Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor! Yeni yıl ile taze taze gelen sezonun, yepyeni trendlerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. 2019 moda trendlerini, birkaç yazımızda sizinle paylaşmıştık ve renkleri, desenleri, modelleri derinlemesine incelemiştik. Gün geçtikçe önümüzdeki sezon hakkında güncel ve farklı bilgilere sahip oluyoruz. Sezonun önde gelen renkleri ve bu renklerin tasarımcılar tarafından, birbiri üzerine karmaşık kombinlenmeleri, zaten hali hazırda bildiklerimiz arasında idi. Bunların yanı sıra, öyle bir akımla karşılaşıyoruz ki, evvelinde olduğu gibi yine bu sezonu da kasıp kavuracak cinsten. Çok da uzaklarda aramayıp birkaç sezon öncesine baktığımız zaman, yeni trendler eşliğinde geri döndüğünü görüyoruz. Ton sür ton kombin akımı

Peki, Nedir Bu Ton Sür Ton Akımı?

Sezonun ton sür ton akımını ne şekilde değerlendirdiğine geçmeden önce, isterseniz ton sür ton neymiş, ona bir göz atalım. Moda sektöründe birçok Fransız kelimenin kendine yer bulduğu gibi, sıkça günlük kullanımda kullanılan Fransızca bir terim, ton sür ton. Türkçe karşılığı, tona ton, ton üstüne ton olan, üst üste aynı rengin, farklı tonlarının kullanılması ile ortaya çıkan bir kombin çeşidi. Yani özetle sevdiğiniz herhangi bir rengi seçiyor, aksesuarlarınız, ayakkabınız, çantanız, giyiminiz ve hatta saçınız da dahil o rengin elli tonuna bürünüyorsunuz. Aslında çok da zevkli değil mi?

Color Blocking (Renk Bloklama)

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Nereden geldiği konusunda kısa bir bilgi de verelim. Her akımda olduğu gibi, ton sür ton akımı da zıttı bir akıma aykırı olarak ortaya gelir. Color blocking ( renk bloklama ) akımında her rengin özgürce kullanılmasının tam tersi, tek bir rengin tonları ile özgürce kullanımıdır.

2019’ da Ton Sür Ton Akımı

Önümüzdeki kış ile devamında gelecek olan 2019 yaz sezonu defilelerinde ve bu defilelerin etkisi ile oluşan sokak trendinde pek çok kez ton sür ton trendinin, tam tersini görüyoruz. Bu sezonun ana trendlerinde zaten bu karmaşa mevcut. Fakat özellikle desenli ürünlerin kombinlenme tarzlarında, ton sür ton akımı ana trendlerden sıyrılarak karşımıza çıkacak.

Tek Renk Modası

Tek renk takım elbiselerin ve yalnız bir renge ait kombinlerin yeri 2019 için oldukça büyük. Bir de bunun üzerine ton sür ton akımı eklenecek ve aksesuarlarla zenginleştirilmiş, ton ton kombinler ile karşılaşacağız. Senenin en önemli parçaları olan, bel çantaları, kemerler, takım kolyeler, saç mendilleri, bu akım ile kombinin ana rengine ayak uyduracak.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

 

Çift Renk Ton Sür Ton

Bir renge ait tonların uyumunda, bu sezonun yarattığı farklar da olacak elbette. Klasik hale gelen kombin çeşidinin biraz dışına çıkılarak, iki rengin ve bu renklere ait farklı tonların birbiri ile yarattığı karmaşayla da sık sık karşılaşacaksınız. Keşke her karmaşıklık göze bu denli hoş gelse…

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Farklı Dokularda Tek Renk

Ton sür ton akımını 2019 da değerli kılacak özelliklerden bir diğeri de, farklı kumaş dokularının, birbirinden ilginç yüzeylerin bir araya geliyor olması. Örmeler ile koton, kürk ile denim, aynı renkte farklı tonda birbiri ile buluşacak. Farklı boyutlarının yarattığı etkilerin ise çok beğenileceği kuşkusuz ortada.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

En Çok Da Desenler

Elbette tek renk, düz, minimal kombin örneklerine denk geleceğiz. Bu durumun tamamen kişisel zevklerle alakalı olduğunu belirtelim ama şunu da atlamamalı ki, desenlerin içindeki renklerin ton sür ton akımı ile bağlantı kurduğuna ve bu renklere eşlik ettiğine çok fazla şahit olacağız.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımında Camel Patlaması

Haddinden fazla sevdiğiniz, özellikle seçebileceğiniz bir renk yoksa ve ‘hangi renk ile bu akımı uygulasam acaba?’ diye düşünüyorsanız, seçim çok da zor değil. Önümüzdeki sezon için hazırda patlama yaşayan, renk trendlerinde ‘almond buff‘ adı ile kendine yer bulan bir renginiz var. Hafif kiremite kaçan bakır tonları ve koyuya kadar giden kahveler ile kombinleyerek çok şık görünümlere ulaşabilirsiniz.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Yaz sezonu için de renk trendlerinde ‘meerkat (mirket)’ adı ile bulunan kiremit tonlarını ve turuncuyu bu akım içerisinde kullanabilirsiniz.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

Ton Sür Ton Kombini Oluştururken Dikkat Edin!

Her giyim tarzında, her moda trendinde olduğu gibi, bilinçsizce yapılmaya çalışılan ellerde bu akım da sizi rüküşlüğe doğru götürebilir. Demode damgasını yapıştırabilir. Aman, dikkat edin! 🙂

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

  • Herhangi bir renk, size yakışıyor olabilir. Belki o rengi çok da seviyorsunuzdur. Fakat her rengin her tonu, sizin ten renginize uygun olmayabilir. Kombin yaparken, ten renginize uygun olmadığını fark ettiğiniz tonları, mümkün olduğunca aksesuar, takı, gözlük, şal, broş gibi ufak parçalarda değerlendirmeye çalışın.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

  • Tabi ki renklerin tonlarını özgürce kullanabiliyor olmak, bu akımın çekici noktalarından biri. Fakat dikkat etmelisiniz ki, doğru şekilde kombin yaptığınızda, ne kadar çok şık gözükebiliyorsanız, aşırıya kaçmanız durumunda da oldukça rüküş ve avam gözükmeniz muhtemel.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

  • Her zaman işe yarar olmayabilir ama yine de ton sür ton kombinizin içine farklı bir renk katmayı deneyin! Bu şekilde hem kombin için yıldızlı bir parçaya sahip olursunuz, hem de tonlarını kullandığınız renk daha da ön plana çıkar.

Ton Sür Ton Akımı Geri Dönüyor!

  • Ekleyeceğiniz farklı bir rengin, ton sür ton kombini için seçtiğiniz renge uyumuna da dikkat etmeyi unutmayın!

Şimdiden 2019 için iyi kombinler dileriz… 🙂


Hakkında Meltem Yurtsever

Henüz yeni ve genç bir tasarımcı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir