Pop Figürü Haline Gelen Frida Kahlo

Pop Figürü Haline Gelen Frida Kahlo

Teknolojinin bu kadar ilerlemesinin kazanımları olduğu kadar ciddi anlamda insanlardan götürdükleri de var ve ben tam da bu noktadan yola çıkarak benim hayatımda ayrı bir yere koyduğum ve henüz pop figürü haline gelmemişken tanıştığım Frida Kahlo üzerinden konuya değinmeye çalışacağım.

Frida Kahlo

Pop Figürü Haline Gelen Frida Kahlo
Frida Kahlo

Uzun süredir yazmayı düşündüğüm ama yazamadığım bir yazı idi, umarım kendi düşüncelerimi yazılara aktarabilirim. Zira biliyorum bazen öyle duygu yoğunluğu yaşıyor ki insanlar kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Şimdi siz bana Frida Kahlo‘nun pop figürü olması kötü diye sorabilirsiniz zira belki de bu yazıyı uzun süre yazmamamın, yazamamamın en temel nedeni benim de bu suale veremediğim net yanıttı ama artık cevabı biliyorum. Evet kötü, hem de abartısız çok kötü.

Benzer bir örneğini sosyalistlerin kulaklarında, parmaklarında takı olarak gördüğümüz Che Guevera için de söyleyebiliriz. Bu bir tür markalaşmadır ama böylesi önemli bireylerin böylesine popüler kültüre alet edilmesi, tüketim malzemesi haline getirilmesi işin ruhunu da bir anda öldürmektedir.

Frida Kahlo baskılı çanta takarak sokağa çıkan kişi belki de Frida Kahlo‘nun yarattığı havadan memnundur ama tüm bunlara indirgenemeyecek kadar özel bir kadındır Frida.

Birini çok sevmenin, acının ama bir o kadar da direnmenin adıdır. Bugün kendisini fanatikleştiren bizlerin aksine bize en çekici gelen yönüyle kendi yolunda her şeye rağmen yürüyen bir kadındır. Başkaldırmanın adı olarak da kendisini adlandırmak mümkündür.

Bazen düşünüyorum da gerçekten onun yaptıklarını yapabilir miyiz? Mesela, onun gibi saçı kaçımız günlük yaşamda uygulayabilir? Aslında tam da bu noktada Frida Kahlo giyim tarzı, saçı ve aksesuarları da başlı başına bir tarzı duruşu olan kadındır ki bu da onun pop figürü olmasını getiren olgulardandır.

Kendisinden büyük Diego ile yaptığı evlilik ve büyük bir aşk, ünlü Rus yazar Lev Troçki ile gözler önünde yaşanan ilişki, aşırı rahat ve özgür hareketleri belki de bizlerin içinde hep olmak istediği insanı ortaya çıkardığı için böylesine popülerleşiyor Frida. Ve ne yaparsak yapalım onun gibi olamıyor üzerinde onun figürleri olan eserleri kullanarak bir öz güven tazelemesi yapıyoruz. Ama işte bu bile bizim üzgünüm ama sığlaştığımız gerçeğini ortadan kaldırmıyor ne yazık ki.

Keşke onun gibi resim yapabilsek, terk edip gidebilsek çok ama pek çok aşık olacak kadar ruhumuzu özgür bıraksak.


Hakkında Fatma Rana Arıbaş

Ben Rana ARIBAŞ Danışman ve Mühendisim. Yazmak benim için tutku ve nefes almak gibi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir