Doğru Şampuan Nasıl Seçilir? Saçıma hangi şampuanı kullanmalıyım?
Pantene Saç Bakım Köpüğü - Saç Kreminde Köpük Devri

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir? Saçıma hangi şampuanı kullanmalıyım?

Merhabalar. Ben Esra, instagram’da beni @venusunekseni olarak tanıyorsunuz. Bundan sonra bende yazılarımla sizlerle olacağım. İlk yazım da doğru şampuan nasıl seçilir? ve yanlış şampuanın saçlara olan zararları nelerdir? onları konuşacağız sizlerle.

Herkesin cilt tipi farklı olduğu gibi saç tipi de farklıdır. Nasıl her krem, her maske gibi cilt bakım önerileri herkesin cildine uymuyor ve kaşıntı, sivilce, kuruluk gibi yan etkiler yapıyorsa bütün bunlar şampuanlar ve saç bakım ürünleri içinde geçerlidir.

Saçıma hangi şampuanı kullanmalıyım?

Öncelikle saç tipimizin ne olduğunu doğru bir şekilde bilmemiz gerek. Bir dermatoloğa giderek saç tipinizi öğrenebileceğiniz gibi evde saçlarınızı inceleyip, gözlemleyerek hangi saç tipine sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Böylece en çok yaptığımız yanlışlardan biri olan yanlış şampuan seçimini yapmamış olursunuz.

Fakat genelde bizler dermatoloğa gitmek yerine bir şampuan alıp kullanıyoruz. Dolayısıyla saç tipimizi bilmediğimiz için yanlış seçim yapmış oluyoruz. Daha sonra da yanlış seçimlerden dolayı hüsrana uğruyoruz ve şikayet ediyoruz. Çünkü yanlış şampuanlar ya saçımızı döküyor, ya yağlandırıyor ya da kepek yapıyor. İşte tüm bunları yaşamamak için doğru şampuan seçimi çok önemlidir.

Eğer sorunu doğru bir şekilde tanımladıysak gelelim şampuan seçimine.

Cilt Tipine Göre Şampuan Seçimi

Yağlı bir saça sahipsek eğer vücudumuzun salgıladığı yağ normalden fazla demektir. Dolayısıyla kullanmamız gereken şampuanlar bu yağın salınımını azaltacak ya da dengeleyecek özelliğe sahip olmalıdır. Kesinlikle yağ içeren şampuan seçmemeliyiz! Aksi halde vücudumuzun salgıladığı yağ miktarı artar. Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir? Saçıma hangi şampuanı kullanmalıyım?

Eğer saçlarımızda kuruluk varsa, genelde kepek sorunu da ortaya çıkmaktadır. Tabi bu kepek sorunu herkeste olacak diye bir şey yok. Kişinin bünyesine göre de değişmektedir. Eğer saçlarımızda kepek yoksa, yağ terapisi olan şampuanları kullanmak saçlarımızda olan kurulukları zamanla azaltıp saçlarımızın düzelmesini sağlayacaktır. Fakat saçlarımızda kepek sorunu da varsa bence öncelik kepek sorunudur. Bu yüzden de kepeğe karşı etkili olan şampuanlar seçilmeli. Tabi ki bu öncelik de kişiye göre değişmektedir. ilginizi çekebilir; Kepekten Kurulmanın Yolları 

Doğru Şampuan Nasıl Seçilir? Saçıma hangi şampuanı kullanmalıyım?

Ve bir diğer saç problemi ise hemen hemen her kadının yaşadığı, (buna ben de dahilim yıllardır) saç dökülmesidir. Bu problem için direk şampuan ve saç bakım ürünlerinin serisini almak ne yazık ki yardımcı olmuyor.

Öncelikle dermatoloğa gidilmeli ve kan tahlilleri yapılmalıdır. Sonuçta vitamin eksiklikleri ve kansızlıkta dökülmeler için büyük bir neden. Eğer tahliller de herhangi bir sorun yoksa o zaman saç dökülmesine karşı etkili bir şampuan alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü ben de öyle yaptım, ancak o zaman biraz daha kontrol altına alabildim saç dökülmelerimi. Çünkü bu şampuanlar saçın temel ihtiyacı olan arginine gibi proteinler içerir ve bu sayede saçlarımız yavaşça düzelir, toparlanmaya başlar ve dökülmeler azalır.

Evet arkadaşlar eğer sizlerinde bu konuda tecrübeleri varsa yorum olarak yazmayı lütfen ihmal etmeyin. Birlikte öğrenelim bizlerde. Teşekkür ederim.

Hangi saç tipi için hangi şampuanı kullandınız? Ne kadar faydasını gördünüz? Şampuan tavsiyeniz var mı? Bizimle paylaşırsanız çok daha faydalı olabilir.

İlginizi Çekebilir;

Ayrıca Online Uygulamamız ile saç modeli, saç rengi deneyebilir kendi fotoğrafınız üzerinde sanal makyaj yapabilirsiniz.


Hakkında venusunekseni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir