Ne Varsa Eskilerde Var: Vintage Giyim Modası

Ne Varsa Eskilerde Var: Vintage Giyim Modası

Eskileri yâd etmek isteyenlerin kendini bulduğu bir moda akımıdır Vintage giyim. Farklı dönemlerin stillerini yansıtan Vintage giyim tarzı, 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Gerek geçmiş yıllarda gerek günümüzde bu kadar popüler hale gelmesi ve benimsenmesinin nedeni; Vintage kıyafetlerin özgün çizgilere sahip olması ve dayanıklı kumaşlardan yapılmış olmalarıdır. Vintage giyim özellikle son dönemlerde oldukça revaçtadır.

Ne Varsa Eskilerde Var: Vintage Giyim Modası

Vintage Giyim Modası

Trendlere baktığımızda, modanın geçmiş zamanlardan esintiler taşıdığını görmekteyiz. Okula gittiğimizde ya da bir davete katıldığımızda arkadaşlarımızın kombinlerinde Vintage tarzda kıyafetlere sıkça rastlamamız mümkün. Filmlerde, dizilerde ve moda defilelerindeki kombinlerin çoğunlukla Vintage kıyafet, çanta, ayakkabı ya da aksesuarlardan oluşturulduğunu da söyleyebiliriz.

Ne Varsa Eskilerde Var: Vintage Giyim Modası

Vintage kavramına yönelik doğru bilinen bazı yanlışlar mevcuttur. Örneğin; her ikinci el kıyafetin Vintage kıyafet olduğunu söyleyemeyiz. Bir kıyafetin, çantanın ya da ayakkabının Vintage olduğunu belirtmemiz için geçmişte bir döneme ait olması şarttır. 80’li ya da 90’lı yıllara ait bir elbise ya da gömlek Vintage bir kıyafettir.

Hollywood yıldızlarından ünlü tasarımcılara ve sanatçılara kadar pek çok insanın Vintage kıyafetleri tercih etmesi, eski ürünlere karşı olumlu bir bakış açısı geliştirmemizi sağlıyor. Çoğu kadının korkulu rüyasından biridir, katıldığı bir davette bir başkasıyla pişti olmak. Vintage bir tarza sahip olmak bu durumun önüne geçiyor. Çünkü satın aldığınız ya da size annenizden kalan bir Vintage kıyafeti, bir başkasının üzerinde görme ihtimaliniz çok düşüktür. Bu nedenle Vintage giyim sayesinde özgün bir tarz oluşturabilirsiniz.

Ne Varsa Eskilerde Var: Vintage Giyim Modası

Vintage kavramına baktığımızda genellikle ‘’Antika’’ ve ‘’Retro’’ kavramlarıyla karıştırıldığına da şahit oluruz. Bu üç kelime benzer anlamları çağrıştırsa da üçü de esasen birbirinden farklı anlamlar taşır. Bu üç kavramı şu şekilde birbirinden ayırabiliriz:

Vintage, -ilk paragrafta da tanımladığım gibi- 19. yüzyılda ortaya çıkan, belirli bir döneme ait olan kıyafet, çanta, ayakkabı ve aksesuarlardır. Retro; belirli bir döneme ait tasarımlardan ve çizgilerden ilham alınarak günümüzde de tasarlanan ya da üretilen kıyafet ya da eşyalardır. Son olarak Antika ise; 100 yıllık ya da 100 yılı aşkın bir geçmişi olan kıyafet ya da ürünlerdir. Bu sebeple eski görünümlü her kıyafet ya da aksesuarın vintage olamayacağını bir kere daha vurgulayabiliriz. Fakat Vintage ürünlerin, baktığınızda sizi mazide keyifli bir yolculuğa çıkaracağına kuşkunuz olmasın.

Ebru BEKTAŞOĞLU


Hakkında Ebru Bektaşoğlu

KTÜ | Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ankararınca Dergi | İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni www.tarz2.com | Reklam Metin Yazarı twitter.com/tarz2com instagram.com/tarz2com behance.net/ebrubektasoglu https://tr.linkedin.com/in/bektasogluebru www.ankararincadergi.com issuu.com/ankararincadergi facebook.com/ankararinca twitter.com/ankararinca instagram.com/dergi_ankararinca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir