. Peki saçlarımız niçin bu kadar kabarıyor? Aslında çözümü çok basit. Saçlarımız aslında onlara yeterli miktarda nem vermediğimiz zaman kabarıyor. Saçlarımız dış etkenler yüzünden kuruyor. Özellikle; hava şartları, saçlarımıza iyi gelmeyen şampuanlar, yetersiz bakım, saçları çok sıkı toplamak gibi farklı nedenler saçlarımızdaki nem dengesini azaltıyor. Bu nedenle de saçlarımız hiç istemediğimiz şekilde kabarıyor. Kabaran saçlar için ne yapılmalıdır?

KABARAN SAÇLAR İÇİN NE YAPILMALIDIR?
Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

NEMLENDİRİCİ ÖZELLİKLİ ŞAMPUANLAR

Saçlarınızı her daim nemlendirici özellikli şampuanlar ile yıkayın. Ayrıca, şampuanınızın çok fazla kimyasal içerikli olmamasına dikkat edin, zira fazla kimyasal içeren şampuanlar saçlarınızı çok daha kurutur ve yıpratır.

SAÇ KREMİNİ ES GEÇMEYİN

Özellikle de çok kuru ve kabarık saçlar için saç kremi çok önemlidir. Saçlarınızı oldukça fazla nemlendirmek, kabarıklığı alacaktır. Bunun temeli de, duşta saç kremidir. Saçlarınıza her duşta şampuandan sonra saç kremi sürüp en az 5 dakika bekletmelisiniz. Daha fazla etki için, duşta kremli saçlarınızı toplayabilirsiniz. Unutmayın, saça nem vermek istiyoruz. Bu da en fazla saç kremleri ile sağlanacaktır.

SAÇ BAKIM MASKESİ

Saç bakım maskeleri, saçlardaki kırıkları onarmak için birebirdir. Bu nedenle, haftada 2 kere içeriği temiz ve yoğun nem etkisi olan bir saç bakım maskesini saçlarınıza duşta kremden sonra sürebilirsiniz. En iyi etki için maskeyi minimum 10 dakika saçlarınızda bekletmelisiniz. Saçlarınız yumuşacık olacak!

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

Saç kurutma makinesi de en az kullanılan bakım ürünleri kadar kabarmayı tetikliyor. Özellikle kış aylarında, saçlarımızı maalesef ki kurutmak zorunda kalıyoruz. Saç kurutma makinesi satın aldığınızda, iyon özellikli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, ısı derecesini minimum hale getirip, zorunlu olmadığınız zamanlar kullanmamalısınız. Saç kurutma makinesini saçlarınızı kuruturken havada tutarak, saçlarınızın kabarmasını en aza indirebilirsiniz.

SAÇ BAKIM YAĞI

Piyasada, saçlara çok iyi gelen ve kabarmasını önleyen saç bakım yağları var. Örneğin, bu aralar hindistan cevizi yağı çok moda. Siz de saçlarınızı besleyen, nemlendiren ve bakım yapan saç bakım yağlarını haftada 1 kere sürebilirsiniz. Minimum 2 saat bekleterek, sonucu düzenli kullanımda görebilirsiniz.

SAÇ BAKIM YAĞI TARİFİ

En pratik olarak;

*Hindistancevizi yağı

*Zeytinyağı

*Jojoba yağı

*Badem yağı

Bütün yağları bir kapta karıştırın. Saç dipleriniz de dahil olmak üzere bütün saçlarınıza bu karışımdan sürün. Minimum 2 saat, maksimum 5 saat saçlarınızda bekletin. 15 günde 1 bu karşımı tekrarlayabilirsiniz. Saçlarınız neme doyacak!

SAÇ KABARMASI İÇİN PİYASADAKİ EN İYİ ÜRÜNLER

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Kerastase  markasının “Kabarık Saçlar İçin” çıkardığı setteki şampuan Madonna’nın favorisi olduğunu duyduk. 🙂

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Saçlarınız cansız ve kabarık olduğu günlerde, kuru şampuanlar kurtarıcınız olabilir. Elidor’un Canlandırıcı Kuru Şampuanını muhakkak denemelisiniz.

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Saçlarınızın neme doyabilmesi için, onlara çeşitli yağlar ile bakım yapmalısınız. Bu sıralar, hindistanceviz yağı çok trend. Siz de hindistancevizi yağını saçlarınızda 1-2 saat bekleterek, haftalık bakım yapabilirsiniz.

Kabarık Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Creightons markasının Frizz No More isimli serisi ile saçlarınız artık kabarmayacak! Şampuanından, saç bakım spreyine kadar olan bu seriyi muhakkak denemelisiniz.

Daha Uzun ve Sağlıklı Saçlar için En Etkili 11 Saç Uzatma Yöntemi


Hakkında Yağmur Oluç

Ben Yağmur. 23 yaşında, makyajı ve bakımı çok seven, deneyimlere açık biriyim.

1 Yorum

  1. Gercektende zor bir sac?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir