Boyalı saçlar için en iyi boyalı saç bakımı önerileri
Boyalı saçlar için en iyi boyalı saç bakımı önerileri

Boyalı saçlar için en iyi boyalı saç bakımı önerileri

Boyalı saçlar için en iyi saç bakımı önerileri Boyalı saçlar… saçlarınızı boyamaya karar verdiğinizde, saçınıza zarar verme konusunda hep bir endişeniz vardır. Saçınızın en az hasarı görmesi ve doğal gücünü korumasına yardımcı olmak ayrıca istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için size bir bakım önerisi hazırladık.

Boyalı saç bakımı nasıl yapılır? hadi öğrenelim…

İçindekiler;

 • Genel Bakış; Saçın Yapısı
 • Boyalı Saçlar için Bakım Ürünleri Önerileri
 • Profesyonel Yardım İsteyin
 • Isıtma Aletlerini Az Kullanın
 • Saçınızı Daha Az Yıkayın
 • Boyalı Saçlarda Bakım Amaçlı Kullanılan Ürünlere Dikkat Edin
 • Saçınızın Harika Görünmesini Sağlayacak Sağlıklı Besinler Tüketin
 • Takviyeler Renkli Saçların Sağlığı İçin Yardımcı Olabilir
 • Saçlarınızı Güneşten Koruyun UV Korumalı Ürünler Kullanın
 • Renkli Saçlarda Klordan Kaçının
 •  Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler
 • Saçınızı Sık Sık Renklendirmeyin

Genel Bakış;

Saç gövdesi:Başımızda bulunan Saçlı derinin içine yerleşik vaziyette olan Saç Köklerinin deriden dışarı çıkmış kısmıdır.

Saç gövdesi 3 tabakadan oluşur.

 1. Medulla(Medula); İç tabaka
 2. Korteks(Cortex): Saçın orta tabakasıdır.
 3. Kütikül(Cuticle): Saç gövdesinin en dış tabakasıdır.

Bir saç teli aşağıdaki elementlerden oluşur;

 • %5 Kükürt,
 • %7 Hidrojen,
 • %15 Azot,
 • %28 Oksijen
 • %45 Karbon.

Doğru bakım ve biraz yaratıcılık ile, renklendirilmiş saçlarınızı parlak ve canlı görünecek şekilde koruyabilirsiniz. Neva Kozmetik’in Türkiye genelindeki 18 ilde 3000 kadını kapsayan araştırmasına göre; Türkiye’deki 18 yaş ve üstü kadın nüfusunun yüzde 56’sı saçlarına en az bir uygulama yaptırırken, yüzde 37’si saçlarını renklendirdiği için bu iyi bir haber!

Lütfen saçlarınızı boyamadan önce aşağıdaki adımları izleyin ve verilen tavsiyeleri dikkate alın.

Saçınızı evde boyamak riskli bir seçimdir. Kuaför olmadığınız sürece, saç boyasının saçınıza neler yaptığını anlamak gerçekten zor. Yüksek ihtimalle boyama işleminden sonra sonuç boya kutusunun üzerinde gösterilen renkten farklı olacaktır. İstediğiniz görünüme sahip olamayabilirsiniz. Doğal yağlara sahip saç boyası, renklendirilmiş saçlarınızda nem tutmanıza yardımcı olur, parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Amonyak içermeyen saç boyalarını tercih edin. Profesyonel bir kuaförden  evde boyama konusunda yardım isteyebilirsiniz. Ancak piyasada kuaförde kullanılan ürünleri bulmak zor. Çünkü o ürünler profesyonel kullanıma yönelik tasarlandığı için doğal olarak dışarıda pek fazla satılmıyor.
Saçınızın kuaför salonunda bir uzman tarafından boyanmasını kesinlikle tavsiye ediyoruz. 

1) Boyalı Saçlar için Üretilmiş Bakım Ürünleri Kullanınız

Saçınızı boyadıktan sonra bakımlarını da düzenli olarak yaptırmak veya yapmak gerekiyor.  Saç bakımını evde yapacaksanız hangi saç için hangi bakım ürünlerini kullanmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Saç bakım ürünleri renkli saçlar için evde kullanılıyor olmalıdır. Aşağıdaki adımları izleyin, size titizlikle rehberlik edeceğiz.

Boyalı saçlar için şampuan ve saç kremi kullandığınızdan ve haftada bir kere bir saç maskesi tedavisi uyguladığınızdan emin olun.

2) Profesyonel Yardım İsteyin

Boyalı saçlar için bakım konusunda profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Bizden çekinmeden yardım isteyin, iletişim bölümünden ya da aşağıya yorum olarak sorularınızı yazın. Size yardımcı olmak için buradayız. Sakın çekinmeyin!

3) Isıtma Aletlerini Az Kullanın

Boyama işlemi boyunca saçlarınız, şüphesiz büyük bir değişim geçirdi. Saçınızın nefes almasını sağlayın ve ısıtma cihazlarını bir süre saçlarınızdan uzak tutun. Eğer hala kurutma makinesi ya da düzleştirici kullanma ihtiyacı duyuyorsanız, önceden ısı koruyucu kullandığınızdan emin olun, size önerebileceğimiz ürünlerden birini kullanabilirsiniz.

4) Saçınızı Daha Az Yıkayın

Saçınızı günlük olarak yıkamak, yalnızca doğal yağların elyaflarını soymakla kalmaz aynı zamanda kurutma sırasında saçlarınız yıpranır. Ayrıca yeni saç renginin yavaşça etkisini ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Her gün saç yıkamak istiyorsanız,  boyalı saçlar için şampuan, saç kremi ve saç rengini yeniden canlandırılması için renkli saç maskeleri kullanmanın.  Şampuan kullanırken, suyun sıcaklığına dikkat edin. Ilık su ile şampuanlama yapın. Çok sıcak su, saç telinden daha hızlı boya söker ve boya moleküllerinin azalmasına neden olur. Saç telinin yüzeyini açtığı için rengi sıyırır.

5) Boyalı Saçlarda Kullanılan Ürünlere Dikkat Edin

Saçınıza uyguladığınız bakım kremleri, şampuanlar, saç spreyleri ve maskeler rengin uzun ömürlü olması ve saçınızın uzun vadeli doğal gücünü korumasına yardımcı olur. Boyalı saçlar özel dikkat gerektirir, bu nedenle renkli saçlar için formüle edilmiş salon sınıfı ürünlere yatırım yapın. Renk koruyucu şampuanları ve kremlerini boyalı saçlarda kullanmak, renginin korunmasına yardımcı olur. Parlaklık ve hacim katar.

Boyalı saçlar için  iyi bir şampuan kullanmak, renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve işlenmiş saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Boyanmış saçlarınız artık farklı bir kimya sahip olduğu için, bir renk koruyucu kremi kullanmanız gerekir. Ekstra parlaklık sağlamak için, saçlarınızı renk kitleri ile derinlemesine bakım işlemiyle haftada bir kez şımartın. Saçları nemlendirmek için saç kremi ile tedavi uygulayın ve köklerden uçlarına kadar tarayın. Saçınızı bir topuz haline getirin ve yumuşak bir havluyla sarın,  30 dakika bekleyin duruladığınız da, daha yumuşak, daha parlak saçlar elde edersiniz.

6) Saçınızın Harika Görünmesini Sağlayacak Sağlıklı Besinler Tüketin

Ne yerseniz saçınızın sağlığıyla ve onun nasıl göründüğü ile ilgisi vardır. Sağlıklı gıdalardan alınan besinler saç büyümesine ve parlaklığına yardımcı olur ve saça enerji verir. Demir açısından zengin protein içeren gıdalar saçlarınızı kuvvetlendirir, dokuyu geliştiren ve büyümeyi teşvik eden proteinler keratin almanıza sağlayarak, kafa derinizi ve saçlarınızı besler. Renkli saçlarınızı en iyi şekilde görünmesini sağlamak için yağsız et, balık, az yağlı peynirler, yumurta akları, ıspanak ve soya tüketin. Yemekler arasında, meyveler, fındık, sebze ve tahılları atıştırabilirsiniz.  

7) Takviyeler Renkli Saçların Sağlığı İçin Yardımcı Olabilir

Vitaminler, boyalı saçların sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.  C vitamini saç köklerini destekleyerek kafa derisi içindeki kan damarlarını sağlıklı tutar. C vitamini, bitki proteinlerinden demir emmeye yardımcı olur. Esansiyel bir B vitamini olan biotin, zayıf saçları güçlendirir ve dokusunu geliştirir. Biotin, somon, havuç, yumurta sarısı ve sardalya da bulunur. Diyette olduğunuzda, vitamin takviyeleri alarak saçları – ve vücudunuzu – sağlıklı ve güçlü tutabilirsiniz.

8) Saçlarınızı Güneşten Koruyun UV Korumalı Ürünler kullanın

Mevsim ne olursa olsun, güneş ışınları saç rengini soldurabilir. Güneşe uzun süre maruz kalmamaya çalışın, ancak parlak bir günde dışarıdayken, UV koruması içeren ürünler kullanarak renklendirilmiş saçlarınızın bakımını yapın. Birçok stil ürünü, ayrılma kremi ve saç spreyleri içinde SPF var. Bazı UV-koruyucu ürünler bile renk bakımından zengin kılların geri kazanılmasına yardımcı olacak ve gelecekte hasar görmesini önlemek için bir miktar vitamin karışımı içeriyor. Eğer güneşin altında uzun süre kalacağınızı biliyorsanız ekstra koruma sağlamak için bir şapka takın. Güneş ışınlarının en zararlı seviyeleri olan yaz boyunca, renk korumak için gün boyunca 10 ila 15 SPF faktörlü nemlendirici bir sprey kullanın.

9) Boyalı saçlar da Klordan Kaçının

Bir yüzme havuzunda fazla zaman harcarsanız, boyalı saçlarınızı zarar görür. Klorun renginize zarar vermesini önlemek için ıslanmadan önce koruyucu bir krem uygulayın, çünkü klor içindeki kimyasallar saçınızda birikebilir ve saç renginin solmasına neden olabilir.

10) Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Saçınızın güç ve hacmini artırmak için eşit miktarlarda yumurta, muz ve yoğurt karıştırın. Bu paketi saçınıza uygulayın ve bir saat boyunca bekleyin. Hafif bir şampuanla yıkayın. Bu pürüzsüz ve yumuşak saçlar için evde basitçe uygulayabileceğiniz bir yöntem. Saçlarınızı derinleştirmek için zeytinyağı, badem yağı veya hindistancevizi yağı kullanın. Muz ve  bal karışımı ile ev yapımı bir maske elde edebilirsiniz. Saç sağlınız için ise şu besinleri tüketmenizi tavsiye ederiz: Balık, Fıstık, Yeşil yapraklı sebzeler, Havuç, Yumurta, Yoğurt, Çilek, Fasulye ve baklagiller, Karides, Bol Su ve Bal… Bal ile evde yapabileceğiniz maske tarifleri için Tıklayın.

11) Saçınızı Sık Sık Renklendirmeyin

Çok iyi bir şey kötü bir şey olabilir ve saç rengi de buna dahildir. Çok sık boyamaktan zarar görebilir. Bu nedenle saçınızı boyamadan önce bir süre dinlenmesini sağlayın. Bir sonraki saç boyama işleminden iki hafta önce saçlarınız güçlü ve renk almaya hazır olacak şekilde maskeler ve derinlemesine bakım tedavileri uygulayın. Ardından, randevunuzdan hemen önce bir şampuanla yıkayın.. 

Özetleyecek olursak kısaca saç bakımı ipuçları:

 • Mümkün olduğunca doğal olarak kurutun
 • Havluyla hafifçe baskı yaparak kurutun
 • Saç bakım ürünleri kullanın
 • Evde doğal yöntemlerle yapılan maskeler uygulayın
 • Daima ısıya dayanıklı ürünler bakım ürünleri kullanın
 • Beslenmenize dikkat edin
 • Isıtmalı şekillendirme aletlerinin kullanımını sınırlayın
 • Düzeltici serumları uygulayın
 • Klordan kaçının
 • Daha az renklendirin, saçlarınızı dinlendirin

Hakkında BeautyPerry.com

2 yorumlar

 1. BEN SACLARIMA COK YIPRANMIS VE BOYALI OLDUĞU İÇİN ZİGAVUSUN PİRİNÇ EKSTRALI SAMPUANINI UYGUN GÖRDÜM 2 AYDIR KULLANIYORUM ŞİMDİLİK COK MEMNUNUM

 2. Saçları düzenli olarak düzleştirmek boyalı saç rengini bozar mı acaba?Saçlarımın rengi açılmaya ve turunculaşmaya başladı 2 hafta içinde oysa ki tamamen küllü ve soğuk bir renkti.Nedeni yüksek ısılı düzleştirici olabilir mi?Bu konuda detaylı bilgi verirseniz inanın çok mutlu olurum.Bu olay ilk defa başıma gelmiyor ve 2 hafta içinde giderek saç rengim açılarak turuncu yansımalar oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir